TOP VIDEA
Jágr nedohrál utkání s Havířovem! Podívejte se na video zákroku, který ho poslal do kabiny Jágr nedohrál utkání s Havířovem! Podívejte se na video zákroku, který ho poslal do kabiny
9. den na ZOH: Ledecké slalom snů, nájezdový hrdina Francouz a medailový hattrick Kuzminové 9. den na ZOH: Ledecké slalom snů, nájezdový hrdina Francouz a medailový hattrick Kuzminové
VŠECHNA VIDEA ZDE
PŘÍMO Z VARAŽDÍNU | Hrr na ně! Čtvrtý velký zápas čeká na EURO v Chorvatsku české házenkáře. Možná ten úplně největší, nejprestižnější. Dnes večer (od 18.15 hodin) si na rozjezd čtvrtfinálové skupiny posvítí na Německo, obhájce titulu z roku 2016 a druhý celek skupiny C. „Mají strašně houževnaté hráče. Je to pro mě zatím na turnaji spící obr. Jakmile to jednou dostanou do takového laufu, jako jsme se dostali my, můžou jít hodně daleko,“ řekl kouč Daniel Kubeš, jenž bundesligu dlouho hrál a dnes v tamní druhé nejvyšší soutěži trénuje TV Emsdetten.


Národní tým je připravený pokračovat v úchvatné jízdě a zaskočit dalšího giganta. „Dostali jsme se dál a nebylo to žádnou náhodou, ale kvalitní hrou,“ zdůraznila spojka Jan Landa, extraligový objev z Lovosic. „Spousta lidí nám drží palce, gratuluje. Myslím, že z toho mají všichni doopravdy radost,“ mínil Kubeš.

Bundesliga je házenkářská NHL. A Češi v ní bývali váženými hosty. Ano, minulý čas je na místě. „Dnes hrají kluci bohužel jen druhou bundesligu,“ posteskne si manažer Karel Nocar.

Bergisher, Elbeflorenc, Balingen, to jsou adresy aktuálních českých reprezentantů. Dřív se mezi elitou prosazovali brankář Galia a spojky Horák se Zdráhalou. O trenérech nemluvě. Jan Filip i Daniel Kubeš oblékali dresy špičkových německých klubů a Kubeš v zemi pracuje dál jako trenér. „Musíme si uvědomit, že soupeři mají hráče v top světových klubech. My to hrajeme s klukama ze Zubří, z Lovosic, z Dukly, ze švýcarského klubu, který skoro spadnul,“ podotkl obranář Jan Landa. „Individuální kvalita bude vždycky na straně protivníka. Ale jde o to, jak to zvládneme jako tým,“ vystihl.

Mužstvo vnímá, že se házená stala v těchto dnech v jejich domovině sportem číslo jedna. Aspoň na prchavou chvíli. „Je to neskutečný,“ kroutí hlavou nadšený Landa. „Lidi, kteří ještě před týdnem nevěděli, co je házená, sedí u televizí v dresech a posílají mi fotky, jak mi fandí. Gratulují mi kluci, kteří se mi třeba několik let neozvali. Je fantastické, co že pokračujeme to, co v prosinci nastartovaly holky na mistrovství světa. Jsem rád, že se v tom pokračuje a o házené se dvě měsíce v kuse mluví. To je pro náš sport nejdůležitější faktor. Snad se to konečně rozhoupe směrem dopředu,“ přeje si civilním povoláním bankéř.

Když si laik vezme složení čtvrtfinálové fáze, dere se mu neodbytně na mysl, že Čechy nečekají tak slovutní sokové jako v základní skupině. Místo Dánska, Španělska a Maďarska jsou tady Německo, Makedonie, Slovinsko. To je přece hodně hratelné, ne? „Na papíře to vypadá snazší,“ souhlasí Kubeš. Ale…

„Procházeli jsme si zápasy z té druhé skupiny a možná proběhly ještě ve větší intenzitě než v naší. Je tam taky obrovská kvalita. Samozřejmě, že byste od nás rádi slyšeli nějaké ambice, ale ode mě je neuslyšíte,“ usmál se kouč.

Dánové se proti české obraně těžko prosazovali
Dánové se proti české obraně těžko prosazovali

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze