6. ledna 2021 • 15:55

Skvělý Macík už je na Dakaru druhý! Po 813 km čtyři kamiony ve 22 vteřinách

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Plzeň – Zlín 3:0. Viktoriáni roli favorita zvládli, dva góly Šulce i parádní trefa Mosquery
ZIMÁK SPECIÁL: Mrázek ať je na MS jedničkou. Budeme chtít Ludviga?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Pilot kamionu Iveco Martin Macík se po 4. etapě Rallye Dakar posunul na druhé místo průběžného pořadí. Podruhé za sebou zajel čtvrtý čas, na nejrychlejšího Dmitrije Sotnikova z Ruska ale dnes ztratil jen 22 sekund. Vpřed se posunul i Martin Prokop, který byl dnes mezi automobily jedenáctý a celkově mu patří devátá pozice. V soutěži motocyklistů byl nejlepším Čechem třináctý Jan Brabec.Organizátoři dnes pro dakarské závodníky připravili nejdelší etapu z celého ročníku. Při přesunu do Rijádu museli absolvovat 813 km, rychlostní zkouška měřila 337 km.

„Jedeme na hraně nože tolik kilometrů a dojedeme čtyři ve 22 vteřinách,“ kroutil hlavou Macíkův navigátor František Tomášek. „Je to fakt drsné. Dlouho to vypadalo, že na tom budeme lépe, ale i čtvrté místo je dobré,“ řekl Macík, jemuž k posunu vpřed pomohly i technické problémy doposud druhého Sergeje Vjazoviče z Běloruska.

Rusa Antona Šibalova však Macík dokázal o více než tři minuty porazit a v průběžném pořadí na něj má nyní náskok 35 sekund. Na vedoucího Sotnikova ztrácí 26:22 minuty.

„Byla obrovská výhoda, že jsme jeli bez prachu. Startovali jsme po dvou minutách, to nám také pomohlo. Letěli jsme, jak jsme uměli. Bylo to rychlé. Navigačně náročná etapa, v kaňonech, ale Fery dal super výkon, jen jednou jsme se drobně vraceli. V dunách jsme jeli opatrněji. Bál jsem se, potom co šly včera tři kamiony na budku. Tam by se dalo ještě zrychlit. Ale zbytek etapy úplně v cajku,“ řekl jezdec týmu Big Shock! Racing.

Sedmý čas mezi kamiony zajel Martin Šoltys, devátý byl Jaroslav Valtr a jedenáctý Aleš Loprais, jenž je nadále průběžně pátý. „Nemám z toho dnes radost, ale auto šlape parádně. Jako hodinky. Ze začátku jsme jeli druhý nejrychlejší čas, letělo se pěkně, ale pak jsme někde dostali defekt. Byla to jednoznačně moje chyba, ale nevím, kde se to stalo,“ řekl Loprais. Výměnou kola posádka ztratila 11 minut. „Poté jsme tahali, snažili jsme se ztrátu stáhnout, ale nebylo moc kde, protože etapa (erzeta) byla krátká a hodně se jelo na maximální rychlost,“ doplnil pilot Instaforex Loprais. Praga týmu, který věří, že v dunách se ještě dokáže posunout více vpřed.

Šoltys je zatím spokojený. „Dnes to byl vlastně první den, který se obešel bez technických problémů. Profil se podobal loňskému, pořád se letělo sto čtyřicet. Jeli jsme dvě stě kilometrů za Ignaciem (Casalem) a Jardou Valtrem, oba jsme pak předjeli v dunách. Před cílem jsme dokonce dojeli kamaz, hodně se ale prášilo, takže jsme všichni zabloudili a museli se vracet. Ale nebylo to nic hrozného a s etapou jsem spokojený,“ řekl člen týmu Tatra Buggyra Racing.

Prokop zajel jedenáctý čas a celkově si o jednu pozici polepšil. „Byla to takzvaná přejezdová erzeta a jelo se opravdu rychle, prakticky pořád jen na šestku a jen jsme měnili kurzy. Bylo to hodně svižné, ale před cílem si organizátor neodpustil navigační komplikace. Dvakrát jsme hledali správnou cestu, malinko jsme se tam točili, ale bylo to v pohodě. Žádná velká ztráta,“ řekl Prokop.

Lídrem kategorie automobilů je stále Francouz Stéphane Peterhansel. Třetí etapový triumf v řadě si připsal Násir al-Attíja z Kataru, Peterhansela ale porazil jen o jedenáct sekund. Třináctinásobný dakarský vítěz má k dobru na svého dlouholetého rivala pět minut. Miroslav Zapletal byl dnes jedenadvacátý a průběžně je sedmnáctý.

Brabec startuje na svém čtvrtém Dakaru a zatím má nakročeno k nejlepšímu výsledku. Dnes zaostal za nejrychlejším Joanem Barredou ze Španělska o 11:25 minuty a po dílčím maximu se posunul na průběžné 23. místo. Původně byl dokonce jedenáctý, ale dodatečně dostal minutovou penalizaci.

