Pro vykonávání většiny sportů potřebují hráči základní vybavení a nejinak je tomu i u baseballu. Vyrazili jsme na jeden z posledních tréninků českého národního týmu v Praze před odletem do Japonska na WBC a poprosili dlouholetého hráče a catchera Daniela Vavrušu, aby nám popsal, bez čeho se baseballista neobejde. Zkuste si položky vyjmenovat a třeba pak budete i překvapení.
Za zcela nezbytnou položku můžeme označit míček. Vavruša na příkladu toho z úspěšné kvalifikace vysvětlil i jeho specifika. „Hmotnost a velikost zůstává vždy stejná, liší se kvalitou kůže nebo zpevněním, které ovlivňuje tvrdost míčku.“
Do povinného vybavení každého baseballisty patří rukavice. Ty se od sebe liší nejen podle preferencí daného sportovce, ale především velikostí, tvarem a vyztužením podle pozice, na které hráč působí. Pokud se jedná o praváka, tak ten rukavici drží v levé ruce, aby měl svou šikovnější horní končetinu připravenou na nadhoz, nebo rychlý odhod spoluhráči.
Hřiště je tvořeno trávou a antukou, a tak hráči musí disponovat i vhodnou obuví, která je opatřena speciálními kovovými plíšky umístěných po obvodu podrážky tak, aby zabraňovaly nechtěnému pohybu do stran při častých rotacích hráče.
Nesmíme opomenout ani velmi důležitou a specifickou část vybavení, kterou je pálka. „Když člověk používá čistě dřevěnou pálku, tak za sezonu jich může třeba deset rozlámat. A to už pak je drahý špás,“ říká při detailním popisování různých druhů a životností český hráč.
Co dalšího sportovci kontrolují, zda nechybí v jejich tašce na baseball před zápasem?
To se dozvíte, když se podíváte na video.
Co při ukazování obsahu své sportovní tašky český hráč ještě prozradil?
- V čem se liší míčky určené pro děti?
- Jak dlouhou životnost má baseballová rukavice?
- Čím jsou baseballové boty specifické?
- Z jakého materiálu se nejčastěji pálka vyrábí?
- Jak se nazývají jednotlivé části pálky?
- Kolik korun stojí kvalitní pálka?
- Kolik typů pálek český hráč využívá a jaký je mezi nimi rozdíl?
- Jaké chrániče mohou baseballisté používat?