Autor: ČTK, adl
0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

České florbalistky zvítězily ve druhém vystoupení na mistrovství světa ve švédské Uppsale nad Polskem 6:2 a zajistily si první místo v základní skupině A i postup do čtvrtfinále. V úterý čeká tým kouče Saschy Rhynera od 13:00 duel s Lotyšskem. Do play off vstoupí v pátek od 16:00 s vítězem duelu předkola mezi Německem a Dánskem.

Polky, které prohrály dosavadních všech osm vzájemných zápasů, dokázaly v úvodu odolávat tlaku favoritek. První velkou šanci měla až v 8. minutě Magdaléna Plášková, ale brankářka Karina Trojanová zasáhla. Potom minula Karolína Suchá a až v čase 11:57 se Češky poprvé radovaly.

Bezprostředně tomu předcházela největší možnost Polek, kdy Hanna Samsonová zblízka nezamířila přesně. Z protiútoku našla Eliška Chudá Michaelu Kubečkovou, která už měla přesnou mušku a ve svém sedmém duelu na MS oslavila premiérový gól. Hned za 21 sekund zvýšila kapitánka Eliška Krupnová, jež bekhendem šikovně přelobovala Trojanovou a ve 32. duelu na světový šampionátech vstřelila svou jubilejní 20. branku.

Kapitánka Eliška Krupnová zařídila druhý český gól proti Polsku

Polky ale nadále pozorně bránily a nedovolily Rhynerovu týmu odskočit do většího rozdíly. Samy také hrozily, šanci Patrycja Hliwaové ještě v brance na MS debutující Lenka Remešová kryla, ale ve 29. minutě už ji překonala Zuzanna Krzywaková. Bývalá hráčka Vítkovic navíc v čase 34:27 při vyloučení Kamily Paloncyová také vyrovnala.

Rhynerovu výběru vrátila vedení 54 sekund před druhou přestávkou po ideální přihrávce Martiny Řepkové Michaela Mlejnková. Po 128 sekundách závěrečné části zvýšila Plášková na 4:2 a ve 47. minutě přidala další pojistku Denisa Kotzurová. Minutu a půl před koncem ještě dovršila výsledek ve vlastním oslabení druhou brankou v utkání Mlejnková.

Švýcarky rozdrtily Lotyšsko, slaví i Slovenky

Švýcarské florbalistky porazily na mistrovství světa ve švédské Uppsale Lotyšsko vysoko 13:0 a po sobotní porážce s českou reprezentací 2:5 si obhájkyně stříbra připsaly první body ve skupině A. Pěti body za dva góly a tři asistence se na tom podílela Corin Rüttimanová, která jako první hráčka v historii dosáhla na hranici 50 branek na světových šampionátech.

Devětadvacetiletá Rüttimanová, která startuje na sedmém MS, má na kontě z 38 zápasů 75 bodů za 50 tref a 25 asistencí. Druhá mezi střelkyněmi je v historickém pořadí Dánka Cecilia Di Nardová, jež dala v 36 duelech 48 branek.

Rüttimanová dnes předstihla na třetí pozici historického pořadí produktivity Švédku Emelii Lindströmovou, která ve 24 duelech zaznamenala 73 bodů (37+36). Tu na tomto šampionátu už předčila její krajanka Emelie Wibronová se 76 body (44+32) z 32 utkání. Rekordmankou je další Švédka Anna Wijková s 88 body (23+65) z 36 duelů.

Slovenské florbalistky porazily Německo 6:0 a obsadily ve skupině B třetí místo. Ve středečním předkole play off se svěřenkyně českého trenéra Michala Jedličky utkají s druhým týmem ze skupiny C, kde hrají USA, Dánsko, Thajsko a Itálie.

Slovenky v úvodních zápasech prohrály se Švédskem 3:22 a s Finskem 2:7 a stejně jako Německo sehrály třetí zápas ve třech dnech. „Proti Švédkám a Finkám jsme byli každou tu třetinu horší a dnes to bylo taky. Musíme udržet šedesát minut naši hru a energii. Budeme se o to snažit v dalších zápasech,“ řekl Jedlička.

Mistrovství světa florbalistek v Uppsale (Švédsko):

Skupina A:

ČR - Polsko 6:2 (2:0, 1:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 12. Kubečková (Chudá), 13. Krupnová (Ratajová), 40. Mlejnková (Řepková), 43. Plášková (Trojánková), 47. Kotzurová (Plášková), 59. Mlejnková (Řepková) - 29. Z. Krzywaková (J. Krzywaková), 35. Z. Krzywaková (Helmanová). Rozhodčí: Andersson, Eliasson (oba Švéd.). Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 105.

Sestava ČR: Remešová - Beránková, Jiráková, Koníčková, Šupáková, Havlíčková, Keprtová, Paloncyová - Ratajová, Krupnová, Plášková - Mlejnková, Suchá, Řepková - Chudá, Kubečková, Kotzurová - Trojánková. Trenéři: Sascha Rhyner a Jakub Robenek.

Švýcarsko - Lotyšsko 13:0 (4:0, 3:0, 6:0)
Branky: 50., 53. a 57. Martiová, 3. z tr. střílení a 43. Rüttimannová, 9. a 28. Wikiová, 15. Gredigová, 19. Spichigerová, 31. Hanimannová, 36. Suterová, 42. Gerigová, 42. Wyssová.

Slovensko - Německo 6:0 (3:0, 3:0, 0:0)
Branky: 2. Grossová, 16. Pudišová, 20. M. Šponiarová, 25. Chupéková, 26. P. Hudáková, 26. Červená.

Program a výsledky Skupiny Česká nominace

Mistrovství světa ve florbale 2022 proběhne ve dnech 5. - 13. listopadu ve Švýcarsku. Letošní šampionát je čtrnáctý v historii, triumf nakonec obhajují Švédové.