Florbal? Ano, ale až po pracovní době

Kožušník•Zdroj: Pavel Mazáč - SPORT
Nemají profesionální smlouvy, hra s děravým míčkem jim nepřináší ani korunu a jsou vděční za to, když je klub pozve na večeři. Pokud se chtějí čeští florbalisté uživit, nemohou pouze sportovat.
Musejí pracovat, jen mladší ročníky studují a mají podporu rodičů. Co dělají reprezentanti, kteří se představí od 6. do 14. prosince na mistrovství světa v Praze a Ostravě?
Nedivte se, až během šampionátu uvidíte, jak spolu na palubovce kombinují kuchař, instalatér a student architektury ve Švýcarsku. Tyto a mnoho dalších profesí jsou pro hráče stejně důležité jako výkony na hřišti.
16 |
Tolik dní zbývá do startu florbalového MS v Praze a Ostravě |
Nominace na šampionát je známa >>>
„Musí to být vášeň. Jsou případy, kdy kluci kvůli soustředění zruší dovolenou,“ poukazuje reprezentační trenér Zdeněk Skružný. Ke skloubení všech činností vede dlouhá cesta. „Ideálním typem je student s individuálním plánem. Těch je zhruba třetina. V práci to bývá složitější. Reprezentant musí mít podmínky pro čtyři tréninky týdně, tedy operativní rozvrh,“ uvádí kouč. Kvůli preferování práce například chybí v nominaci na MS kanonýr extraligy Petr Skácel.
Členové národního týmu obvykle mají se zaměstnavatelem dohodu, která jim zaručí možnost dávat sportu maximum. Pro bezproblémovou přípravu je nejlepším řešením odchod do zahraničí, kde klub florbalistům zajišťuje práci i bydlení. V současnosti hraje devět lidí z kádru ve Švýcarsku.
Patří mezi ně i Aleš Jakůbek. Obránce celku Grasshoppers Curych pracuje v softwarové firmě, která vyvíjí programy pro banky. Přes den je u počítače s internetem, odpoledne se honí s hokejkou za míčkem. „Mám kliku. Můj šéf v práci je zároveň sportovním bosem našeho klubu,“ říká zkušený bek, jemuž angažmá zajišťuje nadprůměrnou životní úroveň.
Jakůbek bydlí v bytě tři plus jedna a dostává výplatu čtyři tisíce švýcarských franků (asi 60 itsíc korun). „Nemám si na co stěžovat. V budoucnosti si chci vydělat na dům v Čechách. A přitom zůstat jakýmkoli způsobem u florbalu,“ má jasno krajánek.
Pohoda v jeho stylu však není podmínkou. „Zahraniční angažmá není vždy výhodou. Klub někdy nabízí podřadnější práci v továrně. Je dost hráčů, kteří raději zůstanou v Čechách s rodinou,“ tvrdí Skružný.
Na tuzemské scéně jsou poměry o dost skromnější. Často hráči nedosáhnou na průměrný český plat, protože musejí čas obětovat sportu. Najdou se ale i výjimky, jako třeba elitní gólman Tomáš Kafka. Ten si jako vyšetřovatel podvodů vydělá přes sto tisíc měsíčně.
Zaměstnání hráči neopouštějí ani pár týdnů před startem šampionátu. Na něj si někteří budou muset vybrat neplacené volno či dovolenou. Jaká je čeká odměna za případný zisk medaile, o které tým sní? „Peníze nedostanou.
Vědí to a berou to jako realitu. Jde jim o prestiž,“ konstatuje Skružný. „Něco ale samozřejmě plánujeme. Bude to pozornost, na kterou v případě úspěchu nikdy nezapomenou,“ dodává předseda florbalové unie Filip Šuman.