2. října 2016 • 15:45

Elitní šachistky zuří kvůli MS v Íránu: Nechceme hrát v sexistickém hidžábu!

Autor:
Šachistky Íránu a Sýrie na Asijských hrách v roce 2010
TOP VIDEA
Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu! Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu!
Sparta - Mountfield HK: To byl bodyček! Rozhodčí poslal k zemi Kukumberga Sparta - Mountfield HK: To byl bodyček! Rozhodčí poslal k zemi Kukumberga
VŠECHNA VIDEA ZDE

Světový šampionátu v šachu, jehož konání bylo svěřeno Íránu, vyvolal vlnu negativních emocí. Především elitní světové šachistky se bouří kvůli tomu, že v konzervativní islámské zemi by musely hrát s tradiční pokrývkou hlavy - hidžábem. Třeba americká šampionka Nazi Paikidzeová-Barnesová pohrozila, že nebude-li mistrovství přeloženo jinam, do Íránu nepojede."Írán byl hostitelem šachových turnajů už v minulosti a ženy tam vždy musely mít hidžáb. Teď to bude stejné, je to jejich státní zákon. Je to ale náboženská a sexistická diskriminace. Jestli nezmění místo, nezúčastním se. Jsem kvůli tomu velmi rozhořčená. Cítím se poctěna, že mám na světovém šachovém šampionátu zastupovat USA, a jsem zklamaná, jestliže tam z náboženských, sexistických a politických důvodů nebudu moci být," řekla Paikidzeová-Barnesová.

Panamerická šampionka Carla Herediaová z Ekvádoru se na MS nekvalifikovala, ale vyzvala 64 žen, které se mají soutěže zúčastnit, aby protestovaly proti povinnosti hrát v hidžábu. Hráčka žijící v Texasu řekla, že se situace netýká jenom 64 kvalifikovaných hráček. "Je to světové téma a téma práv žen. Proto se k tomu vyjadřuji. Sport by neměl být poznamenán takovýmto typem diskriminace," řekla.

V Íránu platí, že se ženy na veřejnosti musejí pohybovat v islámském oděvu, který zakrývá tělo i vlasy.

Íránu byl šampionát přidělen teprve v tomto týdnu. Susan Polgárová z komise ženského šachu v Mezinárodní šachové federaci (FIDE) řekla, že její instituce zatím nedostala žádné oficiální stížnosti týkající se podmínek turnaje. Starší sestra slavné Judity Polgárové ujistila, že pokud je obdrží, vyřídí je "profesionálním a diplomatickým" způsobem. Sama už se soutěží neúčastní a řekla, že se jí nikdy nestalo, že by musela hrát v hidžábu. Kdyby si ho ale musela vzít, udělala by to z respektu ke kultuře dané země.

Podle mluvčího FIDE byl Írán jedinou zemí, která se nabídla uspořádat v únoru ženskou šachovou soutěž. Žádná ze 150 členských zemí federace proti tomu prý nevznesla námitku, ani USA.

Íránská hráčka Mítra Hedžázípúrová konstatovala, že bojkotovat šampionát by byla chyba, protože to zmaří příležitost propagovat ženský sport v Íránu. "Bude to největší sportovní ženská soutěž, jaká se kdy v Íránu konala. V minulosti jsme neměli příležitost pořádat ženské sportovní soutěže. Není správné vyzývat k bojkotu, pro ženy v Íránu je to významná událost, příležitost ukázat naši sílu," řekla britskému listu The Guardian.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze