18. února 2018 • 14:34

Neuville zaválel, vyhrál poprvé v kariéře Švédskou rallye

Má pozice ve Slavii? Už není tak silná jako dřív, říká kapitán Škoda Má pozice ve Slavii? Už není tak silná jako dřív, říká kapitán Škoda
Ligový speciál už v pátek v deníku Sport: soupisky, program, rozhovor s Hapalem Ligový speciál už v pátek v deníku Sport: soupisky, program, rozhovor s Hapalem

Vicemistr světa v automobilových soutěžích Thierry Neuville z Belgie vyhrál s vozem Hyundai poprvé v kariéře Švédskou rallye. Po dvou dílech se díky tomu dostal do čela pořadí šampionátu WRC o 11 bodů před úřadujícího mistra světa Sébastiena Ogiera z Francie, jenž vyhrál lednovou Rallye Monte Carlo, ale na zasněžených švédských cestách skončil až jedenáctý.

Neuville, jenž se ujal vedení v páteční třetí erzetě a už ho nepustil, porazil po devatenácti měřených testech o 19,8 sekundy Ira Craiga Breena z Citroënu. Třetí skončil s odstupem necelé půlminuty Neuvilleův týmový kolega Nor Andreas Mikkelsen.

"Byl to úžasný víkend. Nečekali jsme, že tu budeme rychlí, ale tým nám dal šanci bojovat o vítězství. V týmu je více než 200 lidí, kteří pro nás udělali maximum. Už se těším na další soutěže," uvedl Neuville po sedmé výhře v kariéře.

Ogier ztratil šanci na čtvrté vítězství ve Švédsku už v pátek, kdy musel "čistit" sněhem zapadané tratě a propadal se pořadím. Dnes se mu podařilo částečně minimalizovat škody a pomocí taktiky i za cenu penalizace vybojoval druhé místo v závěrečné power stage a tím i čtyři body do hodnocení MS.

Francouzský pilot s fordem neodstartoval do power stage v určeném čase, aby mohl využít vyčištěné trati od soupeřů. Dostal sice více než čtyřminutovou penalizaci a klesl v konečném pořadí z desátého místa na jedenácté, ale získané body do hodnocení MS mu za to stály.

"Byla to strategie týmu. Z našeho místa v pořadí jsme neměli šanci. Snažili jsme se trochu taktizovat a získat přijatelnou pozici. V power stage jsem udělal pár chyb, ale dosáhli jsme svého cíle a máme pár bodů," řekl pětinásobný mistr světa Ogier.

Po jediné plně zimní rallye v kalendáři pokračuje seriál WRC třetím dílem v březnu v Mexiku.

Švédská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) 2:25:13,1, 2. Breen, Martin (Ir., Brit./Citroën C3) -19,8, 3. Mikkelsen, Jäger (Nor./Hyundai i20) -28,3, 4. Lappi, Ferm (Fin./Toyota Yaris) -45,8, 5. Paddon, Marshall (N. Zél., Brit./Hyundai i20) -54,4, 6. Östberg, Eriksen (Nor./Ford Fiesta) -1:15,3.

Průběžné pořadí (po 2 z 13 soutěží):

1. Neuville 41 b., 2. Ogier (Fr./Ford Fiesta) 30, 3. Latvala (Fin./Toyota Yaris) 23, 4. Lappi 23, 5. Tänak (Est./Toyota Yaris) 21, 6. Mikkelsen 21, ...14. Kopecký (ČR/Škoda Fabia R5) 1.

Pořadí týmů:

1. Hyundai 54, 2. Toyota 53, 3. Citroën 46, 4. M-Sport Ford 43.

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.