30. května 2014 • 17:59

Quintana vyhrál v horské časovce. Pojistil si tak vedení na Giru

Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Kolumbijský cyklista Nairo Quintana vyhrál horskou časovku na Giru d'Italia a dvě etapy před koncem závodu si pojistil vedení v průběžném pořadí. Dnes třetí Rigoberto Urán na něho ztratil další téměř minutu a půl a v celkovém hodnocení za krajanem zaostává už o více než tři minuty.

Čtyřiadvacetiletý Quintana zvládl trasu 26,8 kilometru na vrchol 1775 metrů vysoké hory Monte Grappa za 1:05:37 a o 17 sekund porazil domácího favorita Fabia Arua, který se mu jako jediný dokázal přiblížit. O rok mladší Ital se díky tomu v průběžném pořadí posunul na třetí příčku a za Uránem zaostává o 41 sekund.

"Cítil jsem se skvěle a naplno jsem toho využil," pochvaloval si druhé etapové vítězství v závodě Quintana, jezdec stáje Movistar, jenž stejně jako většina cyklistů vyměnil po úvodní rovinaté pasáži časovkářský speciál za klasické silniční kolo. Quintana si vyměnil i helmu. "Stálo mě to jen pár sekund. Byl jsem úplně v klidu, trénovali jsme to," popsal technickou pauzu.

Šéf Aruovy stáje Astana Giuseppe Martinelli si v cíli znovu postěžoval na zmatečnou, a podle některých neregulérní, královskou etapu, kterou Quintana v úterý vyhrál a ujal se po ní vedení. "Myslím, že to ovlivnilo závod. Quintana by sice nejspíš stejně vyhrál, ale ne s tříminutovým náskokem (před Aruem)," prohlásil Martinelli.

Druhý muž loňské Tour de France bude muset svůj náskok hájit v podstatě už jen v sobotní horské etapě, která bude se třemi vrchařskými prémiemi poslední náročnou prověrkou pelotonu v letošním ročníku. O růžový trikot už ho ale může připravit zřejmě jen pád nebo zdravotní problémy. V neděli následuje rovinatá etapa z Gemony do Terstu, v níž se už tradičně neútočí.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 19. etapa: časovka jednotlivců Bassano del Grappa - Cima Grappa (26,8 km):

1. Quintana (Kol./Movistar) 1:05:37, 2. Aru (It./Astana) -17, 3. Urán (Kol./Omega Pharma-Quick-Step) -1:26, 4. Rolland (Fr./Europcar) -1:57, 5. Pozzovivo (It./AG2R) -2:24, 6. Pellizotti (It./Androni Giocattoli) -3:22, 7. Majka (Pol./Tinkoff-Saxo) -3:28, 8. Henao (Kol./Sky) -3:48, 9. Wellens (Belg./Lotto) -4:00, 10. Cataldo (It./Sky) -4:10.

Průběžné pořadí: 1. Quintana 79:03:45, 2. Urán -3:07, 3. Aru -3:48, 4. Rolland -5:26, 5. Pozzovivo -6:16, 6. Majka -6:59, 7. Evans (Austr./BMC) -9:25, 8. Kelderman (Niz./Belkin) -9:29, 9. Hesjedal (Kan./Garmin) -10:11, 10. Kiserlovski (Chorv./Trek) -13:59.