29. července 2017 • 10:29

Chytrý hráč radši končí v NFL. Děsí ho zpráva o poškození 99 % mozků?!

Autor:
TOP VIDEA
LIGA NARUBY: Baroš odmítl Odezřeno, Škoda setřásl sníh, Rada chválil i zuřil LIGA NARUBY: Baroš odmítl Odezřeno, Škoda setřásl sníh, Rada chválil i zuřil
Liberec - Mountfield HK: Stránský se porval s Cibulskisem, souboj skončil remízou Liberec - Mountfield HK: Stránský se porval s Cibulskisem, souboj skončil remízou
VŠECHNA VIDEA ZDE

V NFL působil teprve tři roky, mohl hrát dál za Baltimore Ravens. Ale šestadvacetiletý John Urschel místo toho ohlásil konec kariéry. Důvod? Ten oficiálně nevysvětlil, nicméně zámořská média jeho rozhodnutí dávají do souvislosti s tento týden zveřejněnou studií, která hovoří o poškození mozku u 99 procent z hráčů amerického fotbalu.Co mohlo Urschela vyděsit? „Tohle není žádná velká zpráva,“ odmítl hráčský manažer Jim Ivler, že by jeho klient tak zareagoval na nejnovější vědecké poznatky. List Baltimore Sun a web televize ESPN však s odkazem na důvěrné zdroje uvedly, že tu spojitost existuje. Sám hráč, označovaný za jednoho z nejinteligentnějších v soutěži, v minulosti mluvil o tom, že se v něm často mísí láska k americkému fotbalu s obavami o zdraví.

Vážné následky u profesionálních hráčů amerického fotbalu jsou v USA během posledních let tématem, kterému se věnuje velká pozornost. Závěry vědců z Bostonské univerzity z tohoto týdne však způsobily i tak velký poprask. Podle nich mělo 99 procent zkoumaných hráčů příznaky poškození mozku. Ze 111 testovaných zesnulých profesionálů jen jediný neprokázal chronickou poruchu CTE.

Vědci měli k dispozici pouze vzorky darované rodinami hráčů, které se zřejmě rozhodly do studie zapojit proto, že u fotbalistů se právě příznaky CTE projevily. Tato porucha vede k zániku mozkových buněk, depresi, agresi a demenci. I vedení NFL připustilo souvislost mezi opakovanými zásahy do hlavy a poruchami mozku před rokem.

Jaké má Urschel další plány? Na podzim chce začít studovat na univerzitě a trávit více času se svojí snoubenkou předtím, než se jim narodí první potomek. „Jeden z nejchytřejších hráčů v NFL si to spočítal a rozhodl se po třech letech v soutěži skončit,“ okomentovali Urschelův konec kariéry v New York Times.

 

MS v hokeji 2018: program a skupiny >>

 Klasická verze
Mobilní verze