19. ledna 2018 • 19:51

Německo - Česko 22:19. Házenkáři bojovali o senzaci, s obhájci padli

Slovácko - Sparta: Stanciu vykoupal dva obránce, Drchal dal svůj první gól – 1:0 pro Spartu Slovácko - Sparta: Stanciu vykoupal dva obránce, Drchal dal svůj první gól – 1:0 pro Spartu
Zákrok na Jágra? Strašné, jsme tu, abychom ho ochránili, smějí se Travelling Jagrs Zákrok na Jágra? Strašné, jsme tu, abychom ho ochránili, smějí se Travelling Jagrs

Čeští házenkáři přes padesát minut drželi krok s obhájci evropského titulu Němci, nakonec ale třetí senzační výhru na EURO nepřidali. Na úvod čtvrtfinálové skupiny padli 19:22 a na kontě jim zůstávají dva body. Češi s obrovským favoritem většinu zápasu vedli a bojovali ze všech sil, v závěru jim ale odešla střelba a dvanáctiminutový brankový výpadek rozhodl. Z šestičlenné nadstavbové skupiny postupují do semifinále dva celky.

Čeští házenkáři tak nenavázali na senzační výhry ze základní skupiny proti Dánsku a Maďarsku. V úterý reprezentanti změří síly s Makedonií a ve středu se Slovinskem.

Čeští házenkáři prošli ze základní skupiny evropského šampionátu poprvé od roku 2010, kdy obsadili osmé místo. Jejich maximem na Euru je šestá příčka z roku 1996.

V úvodním utkání čtvrtfinálové skupiny ve Varaždínu se hrála defenzivněji laděná házená. V české brance začal Mrkva, který na rozdíl od předchozích dvou duelů dostal přednost před Galiou.

Daniel Kubeš nervózně sleduje časomíru v zápase s Německem na mistrovství Evropy

Nejlepší střelec Německa na turnaji Gensheimer po čtvrthodině poslal svůj tým do vedení 7:5, ale outsider odpověděl a šňůrou tří gólů rychle otočil stav. Němcům se nevedlo v útoku a přes osm minut neskórovali.

Český tým mohl litovat, že několikrát nevyužil šanci k navýšení vedení. Smůlu měl především Horák, který chvíli poté, co brankář Mrkva dal gól přes celé hřiště, trefil dalekonosným pokusem v podobné situaci břevno.

Obhájci titulu po přestávce díky dvěma přesilovkám srovnali, ale český celek opět odskočil. Číp skvěle zasáhl v obraně a z křídla poslal svůj tým do vedení 13:11.

Jenže reprezentanti stejně jako v první půli několikrát promarnili možnost soupeři ještě více odskočit a Němci třemi góly i díky další přesilovce otočili ve 42. minutě stav na 15:14.

Čechy v ofenzivě držel Číp. Nejdříve srovnal a za chvíli po Mrkvově zákroku z následné akce z křídla znovu zařídil dvoubrankové vedení 18:16.

To ale byla na 12 minut poslední česká trefa. Bronzoví medailisté z olympijských her v Riu de Janeiro po sedmičce brzy opět srovnali a pak překlopili vývoj na svou stranu. Zdráhala mohl pět minut před koncem ještě srovnat, ale střídající brankář Wolff mu chytil sedmičku. Češi si proti gólmanovi, který v průběhu druhé půle nahradil Heinevettera, nevěděli rady a Němci od stavu 16:18 šňůrou šesti gólů rozhodli.

Německo - ČR 22:19 (9:10)
Sestava a branky ČR: Mrkva 1, Galia - Číp 6, Zdráhala 4/2, Kašpárek 4, Horák 3, Bečvář 1, Hrstka, Stehlík, Petrovský, Mubenzem, Kasal, Zeman, Landa, Kotrč, Sviták.
Nejvíce branek Německa: Fath 8, Gensheimer 3/1. Rozhodčí: Gubica, Miloševič (oba Chorv.). Sedmimetrové hody: 1/1 - 3/2. Vyloučení: 3:4.

Slovinsko - Dánsko 28:31 (14:16)

Rozpis zápasů a tabulky nadstavbových skupin najdete ZDE »