„Jelo se mi dobře. Před startem jsem zjistil, že mi trošku prolíná olej, tak jsem byl lehce nervózní, ale naštěstí to nebylo tak moc. Motorka v pohodě dojela,“ řekl Brabec ČTK. Po loňském trápení, kdy nebyl od začátku zdravotně fit, si Dakar užívá. „Jsem nadmíru spokojený sám se sebou, protože se mi jelo fakt lehce,“ uvedl člen týmu Strojrent Racing.

Nejlepším Čechem v celkovém hodnocení je pořád na 17. místě Martin Michek, který zajel stejně jako v úterý devatenáctý čas.

„Mám smíšené pocity. Začátek byl krásný. Časově jsem se pohyboval do desátého místa, cítil jsem, že jedu fakt dobře,“ řekl Michek, který poté o kámen poškodil motocykl „Na 210. kilometru jsem se mrknul do roadbooku, a když jsem zvedl hlavu, tak se přede mnou zjevil velký kámen. Jel jsem v tu chvíli asi 120 km/h. Nestačil jsem ani ubrat plyn, jen jsem zvednul hlavu a vzneslo se to. Mohl jsem letět tak třicet metrů. Bylo to, jako když najedeš na rampu, která tě vymrští do vzduchu,“ popsal Michek.

Velkým štěstím podle něj bylo, že neupadl. „Absolutním zázrakem jsem to ustál. Já jsem v pohodě, ale odnesla to motorka, dneska mě hodně zachránila. Měl jsem štěstí, že jsem na to asi najel nějak náhodou milimetrově dobře. Díky tomu nárazu do kamene se mi přesto před očima udělaly bílý hvězdičky,“ řekl jezdec týmu Orion Moto Racing Group.

Novým lídrem motocyklistů se stal Xavier de Soultrait z Francie, na kterého Michek ztrácí 23:42 minuty.

Milan Engel byl dnes devětadvacátý a stejně je na tom i průběžně. Roman Krejčí dojel na 35. pozici a dostal se do čela kategorie Original by Motul vypsané pro jezdce bez asistence. Libor Podmol byl 38. a připsal si nejlepší výsledek při svém premiérovém dakarském startu.

Mezi čtyřkolkami byl desátý Tomáš Kubiena, který je dál průběžně sedmý. Dařilo se i Tomáši Engemu s buggynou Can-Am, který zajel patnáctý čas v kategorii prototypů. Mezi „lehkými“ prototypy je průběžně šestý Josef Macháček, který měl technické problémy a byl o půl hodiny pomalejší než jeho týmový kolega z Buggyry.

„Pohoda, jen jednou jsem zastavil a koukal se na zadní nápravu. Jelo se totiž v tak měkkém písku, že auto klouzalo ze strany na stranu a nějak se mi to nezdálo. V technice ale problém nebyl. I když jsme včera zajeli dobře, pořadatel nás dnes nepustil do časovky ve stanovený čas, startovali jsme o patnáct minut později a předjelo nás mnoho aut. Dakar je ale super,“ řekl Enge.

Prokop: Organizátor si neodpustil navigační komplikace

Prokop zajel dvanáctý čas a celkově si o jednu pozici polepšil. „Byla to takzvaná přejezdová erzeta a jelo se opravdu rychle, prakticky pořád jen na šestku a jen jsme měnili kurzy. Bylo to hodně svižné, ale před cílem si organizátor neodpustil navigační komplikace. Dvakrát jsme hledali správnou cestu, malinko jsme se tam točili, ale bylo to v pohodě. Žádná velká ztráta,“ řekl Prokop.

Lídrem kategorie automobilů je stále Francouz Stéphane Peterhansel. Třetí etapový triumf v řadě si připsal Násir al-Attíja z Kataru, Peterhansela ale porazil jen o jedenáct sekund. Třináctinásobný dakarský vítěz má k dobru na svého dlouholetého rivala pět minut. Miroslav Zapletal byl dnes dvaadvacátý a průběžně je osmnáctý.

Brabec zajel své maximum

Brabec startuje na svém čtvrtém Dakaru a zatím má nakročeno k nejlepšímu výsledku. Dnes zaostal za nejrychlejším Joanem Barredou ze Španělska o 10:25 minuty a po dílčím maximu se posunul na průběžné 23. místo.

„Jelo se mi dobře. Před startem jsem zjistil, že mi trošku prolíná olej, tak jsem byl lehce nervózní, ale naštěstí to nebylo tak moc. Motorka v pohodě dojela,“ řekl Brabec ČTK. Po loňském trápení, kdy nebyl od začátku zdravotně fit, si Dakar užívá. „Jsem nadmíru spokojený sám se sebou, protože se mi jelo fakt lehce,“ uvedl člen týmu Strojrent Racing.

Nejlepším Čechem v celkovém hodnocení je pořád na 17. místě Martin Michek, který zajel stejně jako v úterý devatenáctý časí. Novým lídrem motocyklistů se stal Xavier de Soultrait z Francie.

Milan Engel byl dnes osmadvacátý a průběžně je třicátý. Roman Krejčí dojel na 35. pozici a dostal se do čela kategorie Original by Motul vypsané pro jezdce bez asistence. Hned za Krejčím dojel Libor Podmol a připsal si nejlepší výsledek při svém premiérovém dakarském startu.

Mezi čtyřkolkami byl desátý Tomáš Kubiena, který je dál průběžně sedmý.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud