Hirvonen ovládl Italskou rallye, Landa dojel devětadvacátý

0
Dresy repre? Neurazí, ale žádná sláva. Konečně zajímavé nápady, ale sráží je…
Dostál: Moc se mi líbí Kovář. Staňkovi pomohla Slavia, kdo ale jako trojka?

Fin Mikko Hirvonen z týmu Citroën vyhrál Italskou rallye a prvním letošním vítězstvím si zajistil titul vicemistra světa. Český jezdec Martin Prokop s fordem skončil na Sardinii osmý. Zpěvák Daniel Landa na subaru obsadil při svém debutu v mistrovství světa 29. příčku.

Hirvonen zvítězil s náskokem 1:20,6 minuty před Rusem Jevgenijem Novikovem. Třetí místo obsadil s dalším fordem Estonec Ott Tänak a vystřídal Prokopa na osmé pozici celkového pořadí.

Dvaatřicetiletý Hirvonen si dojel pro patnácté prvenství v kariéře, ale první v barvách továrního týmu Citroën, kam přišel před touto sezonou. V ní dosud sbíral hlavně druhá místa, kterých získal šest. Dvakrát skončil třetí.

V Itálii vedl od první páteční rychlostní zkoušky, kdy jeho týmový kolega a už jistý světový šampion Francouz Sébastien Loeb havaroval a odstoupil. Za celou soutěž ovládl Hirvonen jen čtyři měřené testy, ale bezpečně si kontroloval první pozici. V dnešních dvou zkouškách se dokonce spokojil s devátým a pátým místem.

Prokop porazil o 21 sekund exmistra světa Nora Pettera Solberga, jenž se před českého jezdce nedostal ani po vítězství v závěrečné "power stage". Až dvanáctý skončil Fin Jari-Matti Latvala, Solbergův kolega v továrním týmu Ford, který po poslední letošní rallye ve Španělsku z mistrovství světa odejde.

Latvala nebodoval po sérii čtyř umístění na stupních vítězů a musel přenechat celkovou třetí pozici Norovi Madsu Östbergovi, jenž dojel v Itálii čtvrtý.

Italská rallye, závod mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Citröen DS3) 3:23:54,9, 2. Novikov, Minorová (Rus., Rak./Ford Fiesta RS) -1:20,6, 3. Tänak, Sikk (Est./Ford Fiesta RS) -2:21,1, 4. Östberg, Andersson (Nor., Švéd./Ford Fiesta RS) -3:42,9, 5. Ogier, Ingrassia (Fr./Škoda Fabia 2000) -4:27,5 6. Atkinson, Prévot (Austr., Belg./Mini Cooper) -5:22,2, ...8. Prokop, Hrůza (ČR/Ford Fiesta RS) -9:29,3, 29. Landa, Tománek (ČR/Subaru Impreza WRX Sti) -44:18,7.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 13 závodů): 1. Loeb (Fr./Citroën DS3) 244 b., 2. Hirvonen 198, 3. Östberg 137, 4. Latvala (Fin./Ford Fiesta RS) 133, 5. P. Solberg (Nor./Ford Fiesta RS) 124, 6. Novikov 87, ...9. Prokop 46.

Hodnocení týmů: 1. Citroën Racing 413, 2. Ford Motorsport 281, 3. M-Sport Ford 170, 4. Citroën Junior Team 72, 5. Adapta WRT Ford a Qatar WRT Citroën oba 71.