30. září 2016 • 11:19

Čeští koně poběží ve Francii o miliony. Uspějí v těžké konkurenci?

Autor:
Jak se bude dařit ve Francii? (archivní foto)
TOP VIDEA
Do Slavie přišli Trpišovského koně. V lize pod ním Kúdela, Kolář a Pokorný odehráli 78 zápasů Do Slavie přišli Trpišovského koně. V lize pod ním Kúdela, Kolář a Pokorný odehráli 78 zápasů
Jágr na All Star Cupu? Musel bych ho v Letňanech vyzkoušet, směje se Nedvěd Jágr na All Star Cupu? Musel bych ho v Letňanech vyzkoušet, směje se Nedvěd
VŠECHNA VIDEA ZDE

Šest českých koní se představí o víkendu na dráze ve francouzském Chantilly, kde se koná dvoudenní mítink u příležitosti 95. ročníku Qatar Prix de l’Arc de Triomphe (Ceny Vítězného oblouku), nejlépe dotovaného evropského rovinového dostihu. V případě úspěchu si můžou sáhnout na miliony korun na dotacích.Šestnáct koní bude v neděli odpoledne v Ceně Vítězného oblouku bojovat o 5 miliónů euro (135 miliónů korun). Na dráhu k malebnému zámku se svátek světového turfu v letošním roce přestěhoval, neboť na dráze v Longchamp probíhá výstavba nové tribuny.

Letos se v „Oblouku“ nikdo z koní připravovaných v České republice nepředstaví, ale půltucet bude k vidění v dostihové „Lize mistrů“ v sobotu odpoledne. Stejně jako na fotbalových trávních i při tomto mítinku se v jednotlivých klání točí milióny.

Šest koní z Česka se představí v pěti dostizích, jejichž celková dotace je 970 tisíc euro (26,2 miliónu korun, tj. šedesát procent všech dotací vyplacených v Česku v dostizích za rok). Minulý týden se dařilo českým překážkářům na mítinku v severoitalském Meranu, vyhráli celkem šest dostihů a do Česka přivezli celkem pět a třičtvrtě milionu korun.

Dvojici koní posílá do dostihu Arslangirej Šavujev. „Meandre je v pořádku, už je starší, tak by si měl poradit i s dostihem na 2000 metrů, nic na 2400 metrů vhodného tam není. Minulý týden v Praze neměl dobrý průběh dostihu, snad to tentokrát bude lepší,“ říká Šavujev před cestou do Francie.

O dobrý průběh by se měl postarat italský žokej Cristiano Demuro, který patří mezi francouzskou elitu. Druhým Šavujevovým vyslancem bude letošní derby-vítěz Gontchar, který byl před měsícem druhý v St. Legeru.

Již potřetí se postaví na start Qatar Prix du Cadran na 4100 metrů sedmiletý Trip to Rhodos ze stáje Jiřího Charváta. V předchozích dvou ročnících doběhl šestý, respektive čtvrtý.

„Konkurence vypadá nejtěžší z těch tří startů, nebude to jednoduché, navíc letos je to dokonce 4100 metrů,“ přemítá trenér Pavel Tůma. „Vyrazíme ve čtvrtek večer, kůň si odpočine v Baden-Badenu jako obvykle a v sobotu půjde na start. V poslední době se nám nedaří, tak mám strach do Francie vyrazit.“

Druhým českým zástupcem bude Autor, který před několika týdny přesídlil od trenéra Františka Holčáka ke Zdeno Koplíkovi a závěrečnou přípravu absolvoval přímo v Chantilly.

Dvojici koní posílá do Chantilly také trenér Václav Luka, jeho svěřenci se ve Francii v letošním roce prosadili již dvanáctkrát. Phu Hai se představí Grand handicapu des Milers a vítězství z Deauville bude v Qatar Prix Daniel Wildenstein na 1600 metrů potvrzovat Wireless. Oba povede i v Česku dobře známý žokej Theo Bachelot.

Česká želízka v Chantilly:

Qatar Prix Chaudenay (3000 metrů, 200 000 tisíc euro, 6 účastníků) – Gontchar, žokej Cristiano Demuro

Grand handicap des Milers (1600 metrů, 70 tisíc euro, 17 účastníků) – Phu Hai, žokej Theo Bachelot

Qatar Prix Dollar (2000 metrů, 200 tisíc euro, 9 účastníků) – Meandre, žokej Cristiano Demuro

Qatar Prix du Cadran (4100 metrů, 300 tisíc euro, 12 účastníků) – Trip tu Rhodos, žokej Cristiano Demuro; Autor, žokej Gregory Benoist

Qatar Prix Daniel Wildenstein (1600 metrů, 200 tisíc euro, 7 účastníků) – Wireless, žokej Theo Bachelot

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze