Česko - Švýcarsko 6:4. Florbalisté zdolali rivala a vyhráli skupinu

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Florbalisté České republiky zvítězili na domácím mistrovství světa nad Švýcarskem 6:4 a vybojovali si první místo ve skupině A. Po divoké první třetině, kterou český tým vyhrál 3:2 a bezbrankovém druhém dějství se rozhovodovalo až v poslední části. Švýcaři nejprve vyrovnali, ale Češi následně třemi góly rozhodli o své výhře. Zemi helvéstkého kříže se sice podařilo snížit na 4:6, ale víc už soupeř nestihl. Ve čtvrtek čeká reprezentaci ve čtvrtfinále vítěz zápasu Dánsko - Estonsko.

Češi po nedělním zaváhání s Lotyšskem a porážce 3:4 získali jistotu postupu mezi nejlepší čtyři až díky výhře Němců nad Lotyši a s vědomím snadnějšího vývoje turnaje dokázali Švýcary zdolat potřetí za sebou. Ve dvanáctém souboji na šampionátech se jim to podařilo teprve počtvrté.

Z první branky se radovali Švýcaři, když po 98 vteřinách zužitkoval Maurerovu přihrávku Christoph Meier. Ve čtvrté minutě zamířil Langer do tyče, ale o pět minut později už domácí výběr odpověděl. Po kombinaci Ondruška a Dóži usměrnil balónek do branky osamocený Delong.

Hned za osm sekund zafungovala souhra z Tatranu Střešovice a po Benešově akci se trefil šestnáctiletý Langer. Nejmladší český hráč na MS v historii se radoval z premiérové branky a druhého bodu na turnaji.

Za 38 sekund bylo vyrovnáno. Maurer krásně zadovkou uvolnil Riediho, který se trefil ze vzduchu k levé tyči. Za dalších 28 sekund slavili Češi opět vedení. Ondruškův tečovaný pokus vyrazil Pascal Meier před Delonga, který skóroval podruhé v utkání.

V dalším průběhu se hrálo opatrněji. V polovině utkání šel pykat Delong, ale Češi své první oslabení na turnaji ubránili. Hned po návratu na hřiště mohl Delong dovršit hattrick, ale švýcarský gólman zasáhl. Švýcaři se ubránili při Grafově trestu.

Dlouhé čekání na gól ukončili po 35 vteřinách závěrečné části Švýcaři. Jiří Bauer chybně rozehrál od levého mantinelu, nejproduktivnější hráč historie MS Matthias Hofbauer přihrál Zauggovi, který vyrovnal. Ve 43. minutě opět udeřil český tým. Veltšmíd dlouhou přihrávkou našel před brankou Beneše, který pohotově skóroval.

Při Hartmannově vyloučení zvýšil po Dóžově přihrávce z brankoviště kapitán Jendrišák. Ve 48. minutě po Pražanově pokusu trefil odkrytou branku Delong a dovršil hattrick. Nejlepší český střelec si vylepšil bilanci na svém premiérovém šampionátu na sedm branek.

Při Garčarově vyloučení Souček kryl Hofbauerův pokus a Krbcův únik v oslabení zneškodnil Pascal Meier. V 58. minutě při švýcarské power play sice ještě překonal Součka Berry, ale výhru Kettunenův výběr nepustil.

SESTŘIH: Parádní drama s vítězným koncem! Češi zdolali Švýcary

Finové postoupili přímo do čtvrtfinále, Kohonen vyrovnal rekord

Florbalisté Finska porazili v závěrečném utkání v základní skupině B na mistrovství světa v Praze Norsko 9:1 a zajistili si po Švédsku, Švýcarsku a Česku přímý postup do čtvrtfinále. Úřadující mistři světa skončili druzí za Švédskem, které rozdrtilo rekordním výsledkem turnaje Dánsko 25:0 a netratilo ani bod.

Švédy čeká v pátek v boji o semifinále úspěšnější ze souboje mezi Lotyšskem a Slovenskem, Finové se utkají s vítězem duelu mezi Německem a Kanadou. Švýcaři narazí na Norsko, či Austrálii a česká reprezentace na Dánsko, nebo Estonsko.

Jednačtyřicetiletá finská legenda Mika Kohonen si připsal dvě asistence a v historických tabulkách se dotáhl s celkem 50 přihrávkami na šampionátech na rekordmana Emanuela Antenera, bývalého útočníka Švýcarska. Kohonen už vládne historickým tabulkám s 11 starty na MS i s 57 odehranými zápasy.

Kanonádu Švédska proti Dánsku řídil se sedmi body za pět gólů a dvě asistence Alexander Galante Carlström. Čtyři trefy a jednu přihrávku si připsal Kim Nilsson a čtyřikrát skóroval také Robin Nilsberth.

Výsledky mistrovství světa florbalistů v Praze

Skupina A

Česká republika - Švýcarsko 6:4 (3:2, 0:0, 3:2)
Branky a nahrávky: 9. Delong (Dóža), 9. Langer (Marek Beneš), 11. Delong (Ondrušek), 43. Marek Beneš (Veltšmíd), 46. Jendrišák (Dóža), 48. Delong (M. Pražan) - 2. Ch. Meier (Maurer), 10. Riedi (Maurer), 41. Zaugg (M. Hofbauer), 58. Berry (Braillard).

Norsko - Finsko 1:9 (0:3, 0:1, 1:5)
Branky: 48. Hjemgard - 4. a 44. S. Johansson, 8. a 43. Pylsy, 15. a 59. Piha, 33. Lastikka, 55. Kapanen, 57. Kailiala.

Švédsko - Dánsko 25:0 (13:0, 4:0, 8:0)
Branky: 7., 9., 11., 15., 20. Galante Carlström, 8. z tr. střílení, 8., 33. a 58. K. Nilsson, 14., 29., 32. a 45. Nilsberth, 5. a 54. Adriansson, 40. a 59. Gustafsson, 12. Sundstedt, 12. J. Samuelsson, 16. Wilhelmsson, 18. Palmén, 49. Sjögren, 52. Östholm, 56. Enström, 57. Jonsson.

Skupina D:

Slovensko - Singapur 18:2 (7:0, 6:0, 5:2)

15:30 Norsko - Austrálie (Aréna Sparta - Podvinný mlýn),
18:30 Německo - Kanada (Aréna Sparta - Podvinný mlýn).

Čtvrtek 6. prosince:
O 13.-16. místo (Aréna Sparta - Podvinný mlýn):
09:30 Singapur - Thajsko,
12:30 Polsko - Japonsko.
O 9.-12. místo (Aréna Sparta - Podvinný mlýn):
15:30 poražený Norsko/Austrálie - poražený Lotyšsko/Slovensko,
18:30 poražený Německo/Kanada - poražený Dánsko/Estonsko.

18:00 čtvrtfinále: Finsko - vítěz Německo/Kanada (O2 arena),
18:30 o 9. místo (Aréna Sparta - Podvinný mlýn).

Sobota 8. prosince:
11:00 o 5.-8. místo: poražený Švédsko/vítěz Lotyšsko-Slovensko - poražený Švýcarsko/vítěz Norsko-Austrálie (Aréna Sparta - Podvinný mlýn),
13:00 o 5.-8. místo: poražený ČR/vítěz Dánsko-Estonsko - poražený Finsko/vítěz Německo - Kanada (O2 arena),
16:00 semifinále: vítěz ČR/vítěz Dánsko-Estonsko - vítěz Finsko/vítěz Německo - Kanada (O2 arena),
19:00 semifinále: vítěz Švédsko/vítěz Lotyšsko-Slovensko - vítěz Švýcarsko/vítěz Norsko-Austrálie (O2 arena).

Program a výsledky Skupiny Česká nominace

Mistrovství světa ve florbale 2022 proběhne ve dnech 5. - 13. listopadu ve Švýcarsku. Letošní šampionát je čtrnáctý v historii, triumf nakonec obhajují Švédové.