Mezinárodní „děkuji“, Štybar se loučil s fanoušky ve speciálním dresu

Autor: Romana Barboříková, ČTK
1
SESTŘIH: West Ham - Liverpool 2:2. Další ztráta „Reds“, hráli oba Češi
SESTŘIH: Toronto - Boston 1:3. Pastrňák gólem uklidnil Bruins, Maple Leafs na pokraji vyřazení

Poslední závod Světového poháru v neděli odjel trojnásobný světový šampion v cyklokrosu Zdeněk Štybar. V nizozemském Hoogerheide se rozloučil nejen s tamním publikem speciálně vyvedeným dresem s nápisem v mnoha jazycích: Děkuji! V cíli mu sice patřila 27. příčka, i tak si průjezd cílovou rovinkou užil a zamával fanouškům. Od výsledků byli v Nizozemsku jiní, nejlepší Kristýna Zemanová, která stále spadá do kategorie do 23 let, byla v závodu žen devátá.

Cyklokrosový fanoušek si mohl v závěrečném díle Světového poháru užít další suverénní vítězství úřadujícího mistra světa a cyklistického fenoménu Mathieu van der Poela. K tomu ale dostal bonus v podobě speciálního poděkování od Zdeňka Štybara. Někdejší pětinásobný světový šampion (3x kategorie elite, 2x U23) se tak loučil s příznivci, které si za svou dlouhou a veleúspěšnou kariéru v terénu i na silnici získal.

Rodák ze Stříbra si na poslední závody vytvořil vlastní tým a v bílém dresu patřičně olemovaném duhou jako připomínkou titulů mistra světa objíždí podniky hlavně v Belgii, Nizozemsku a nyní má před sebou ten poslední. Mistrovství světa na domácí půdě v Táboře, kde získal v roce 2010 svůj první duhový dres v kategorii elite.

Vzhledem k tomu, jak málo v posledních letech cyklokrosové závody jezdil, se ve startovním poli posunul až do zadních pozic, a tak pro něj bylo v neděli hodně těžké prokousat se víc dopředu. Výsledkem pak bylo 27. místo. I tak si ale svůj poslední závod v SP užil.

Z českých závodnic a závodníků se nejlépe vedlo Kristýně Zemanové, jež skončila v generálce na domácí MS devátá. Michael Boroš dojel dvanáctý.

Van der Poel bude v Táboře usilovat o šestý světový titul. Před týdnem ve španělském Benidormu po pádu dojel až pátý a přišel o šanci vyhrát i jedenáctý závod v sezoně. V neděli už žádné problémy neměl. Za ním skončili krajané Joris Nieuwenhuis a Pim Ronhaar. Vítěz Světového poháru Belgičan Eli Iserbyt dojel pátý. Boroš zaostal o příčku za svým sezonním maximem v seriálu.

Ve finiši ženského závodu Fem Van Empelová porazila o jedinou sekundu Katu Blanku Vasovou z Maďarska a vybojovala dvanácté pohárové vítězství. Zemanová na nejrychlejší Nizozemku ztratila minutu a 18 sekund, celkově skončila v seriálu patnáctá při osmi startech ze 14 podniků. Do první desítky se dvacetiletá Češka prosadila sedmkrát.

Světový pohár ovládly podle očekávání nizozemské jezdkyně, obsadily první až sedmou příčku v čele s Ceylin Alvaradovou, která už měla triumf jistý před nedělním finále. O 40 bodů méně nasbírala Puck Pietersová, jež bude v Táboře obhajovat loňské stříbro právě z Hoogerheide.

Světový pohár v cyklokrosu v Hoogerheide (Nizozemsko)

Muži: 1. Van der Poel 1:02:57, 2. Nieuwenhuis -5, 3. Ronhaar (všichni Niz.), 4. Nys, 5. Iserbyt všichni -9, 6. Wyseure (všichni Belg.) -21, ...12. BOROŠ -1:14, 19. ŘÍMAN -2:08, 27. ŠTYBAR -3:13. Konečné pořadí (po 14 závodech): 1. Iserbyt 338, 2. Nieuwenhuis 313, 3. Ronhaar 295, ...21. BOROŠ 91, 59. ŘÍMAN 7.

Ženy: 1. Van Empelová (Niz.) 46:48, 2. Vasová (Maď.) -1, 3. Brandová (Niz.) -10, 4. Backstedtová (Brit.) -24, 5. Schreiberová (Luc.) -37, 6. Verdonschotová (Belg.) -1:02, ...9. ZEMANOVÁ -1:18, 41. JEŘÁBKOVÁ -5:48, 48. VANÍČKOVÁ -7:08. Konečné pořadí (po 14 závodech): 1. Alvaradová 348, 2. Pieterseová (obě Niz.) 308, 3. Brandová 284, ...15. ZEMANOVÁ 143, 38. HLADÍKOVÁ 17, 51. KOPECKY 11, 61. JEŘÁBKOVÁ 8, 62. VANÍČKOVÁ 7.

Muži do 23 let: 1. Del Grosso (Niz.) 50:24, ...10. JEŽEK -1:14, 15. ZATLOUKAL -1:45, 30. FIALA -3:46, 34. ČERNÝ -3:55, JINDŘICH a KERL nedokončili. Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Del Grosso 160, ...18. JEŽEK 38, 27. FIALA 22, 29. KERL 16, 34. ZATLOUKAL 11, 35. JINDŘICH 11.

Junioři: 1. Viezzi (It.) 43:34, ...10. BAŽANT -37, 23. LIENERT -1:43, 32. KRAUS -2:38, 33. JANOUT -2:48, 34. HAVEL -2:52, 49. HÁJEK -4:29. Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Viezzi 150, ...7. Bažant 86, 38. Lienert 8.

Juniorky: 1. Chladonová (SR) 41:34, ...8. HEZINOVÁ -2:24, 9. GOTTWALDOVÁ -2:27, 20. DOUDĚROVÁ -3:36, 22. VIKOVÁ -3:40, 42. HRDINOVÁ -6:34. Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Geryová (Fr.) 145, ...8. GOTTWALDOVÁ 78, 10. DOUDĚROVÁ 72, 13. HEZINOVÁ 57, 34. VIKOVÁ 12.