22. prosince 2017 • 12:59

Chytka bude v továrním týmu Peugeot: Zachytit smějícího Loeba je náročné

Autor:
Fotograf Marian Chytka bude členem továrního týmu Peugeot
TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Vyhraje Plzeň zase 1:0? Sparta i přes špatnou formu zvítězí SÁZKAŘSKÉ TIPY: Vyhraje Plzeň zase 1:0? Sparta i přes špatnou formu zvítězí
Dojatý Štěpánek se loučil: Cenil si Agassiho, jen Mourinho chyběl! Dojatý Štěpánek se loučil: Cenil si Agassiho, jen Mourinho chyběl!
VŠECHNA VIDEA ZDE


S největší dosavadní výbavou a se čtyřčlenným týmem vyráží na Dakarskou rallye uznávaný fotograf Marian Chytka. Sedmá účast na nejtěžší motoristické události bude pro něj unikátní – Chytka se totiž stal oficiálním členem továrního týmu Peugeot. „Stálo mě to hodně úsilí, než jsem si takovou pozici vybojoval. Peugeot mi dal dokonce přednost před francouzskými agenturami,“ popisuje český fotograf se zaměřením na motorsport, který si oproti loňskému ročníku pořídil dron a k dispozici bude mít v Jižní Americe také vlastní satelit.Veškeré dění pozoruje přímo ze zákulisí. Marian Chytka je jako fotograf týmům velice nablízku. Na jubilejní 40. Dakarské rallye se zaměří na Peugeot, jehož členem je například slavný pilot Sébastien Loeb. „Už konečně ví, kdo jsem. Pro Peugeot jsem už dvakrát fotil Silk Way Rally a Marockou rallye, několikrát jsme se setkali během mistrovství světa v rallyecrossu. Během závodu v Maroku jsme spolu večeřeli a povídali si. Je hodně specifický, drží si od lidí odstup, což se dá v jeho postavení pochopit,“ říká český fotograf o devítinásobném mistru světa v rallye. Sám však ví, jak je náročné zachytit Loeba v emocích.

„Když se s někým fotí, tak pokaždé zvedne jeden koutek na rtech a dá palec nahoru, do foťáku se nedívá. Když se s ním ale bavím v zázemí, tak je přátelský a naprosto v pohodě,“ tvrdí Chytka, který se s továrním týmem Peugeot domluvil na užší spolupráci. A bere to velice vážně. „Jejich nároky jsou obrovské, cítím velkou zodpovědnost. Do Peugeotu jsem se snažil dostat už hodně dlouho, ale vždy to ztroskotalo na tom, že nejsem Francouz. Jsem rád, že kvalita zvítězila nad zajetými zvyklostmi.“

Chytka věří, že se spolupráce se Sébastienem Loebem a Peugeotem ještě více prohloubí. Český fotograf by totiž měl objezdit celý šampionát rallyecrossu v příštím roce a zaměřovat se bude na francouzskou stáj. „Byla dokonce šance absolvovat mistrovsví světa WRC pro Citroën, bohužel jsme se nestihli domluvit na podmínkách, i když o mě hodně stáli. Alespoň máme něco společného se Sébastinem Ogierem, pro Citroën jsme moc drazí,“ dodal s úsměvem Chytka, který se během Dakarské rallye zaměří také na jiné týmy – Mini, Toyotu, Hondu a mnoho dalších, přičemž nevynechá české závodníky.

„Jako každý rok spolupracuji s BARTH Racing, s Martinem Prokopem a také s Buggyrou. Je potěšující, že také v České republice se dokáže ohodnotit kvalitní fotografie.“ Chytka tentokrát vyrazí do Jižní Ameriky ve čtyřech členech. Společně s ním jeho bratr, ještě jeden fotograf a pak kolega, který bude přebývat v press caru českého týmu BARTH Racing.

Jubilejní ročník vypadá slibně

Letošní Dakarská rallye byla z pohledu českého fotografa nejhorší. Déšť, vedro, bahno, zkracování závodních etap, přehmaty organizátorů… Podmínky v Jižní Americe daly zabrat nejenom závodním posádkám. „Jubilejní ročník vypadá nadějně, hlavně první týden, kdy se pojede v dunách. Na Peru se těším nejvíce. Snad se zase nebude nic rušit,“ přeje si Chytka. Nejméně se těší do Bolívie, kde neustále prší a dakarskou kolonu čeká přejezd andských vrchů. „Na to všichni nadávají. Bolívie na Dakar není vůbec stavěná. V Argentině to už vypadá zase dobře.“

Denně odešle přes 120 fotek

Chytka na pouštní soutěži mnohé večery probdí, tedy přesněji nonstop propracuje odesíláním fotografií týmům. „Nejdříve chodíme spát kolem půlnoci, ráno vstáváme před čtvrtou hodinou. Pracujeme hlavně za chodu a za jízdy na přejezdech. Také kvůli tomu jsem si pořídil satelit,“ dodává Chytka, který během Dakarské rallye vytvoří kolem 35 tisíc fotografií. Drtivá většina z nich však není finálně zpracována. „Denně edituji 120 až 150 fotek. Proto pro nastávající ročník beru kvůli rozložení práce při editování do auta dalšího fotografa, aby se vše urychlilo,“ popsal Chytka.

Aby toho nebylo málo, český fotograf se také zaměří na točení videí ze zákulisí své práce. Osloven byl zahraničním webem, za kterým stojí slavná moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond. „Vzhledem k jiným povinnostem a připojení to asi bohužel denně nebude, ale taková nabídka se nedala odmítnout. Jejich bývalý pořad Top Gear miluji,“ dodal Chytka, který odlétá do Jižní Ameriky hned 1. ledna v šest hodin ráno.

Témata:  motorismus, Dakar, Chytka
 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 11. kola Fortuna ligy »

12. kolo Fortuna ligy:

Bohemians 1905 - Plzeň (pá 19.10., 18:00), Olomouc - Zlín (so 20.10., 15:00), Slovácko - Teplice (so 20.10., 17:00), Baník - Karviná (so 20.10., 17:00), Příbram - Jablonec (so 20.10., 17:00), Dukla - Opava (ne 21.10., 15:00), Liberec - Slavia (ne 21.10., 17:00), Sparta - Boleslav (po 22.10., 18:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze