Martin Hašek
Premium
17. července 2018 • 19:40

Čech o dostizích v Kataru: hezké peníze i žokejové na ovládání

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí
VŠECHNA VIDEA ZDE

Už dvě zimy strávil žokej Tomáš Lukášek uprostřed písku a prohibice, ale nestěžuje si. V katarském Dauhá si užívá dostihů pro bohaté pány v bílých hábitech. Jeho zaměstnavatelem je šejk Muhammad Bin Hamad Chalífa Al Attíja, který má kromě dlouhého jména i dlouhé peníze. „Finančně se tam jde zajistit. Peníze a dotace jsou někde úplně jinde,“ pochvaluje si Lukášek.



Je to úplně jiný svět. Tomáš Lukášek vstává každé ráno už v půl třetí, aby stihl práci se svými tréninkovými koňmi, ještě než začne pálit kruté slunce. Jezdí dostihy, na které se nesází, na závodištích, na něž nechodí moc diváků. Ovšem šejkové se mají čím bavit. A v kurzu nejsou jenom koně, ale třeba i velbloudi. „Ale už to jezdí panáčci, elektroničtí žokejové. Podél dráhy je silnice, šejkové jedou v džípech, mají ovládání na toho žokejíčka, ten má bičík…“ vypráví Lukášek, světoběžník, který si udělal jméno díky svému úspěšnému působení v Polsku.

Co vás přivedlo do Kataru?
„Začalo to všechno mojí polskou cestou. Jsem tam pátou sezonu a Poláci mají dostihy i pro arabské koně. V Kataru, Dubaji, v okolí Saúdské Arábie jsou dostihy arabských koní velice populární. Polsko má svůj chov, i s arabskými koňmi obchodují. Já tam mám polského manažera, který obchoduje přímo s šejky z Dubaje a z Kataru, přes ně jsem se tam dostal.“

Můžete popsat dostihy v Dauhá?
„Jsou jiné než v Evropě, protože jsou o dost rychlejší. Řekl bych, že je tam větší tlak na pozici v dostihu. Ty dostihy jsou tvrdší a rychlejší. Je to i profilem dráhy. Když to tam stavěli, spolupracovali s Američany, profil dráhy mají 1650 metrů. Ovál je menší, o to víc se tam bojuje o pozici. Jelikož je tam malý počet srážek, tak dráha je věčně rychlá. Dostihy jsou pravidelně každý týden, každou středu a čtvrtek. Pak jsou velké mítinky, středa, čtvrtek, pátek nebo čtvrtek, pátek, sobota. Tam mají posunuté víkendy, jejich neděle je pátek.“

Už dvakrát jste byl v Dauhá na zimu, jak dlouhá je pro vás tamní sezona?
„Žiju tam celou dobu, odcestuju tam koncem října dva týdny před sezonou, abych ještě zvládnul pár prací s koňmi. Dostihy začínají na začátku listopadu. Jsem tam celou dobu až do dubna. Mám k dispozici veliký barák se zahradou, auto. Ale jsem tam celou dobu zavřený. Angličani tomu říkají golden jail, zlatá klec.“

Dá se z ní uniknout?
„Už je to trošičku volnější, otevřeli brány Evropanům, nejsou potřebná víza. Nicméně Katar úplně lehce procestujete za týden a najít si tam nějakou zábavu je složité. Jde spíš o to najít si tam přátele, kamarády, dělat různé sporty, jezdit k moři. Prohibice tam je, ale dá se jí trochu vyhnout, když máte peníze.“

A jak?
„Alkohol je dostupný jen v pětihvězdičkových hotelích za slušné peníze. Nebo musíte mít licenci na alkohol, tam je jeden jediný obchod v poušti. Je u toho i kostel pro křesťany. To jsem se dozvěděl od Eddieho Pedrozy (špičkového panamského žokeje), který k tomu obchodu sem tam rád zajede. Ale je to tak bokem, že to není ani v mapách. Abyste si mohl koupit alkohol, je potřeba licence, kterou vám podepíše zaměstnavatel. Za alkohol můžete utratit deset procent z výplaty.“

Vy tuhle licenci máte?
„Nemám, protože pracuju pro druhého nejbohatšího šejka z Kataru, jsem psaný pod ním, takže to ani nejde. Když tam máte normální zaměstnání, tak to nějakým způsobem jde.“

Kolikrát jste vašeho šéfa už viděl?
„Za dvě sezony, co tam jsem, jsem ho viděl asi čtyřikrát.“

Šejkové prý koně vyloženě milují, je to tak?
„Koně jsou pro ně hodně, ale ještě víc jsou jestřábi, velbloudi a holubi. Mají farmu, kde je milion holubů a staví pro ně domy. Naše farma je tak velká, že vám trvá dvacet minut, než ji objedete autem.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud