Začíná to jízdou na rotopedu nebo během na pásu, končí spinningem, aerobikem či H.E.A.T. Programem. Aerobní aktivita ve fit centrech už není jen náhražkou přirozeného pohybu v zimních měsících.
Díky hudbě a dřině ve skupině se z ní stal propracovaný systém sportu, kde si vybere každý, kdo chce být v kondici nebo účinně spálit přebytečnou energii.
Aerobní trénink je široký pojem, kam si můžete dosadit téměř cokoliv. Dvojnásob to platí v tělocvičnách a posilovnách, kde má tento druh zátěže vlastní zónu. Cvičit se dá s pomocí stojů i bez nich. Kdo se proto zbaví předsudků, že jde o pouhé natřásání těla a hopsání v nepřirozeném prostředí, dostane možnost širokého výběru.
„Lidem jde obvykle hlavně o hubnutí. Pokud chce někdo dostat figuru do své vytoužené podoby, je aerobní trénink skvělá věc, ale zároveň jen část celku. Nesmí se zanedbávat ani výživu a posilování,“ říká známá instruktorka aerobiku Hanka Kynychová, která proto klientům nabízí v rámci řízených lekcí komplexní služby.
V nich hraje důležitou roli správná posloupnost. Často se totiž stává, že lidé chodí do fit center až v době, kdy potřebují odstranit nadváhu nebo problémy pohybového aparátu. „Současná populace je na tom fyzicky velmi špatně, protože se moc nesportuje,“ popisuje zkušená cvičitelka.
U každého je proto důležité nejprve zpevnit svalový korzet - svaly zad, břicha a nohou, aby bylo tělo připraveno zvládnout trénink v pokročilejších fázích.
Proto začátečníci či jedinci s nadváhou často využívají balančních pomůcek, ke kterým kromě „overballu“, „fitballu“ patří i novinka „bossu“. Všechny slouží ke zpevnění hlubokého vnitřního svalstva, což jsou úpony našich vnitřních orgánů. „Výhodou aerobních tréninků je, že se dá kombinovat potící aktivita s posilováním a může je proto v určité míře provozovat kdokoliv. Trénuji cukrovkáře, kardiaky i lidi s nadváhou a špatnými klouby,“ doplňuje Kynychová.
Spontánnost s hudbou
Lámete-li si hlavu nad tím, jakou aktivitu si v záplavě mnoha druhů forem cvičení na strojích a aerobiků pojmenovaných podle anglických zkratek vybrat, dbejte na vlastní pohodlí. Ať už sáhnete po čemkoliv, vždy půjde o „potící“ aktivitu, díky níž půjde redukce váhy snáz. V hodinové lekci proces spalování energie z tuků stihne každý organismus ve všech formách zátěže.
Naopak to neznamená, že vlezete v posilovně na první veslařský trenažér či rotoped a budete se modlit, aby čas při monotónním pohybu utíkal co nejrychleji. Cvičení má být hlavně zábava, jen tak u něj vydržíte dlouhodobě a budete ho vykonávat pravidelně, zpočátku dvakrát až třikrát týdně. Bez toho se do kondice a psychické pohody nedostanete.
„Aerobní sporty původně vznikly kvůli obdobím, kdy se nedá sportovat venku. Samozřejmě s tím souhlasím a v létě je přirozenější dát přednost pohybu na čerstvém vzduchu,“ míní Kynychová. „Na druhou stranu v současném rychlém životním rytmu je těžké udělat si čas na sport. Kdo nemá pevnou vůli hýbat se sám od sebe, jde do fit centra, kde je motivace snazší.“
Klíč k úspěchu v případě motivace skrývá skupinové cvičení za doprovodu rytmické hudby pod vedením odborníka. Díky tomu se nejen začínající rekreační sportovci odreagují do té míry, že zapomenou na to, jak utíká čas.
„Hudba je spontánní záležitost a vytváří pohodu. Dobrý trenér, kolektiv a hudba způsobí, že se vyplavují hormony endorfiny. Když odcházíte, jste šťastní a to je účel,“ míní Kynychová. V rámci hodiny navíc proběhne i bezpečné zahřátí a závěrečné protažení.
Ve čtvrteční příloze TRENDY také najdete:
- Rozhovor s nejlepší českou trenérkou spinningu Kájou Polívkovou
- Hit jménem H.E.A.T. Program - chůze na pásech
- Jak si vybrat domácí trenažér?