Jiří Punčochář
4. května 2017 • 10:56

České eso na Giru: v horách se držel Nibaliho, v pingpongu porážel Scarponiho (†37)

Rodák z Vysočiny Jan Hirt, na Grand Tour debutující, by rád skončil v celkovém pořadí do dvacátého místa
TOP VIDEA
Sparta - Liberec: Pohádkový Stanciův úvod – prostřelil Hladkého a Sparta vede 1:0 Sparta - Liberec: Pohádkový Stanciův úvod – prostřelil Hladkého a Sparta vede 1:0
10. den na ZOH: finská lekce štrikování, životní závod Erbanové a fenomenální Klaebo 10. den na ZOH: finská lekce štrikování, životní závod Erbanové a fenomenální Klaebo
VŠECHNA VIDEA ZDE

S odvážnými ambicemi jde do cyklistického Gira d'Italia, které začíná v pátek na Sardinii, český závodník Jan Hirt. Rodák z Vysočiny, na Grand Tour debutující, by rád skončil v celkovém pořadí do dvacátého místa, pro stáj CCC Sprandi Polkowice je lídrem. K tomu touží vyhrát některou z horských etap. V kopcích, jimiž program 100. ročníku závodu nešetří, se cítí nejlépe. Trénoval je na vysokohorském soustředění v Sieře Nevadě, kde stačil poznat i nedávno zemřelého špičkového jezdce Michele Scarponiho. K němu ho pojí osobité vzpomínky.Náhlá Scarponiho (+37) smrt otřásla 22. dubna cyklistickým světem. Zkušený Ital byl nejen populárním, ale i velmi dobrým závodníkem. Giro d'Italia sám vyhrál v roce 2011, vloni k celkovému prvenství pomohl Vincenzu Nibalimu.

Ten o víkendu, kdy se Scarponiho život po střetu s nákladním vozem zastavil, závodil v Chorvatsku. S bolestí v srdci vybojoval celkové vítězství. O dvě příčky za ním skončil Jan Hirt, který tak Nibaliho smutek i motivaci viděl z bezprostřední blízkosti.

„Každého smýšlejícího člověka ta smrt zasáhla. Jsme v první řadě lidé, nejsme stroje, které jen šlapou a nepřemýšlejí. Každý z nás se chce ze závodu nebo z tréninku chce vrátit ke svým blízkým. Dotklo se to všech, závod v Chorvatsku byl Scarponiho smrtí poznamenaný. Bylo cítit, že to všechny mrzí,“ vzpomíná Hirt, který se domnívá, že vzpomínka na kamaráda může být pro italské cyklisty zvětšenou motivací na Giru.

To začíná v pátek na Sardinii za dozvuků tragédie. Jeden z nejnáročnějších kopců závodu, Mortirolo, organizátoři věnovali Scarponimu, jezdcova stáj Astana pojede v užší sestavě bez devátého jezdce. Místo, které veteránovi mělo patřit, neobsadí náhradníkem.

Češi na Giro d'Italia

Jan Bárta (32) Bora-hansgrohe
Tahoun do úniků, vidět by chtěl být v dlouhých individuálních časovkách

Jan Hirt (26) CCC Sprandi Polkowice
Podle situace by rád skončil v první dvacítce nebo se umístil v některé z horských etap

Michal Schlegel (21) CCC Sprandi Polkowice
Domestik pro vysoké kopce, kde bude záležet na jeho výkonnosti, jak se udrží

„Jeho nejlepší kamarádi, jakým byl třeba Nibali, se ještě víc zmobilizují. Najdou v sobě vnitřní sílu, zabojují ještě víc,“ odhaduje Hirt.

Jeho cílem na prvním Giru v kariéře bude s nejlepšími soupeřit. „Určitě ho nechci jenom objet na chvostu pelotonu. Rád bych si vyzkoušel svoje síly, chtěl bych něco předvést. Případně bych rád zkusil únik v horské etapě, kdybych se cítil dobře a cíl byl na kopci,“ doufá.

Už od zimních příprav počítá s tím, že pokud prokáže formu, pro stáj CCC Sprandi Polkowice bude lídrem na celkové pořadí. Rád by skončil do dvacátého místa. A je tu ještě jeden cíl s nádechem snu: vyhrát etapu. „Ale takový cíl má všech 200 lidí, kteří tam budou,“ uvědomuje si.

Na Giro se jeden ze tří Čechů ve startovní listině (společně s ním je v týmu CCC další debutant Michal Schlegel, v dresu Bora-hansgrohe pojede Jan Bárta) připravoval na soustředění v Sieře Nevadě, kde byla mimo jiné i Astana se Scarponim.

Giro'Italia (5. až 28. května)

Start: Alghero, Sardinie
Cíl: Milán, Itálie
Délka trasy: 3572 km
Obhájce prvenství: Vincenzo Nibali

„Hráli jsme spolu turnaj v pingpongu, seznámili jsme se trochu. Pinec byla taková naše úniková aktivita. Ve sportovním centru, 2300 metrů nad mořem, kde jste tři týdny, se toho moc dělat nedá. A tak jsme každý večer hráli, abychom jen neleželi v posteli,“ vzpomíná Hirt.

Na Scarponiho, kterého za zeleným stolem porážel, vzpomíná jako na skvělého člověka.

„Mohli jsme vidět, kolik tisíc lidí bylo na jeho pohřbu, dávala ho živě italská televize. Jak jsem ho poznal já, byl to člověk, který se pořád smál, byl hrozně pozitivní. Nikoho tak veselého jsem neviděl,“ tvrdí Hirt.

V podvědomí má tragédii, když¨jde trénovat. „Jsem o něco opatrnější. V hlavě si člověk překope nějaké ty priority, že všechno není jenom o kole,“ uvědomuje si.

Obsáhlý dvojrozhovor s českými cyklisty Janem Hirtem a Michalem Schleglem o jejich debutu na Giru čtěte v pátečním deníku Sport

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze