Na české scéně je známým hráčem i streamerem. Petr Žalud, který hraje pod přezdívkou CzechCloud, na konci srpna spolu s dalšími třemi hráči vyhráli mistrovství světa v karetní hře Hearthstone. V druhé části rozhovoru se rozpovídal o tom, jestli se videohry dají řadit mezi klasické sporty i jakou mají perspektivu do budoucna. „Podle mě je důležité, že se o tom začíná konečně mluvit,“ říká český mistr světa.
Vy hrajete zejména karetní hru od Blizzardu Hearthstone. Jak vůbec na závody trénujete? Hrajete pravidelně?
„Třeba já konkrétně jsem streamer, takže jsem prakticky denně online na svém kanále na twitchi, youtube a na sociálních sítích. Já sám se neklasifikuji jako profesionální hráč, ale téhle hře dávám tak dvacet až třicet hodin týdně.“
V Hearthstone je přes 400 karet. Znáte všechny nazpaměť?
„Jasně. Když se mě zeptáte na konkrétní kartu, tak vám ji řeknu. Je to i díky tomu, že jsem komentátor, takže mám větší tlak na to, abych jména jednotlivých karet znal, i to jak se chovají v různých situacích. Ale tohle není zas tak těžké, je jich jenom čtyři stovky.“
Hrajete i nějaké jiné hry?
„Určitě ano. Mám rád mobilní hry, hodně hraju třeba Clash Royale, v té komunitě jsem byl také hodně vidět. Že bych ale teď chytil něco jiného, tak asi WoW (World of Warcraft, pozn.red.), primárně hraju hry od Blizzardu.“
V poslední době se hodně mluví o zařazení esportů mezi klasické sporty, jedná se i o tom, aby byly na olympijských hrách. Jaký na to máte názor vy jako hráč?
„Tohle je dost těžká otázka. Já mám na to takový vyhraněný názor, že esport určitě patří do médií a do popředí toho, co by se mělo v lidech začít probouzet. Co se týká esportu na olympiádě, tak neříkám, že jsem skeptický, ale nejsem si úplně jistý, jestli je to zrovna ta pravá platforma, kde by to mělo být. Na olympiádě je já nevím, třeba padesát sportů. Esporty už ale mají například Masters Katowice, kde je nějakých pět šest her hlavních, pak ty vedlejší. Je pak otázkou, jestli tohle samotné není pro esporty olympiáda. Za mě určitě ano, hrozně rád bych viděl esport na olympiádě, ale ne úplně kvůli tomu, že to tam patří, ale spíš kvůli tomu, že by mohla vzniknout poměrně zajímavá diskuze. A já si myslím, že je potřeba o tom začít diskutovat.“
Jak Češi zatím vůbec esporty jako takové vnímají?
„Všichni víme, jak vypadá sport, jak na něj Češi a Slováci reagují, ale esport tu pořád není takový mainstream, jako je třeba v Polsku. Když se tam zeptáte na Virtus.pro, tak v Polsku každý třetí ví, co je to za tým, co hrají a někdo zná i hráče. Tady v Čechách je to pořád ještě pod pokličkou, ale věřím, že třeba do dvou let by tu mohl nějaký průlom nastat.“
Myslíte si, že váš úspěch na Hearthstone Global Games může hodně pomoci tomu, že se esport dostane do podvědomí i lidem, kteří se o to normálně nezajímají?
„Já věřím tomu, že už jen to, že se tady my dva spolu bavíme, je jeden z důkazů, že tomu tak je. I když na to budou lidi nahlížet negativně, tak tu pořád vznikla nějaká diskuze a to je skvělý.“
Congratulations to the Global Games Champions: Czech Republic 🇨🇿! #HGG
— Hearthstone Esports (@HSesports) August 26, 2017
GG @Jarla_HS@trueczechcloud@StanCifka@pokrovacHS ! pic.twitter.com/NoQBbwiisk
Jak na esporty nahlíží třeba rodiče, jejichž děti by měli potenciál se hraním někam dostat?
„Je to něco nového. Věřím tomu, že každý rodič ví, jak své děti vychovávat a my to musíme tolerovat. Samozřejmě jsou talenti, kteří začínají hrát ve dvanácti nebo třinácti letech, třeba Mikoláš Dio, který byl s námi v týmu, tak jemu je sedmnáct let a je to už plně profesionální hráč, který je pod kontraktem u zahraničního týmu. Co se týče ale těch mladých, tak bych jim rád řekl, že pokud se jim to líbí, ať to zkusí a uvidí, jestli mají šanci.“
Mají esporty nějakou větší perspektivu do budoucna?
„Celý esport roste, na české poměry jsou i platy hráčů hodně zajímavý. O esport se začínají zajímat sponzorsky i firmy, které to dřív nedělaly. Mezi generální partnery se teď řadí třeba výrobci aut, energy drinků, žiletek. Jsou to přesně značky, které si budují brand u mladých lidí a chtějí trefit cílovku lidí mezi 13 a 26 lety, což je přesně ta cesta v esportech.“
Ráda bych se ještě vrátila k Hearthstone. Například v Dotě se říká, že hráč na nejvyšší úrovni vydrží maximálně do 26 let, protože pak přichází o reflexy. Jak je to u Hearthstone?
„Je to stejný, hráči stárnou, ale zase bych řekl, že tady je tím hlavním spíše mentální práce, než mechanická. Ta profesionální scéna tu stárne, ale třeba nejstarší hráč na té naší nejvyšší úrovni je Standa Cifka, nám oběma už je skoro třicet let. Ale třeba za deset let tam budeme pořád. Rotace hráčů tu není tak veliká, jaká je u jiných her.“
Jaké esporty se vůbec v Čechách nejvíce sledují? O jaké je největší zájem?
„Na prvním místě tu je League of Legends, na druhém Counter-Strike a třetí je Hearthstone. U prvních dvou se ale zájem hodně přelévá, záleží co se zrovna ve světě děje. Věřím tomu, že bychom se časem mohli v žebříčku dostat i výš, ale ono je těžké bojovat s týmovými hrami, které mají ohromné zázemí. Je těžké bojovat i s hrami, které mají českou lokalizaci“