20. září 2022 • 11:33

Válka ve hře králů. Mistr světa beze slova odstoupil, k obvinění použil Mourinha

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Zlato? Věřím tomu. Z týmu cítím flow, říká Jandač. Nominace? Štěstí přeje připraveným
REVIEW Plzně: nechutný Koubek, senzační Hranáč a touha nandat to Pražákům
VŠECHNA VIDEA ZDE

Mistr světa v šachu Magnus Carlsen ukončil po jediném svém tahu duel s Američanem Hansem Niemannem na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour. Učinil tak necelý měsíc poté, co s devatenáctiletým soupeřem překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis a den na to bez konkrétního vysvětlení z turnaje odstoupil. Podle odborných médií Carlsen pravděpodobně podezřívá mladého Američana z podvádění, byť takové tvrzení z jeho úst nikdy nezaznělo.Na začátku září nicméně jednatřicetiletý Carlsen společně s oznámením, že na turnaji končí, zveřejnil na twitteru video se starším pozápasovým rozhovorem s fotbalovým trenérem Josém Mourinhem, ve kterém se horkokrevný portugalský kouč po porážce vyhnul kritice rozhodčích slovy: „Raději nebudu nic říkat. Kdybych něco řekl, měl bych velký malér, a já se nechci dostat do velkého maléru.“

Pravda je, že Niemann v minulosti skutečně při šachových turnajích podváděl. Jak sám přiznal, pravidla porušil na on-line turnaji ve svých dvanácti letech a pak ještě v šestnácti, kdy byl konfrontován serverem Chesscom a přestal na něm na čas hrát. „Tu chybu jsem udělal. Teď chci, aby lidé věděli, že se hluboce omlouvám a vím, že mé činy mají důsledky,“ citoval Niemanna server worldchess.com.

Carlsen téma nekomentuje a beze slov se odlogoval i krátce po zahájení pondělního duelu. Vyvolal tím řadu reakcí mezi experty a kolegy. „Je to šokující a znepokojivé. Nikdo nemůže mít radost z toho, co se v šachovém světě děje,“ uvedl na twitteru americký velmistr Maurice Ashley. „Nemám slov,“ vzkázal maďarský velmistr Péter Lékó.

Komentátorka turnaje a mezinárodní mistryně Jovanka Housková řekla worldchess.com, že Carlsen jen přilil olej do ohně. „Nemůže jen tak říct: 'Myslím, že jsi podváděl' a vyvolat tak hon na čarodějnice. Musí říct: 'Tady mám důkaz',“ dodala. A krajana zkritizoval v norské televizi i velmistr Jon Ludvig Hammer. „Úmyslně prohrát je naprosto nepřijatelné chování. To je ta nejnesportovnější věc, jakou ve sportu můžete udělat,“ prohlásil a přidal požadavek na Carlsenovo potrestání.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud