Michal Koštuřík
23. ledna 2018 • 12:00

Minulost plná porážek a křivd. Házenkáři plánují proti Makedonii pomstu

TOP VIDEA
Neuvěřitelné gesto fair play! Fotbalista zakopl míč před prázdnou bránou, aby mohli ošetřit protihráče po hrozivé srážce Neuvěřitelné gesto fair play! Fotbalista zakopl míč před prázdnou bránou, aby mohli ošetřit protihráče po hrozivé srážce
Machovský o návratu ze zámoří: Byl to ztracený rok. Na tlak ve Spartě jsem připravený Machovský o návratu ze zámoří: Byl to ztracený rok. Na tlak ve Spartě jsem připravený
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z VARAŽDÍNU | Staré rány se otevírají, kape z nich krev. Křivdy z minulosti se neodbytně připomínají. Makedonie, prokletý soupeř házenkářů, bude dnes večer na EURO v Chorvatsku (od 20.30 hodin) opět stát na druhé straně. Neexistuje na světě tým, na který by měli Češi víc spadeno. „No, dlouho jsme s nimi nehráli. Už asi půl roku,“ usmál se kouč Jan Filip.Mezi oběma celky panuje v poslední době napjatá atmosféra, až nevraživost. Střetávají se příliš často na to, aby po zápasech nezůstalo pár nevyřízených účtů. Los si zalaškoval i na mistrovství Evropy a dal dnešní bitvě ve čtvrtfinálové skupině extrémní důležitost. Vítěz bude blízko přesunu do Záhřebu, kde od pátku do neděle šampionát vyvrcholí. „Když nebude každý hráč na tohoto soupeře nasranej, tak je to špatně,“ hecoval mazák Pavel Horák.

Když uděláte mezi českými hráči anketu o nejméně oblíbený tým, Makedonie s převahou vyhraje. Negativních zkušeností s balkánským rivalem je až dost, vměstnaly se navíc do pár let. Je až neskutečné, jak pravidelně na sebe tihle sokové v kvalifikacích a na šampionátech naráží. „Je tam jedna velká křivda,“ připomněl manažer Karel Nocar předloňský souboj ve Skopje v play off o MS.

Po něm český svaz poslal vyjádření na evropskou a světovou federaci a požádal o přezkoumání výkonu rumunských sudích Stefana se Starkem. Expertní skupiny ho vyhodnotily následovně: rozhodčí udělali tři závažné chyby ve prospěch Česka a čtyřicet (!), z nichž těžili domácí. Rumunský pár byl následně vyřazen z nominace na olympijské hry v Rio de Janeiro, což se stalo poprvé v historii. Od té doby si nezapískal na žádné velké akci.

Platí, že český výběr zvládá utkání před vlastním publikem a v Makedonii dostává pod tlakem prostředí příděly. Loni v červnu prohrál na závěr kvalifikace o EURO na Balkáně o 13 branek. Jenže to už měl jistý postup. Stejně jako protivník, šlo jen o konečné umístění ve skupině. „Podali jsme špatný výkon, bylo to jen o nás. Nikdo jiný za to nemohl,“ podotkl Nocar. „Na hřišti je mezi týmy řevnivost, každý chce body pro sebe,“ dodal.

Makedonci v čele s bombarďákem Lazarovem vyřadili Čechy ze skupiny na EURO 2012 i 2014, zatarasili jim cestu na evropský šampionát 2016 i MS 2017. To už by snad stačilo, ne? „Je výzva to zlomit,“ souhlasil Nocar. Rival však má i v Chorvatsku domácí prostředí, jeho bouřliví fanoušci dnes zaplní halu ve Varaždínu až po střechu. Takovou podporu nemá na turnaji žádný celek.

Lazarov a spol. si zatím zapsali jedinou porážku, nevyšel jim nedělní střet se Španělskem (20:31). Mužstvo zvedl příchod španělského trenéra Raúla Gonzalese, jenž loni v březnu nahradil Lina Cervara a od příští sezony povede na klubové úrovni pařížského giganta PSG. „Byl to pro ně impulz,“ postřehl český manažer.

Skupina 2 (čtvrtfinále)

Z V R P Skóre B
1.  Dánsko 5 4 0 1 140:123 8
2.  Španělsko 5 3 0 2 142:118 6
3.  Česko 5 2 1 2 113:131 5
4.  Slovinsko 5 1 2 2 134:133 4
5.  Německo 5 1 2 2 124:126 4
6.  Makedonie 5 1 1 3 114:136 3

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Program a výsledky Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hraje od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostí 11 ruských měst a 12 stadionů, finále se odehraje v Moskvě na stadionu Lužniki.

 Skupina A * Skupina B * Skupina C *Skupina D * Skupina E * Skupina F * Skupina G * Skupina H
Klasická verze
Mobilní verze