V posledních letech se stále častěji dostávají hry do podvědomí širšího okruhu lidí. Toho využila i řada majitelů fotbalových klubů, kteří se rozhodli zaměstnat vlastní hráče esportů, tedy videoher. A rozhodně se nejedná pouze o hráče fotbalové hry FIFA, kluby kromě vlastních profesionálů pořádají i turnaje ve střílečkách, či MOBA her. Svůj vlastní tým má jenom v Evropě velká řada velkoklubů, jinak tomu není ani ve světě. Podívejte se na nejznámější fotbalové kluby, které mají vlastní hráče videoher.
West Ham
Prvním fotbalovým klubem v Anglii, který se zapojil i do videoher, je londýnský West Ham. Jeho současným hráčem FIFA je Jamie Rigden, hrající pod přezdívkou Jamboo. Ten je jedním z nejlepších hráčů Evropy, kromě ligy a pohárů natáčí pro fanoušky West Hamu i videa, kde radí, jak hrát.
Manchester City
I Manchester City byl v první velké vlně fotbalových klubů, které vstoupily na esport scénu. Mezi prvními také podepsal vlastního profesionálního hráče hry FIFA, sehnal osmnáctiletého Kierana Browna. Ten reprezentuje City na různých turnajích. Manchester City navíc dohodl partnerství se slavným vydavatelstvím videoher EA Sports
Ajax Amsterdam
Ajax sehnal hned dva špičkové hráče videohry FIFA. Koena Weijlanda doplnil letos v únoru Dani Hagbeuk a oběma se daří. Během tří turnajů oba hráči vydělali 4500 dolarů (117 tisíc korun). Ajax své hráče maximálně podporuje jak na turnajích, tak velkým mediálním prostorem.
VfL Wolfsburg
Wolfsburg byl prvním velkým evropským fotbalovým klubem, který vstoupil na esport scénu. Jako první hráč přišel Angličan David Bytheway, kterého později doplnil Benedikt Saltzer. Vloni v září se ke dvojici připojil třetí hráč, kterým je Timo Siep. Všichni tři se pravidelně účastní různých turnajů, často je i vyhrávají.
Valencia C.F.
Španělský klub rozjel svou esport scénu ve velkém. Oproti předchozím klubům totiž nevsadil pouze na hráče FIFA, ale vložil se i do jiných her. V současné době se pyšní týmy na League of Legends, Hearthstone, FIFA a Rocket League, nově navíc představili tým na Clash Royale.
Paris Saint-Germain
Ani pařížský celek nezůstal pouze u FIFA. K hráčům virtuálního fotbalu tak přidal i tým pro nejsledovanější a nejhranější MOBA hru současnosti League of Legends. V současnosti má podepsaných osm hráčů, čtyři v každé ze dvou her. Jedním z hráčů v League of Legends je také Čech Tomáš Maršálek, který dříve hrával v tureckém týmu Besiktas Istanbul.
AS Řím
Ačkoliv se AS Řím vydal po cestě esportů až letos v únoru, šel na to hned ve velkém stylu. Spojil se s přední světovou esport organizací Fnatic, která pomohla sehnat ty nejlepší hráče, pravidelně je školí a podporuje.
PSV Eindhoven
PSV se stalo prvním holandským klubem, který se připojil k rostoucímu seznamu fotbalových klubů s vlastními profesionálními hráči esportů. Šli na to ovšem vlastní cestou a nepodepsali známého hráče, ale pořádali turnaj. Prvním hráčem PSV se tak stal Romal Abdi, toho doplnil později Tony Kok, u klubu ale vydržel pouze dva dny. Na twitteru totiž urážel ostatní, a tak ho klub vyhodil. O něco málo později ho pak nahradil Ali Riza.
Schalke 04
FC Kodaň
Klubu se podařilo získat hráče CS:GO z bývalého týmu Dignitas, tým se nyní jmenuje North. A hráčům se daří, na turnaji DreamHack v Malmö skončili druzí, v Montrealu pak turnaj ovládli. Klub má za cíl přinést turnaje na svůj fotbalový stadion Parken.
Besiktas Istanbul
Santos FC
Brazilský celek Santos FC se do esportů ponořil úplně. Založil tým Dexterity, který má hráče v mnoha hrách. Nejvíce se mu daří v HALO, CS:GO, Hearthstone, Overwatch, Paladins a ve spoustě dalších. Před měsícem však přišel o velmi úspěšný tým v Rainbow Six.
Ladislav Dyntar, majitel organizace eSuba, o českém fotbalu a esportu
„V rámci České republiky i Slovenska zatím profesionální sportovní týmy váhají. Nejsem sice velkým odborníkem na naše sportovní prostředí, natož to fotbalové, ale neustálé změny hlavního partnera naší nejvyšší fotbalové ligy vypovídají o mnohém. Z mého pohledu je to např. neschopnost dlouhodobě oslovovat lukrativní cílovou skupinu. Problémem pak může být i stárnoucí fanouškovská základna.
Naproti tomu jen v Čechách aktuálně máme téměř 500.000 tisíc pravidelných diváků esportu a více než 800.000 lidí hraním her tráví více než 4 hodiny týdně. Z průzkůmů také vyplývá, že u průměrného fanouška esportu je až 3x větší šance, že si bude příplácet za prémiové produkty, že patří mezi vyšší příjmovou skupinu a má vysokoškolské vzdělání. A přitom esport se jako alternativa pro dnešní mládež nabízí teprve několik let.
Domnívám se, že je jen otázkou času, než si i na lokální scéně ty největší organizace uvědomí marketingovou sílu tohoto rychle rostoucího odvětví a začnou si “oťukávat” i esport.“