Legendární florbalista Kohonen lámal rekordy. Finsko ale se Švédy padlo

0
Krejčí exkluzivně o Pastovi a kritice kouče: Tyhle věci nemám rád
Chci koupit Hradec. Dluhy jsou nesmysl, říká Ulich

Florbalisté Švédska porazili v úvodním dnu na mistrovství světa v Praze v repríze posledních šesti finálových soubojů mistrovské Finsko 5:4. Jednačtyřicetileté finské legendě Mikovi Kohonenovi tak před 10.113 diváky v O2 areně zhořkl dvojitý zápis do historie.

Jako první hráč startuje Kohonen už na 11. šampionátu a novým rekordem je i jeho 55 odehraných zápasů na MS. Kohonen překonal Nora Willyho Fauskangera, s kterým se dosud o obě mety dělil.

Švédové vedli 1:0 a 2:1, Finové otočili mezi 32. a 39. minutou stav na 4:2, ale závěrečné dějství patřilo osminásobným světovým šampionům. Vítězný gól vstřelil v 56. minutě v přesilové hře Emil Johansson. Dvě trefy a jednu přihrávku zaznamenal v dresu vítězů Rasmus Enström.

Ve skupině A potvrdili Švýcaři před 6838 diváky roli favoritů a porazili Lotyšsko 7:3, přestože v první třetině prohrávali 1:3. Lotyši budou v neděli druhým soupeřem české reprezentace na turnaji, se Švýcary se tým trenéra Petriho Kettunena utká v úterý.

Gólem a asistencí se na vítězství Švýcarska podílel sedmatřicetiletý Matthias Hofbauer, který hraje na jubilejním desátém šampionátu. V 52. utkání na MS vylepšil svou rekordní bilanci na 92 bodů (48+44).

V dresu Austrálie se stejně jako před dvěma roky v Rize představila dvojčata Daniel a Tomáš Gärtnerové, kteří jsou odchovanci SSK Future. Při porážce 5:11 ve skupině C s Estonskem si Daniel připsal čtyři body za hattrick a jednu asistenci. Tomáš zaznamenal gól a přihrávku.

Na šesti utkáních úvodního dne šampionátu byla celková návštěva 31.073 diváků, padl tak dosavadní rekord prvního dne z minulého šampionátu v Lotyšsku (13.280).

Mistrovství světa florbalistů v Praze:

Skupina A:

Švýcarsko - Lotyšsko 7:3 (2:3, 2:0, 3:0)

Branky: 11. Berry, 19. Laely, 34. Maurer, 34. Ch. Meier, 42. Zaugg, 47. Rüegger, 48. M. Hofbauer - 5. Kruminš, 16. Kovalevskis, 17. A. Rajeckis.

Finsko - Švédsko 4:5 (1:1, 3:1, 0:3)

Branky: 17. Kotilainen, 32. Salin, 37. S. Johansson, 39. Pylsy - 27. a 47. Enström, 3. J. Samuelsson, 49. Galante Carlström, 56. E. Johansson.

Skupina B

1. Švédsko 3 3 0 0 39:5 6
2. Finsko 3 2 0 1 20:7 4
3. Norsko 3 1 0 2 11:21 2
4. Dánsko 3 0 0 3 4:41 0

Skupina C (Arena Sparta Podvinný mlýn):

Austrálie - Estonsko 5:11 (1:3, 3:6, 1:2), Polsko - Thajsko 5:2 (1:0, 2:0, 2:2).

Skupina C

1. Estonsko 3 3 0 0 26:12 6
2. Austrálie 3 2 0 1 13:16 4
3. Polsko 3 1 0 2 10:10 2
4. Thajsko 3 0 0 3 9:20 0

Skupina D:

Kanada - Slovensko 3:12 (0:5, 0:4, 3:3).

Program a výsledky Skupiny Česká nominace

Mistrovství světa ve florbale 2022 proběhne ve dnech 5. - 13. listopadu ve Švýcarsku. Letošní šampionát je čtrnáctý v historii, triumf nakonec obhajují Švédové.