Naděje pro život: Lékaři cvičí s bezvládným tělem Schumachera

Jeden den v nemocnici Michaela Schumachera vyjde na 56 tisíc.
Michael Schumacher a Jean Todt. Dva kamarádi a kolegové z dob, kdy s Ferrari vládli formuli 1.
Schumacherův stav zůstává nadále vážný. Lékaři v Grenoblu zkoumají, jak jsou na tom části jeho mozku.
Michael Schumacher v dobách, kdy ve formuli 1 závodil za stáj Mercedes
Kolem místa, kde si Michael Schumacher přivodil vážné zranění, panuje v těchto dnech běžný provoz
Záludné kameny. Právě na těchto místech si Michael Schumacher vážně poranil hlavu.
Pohled na město Meribel ze sjezdovky, kde upadl Michael Schumacher
17
Fotogalerie
Strach o Schumachera
Začít diskusi (0)

Nejtěžší chvíle prožívá rodina legendárního Michaela Schumachera. Německý pilot je po nehodě na lyžích, která se stala 29. prosince loňského roku, již téměř měsíc držen v umělém spánku. Informace o jeho zdravotním stavu zatím nevěstí pro sedminásobného mistra světa nic dobrého. A přece se objevil záblesk naděje.

Dobrou zprávou pro jeho ženu Corinnu a všechny fanoušky je to, že pětačtyřicetiletá legenda není podle lékařů v bezprostředním ohrožení života.

Další informace již však zdaleka tak optimistické nejsou. Ztráta identity, život ve vegetativním stavu, ochrnutí, demence... To vše možná nejúspěšnějšímu závodníkovi historie formule jedna hrozí.

Bitva o život Schumachera se však odehrává nejen za pomoci těch nejmodernějších prostředků. (jeden den léčby stojí v průměru 56 tisíc korun). Za jedním z nejsledovanějších pacientů světa dochází denně i fyzioterapeut.

"Je nezbytné, aby se s Michaelem cvičilo. Je to nutné pro jeho svalstvo, šlachy, klouby. Kdybychom to nedělali, stav pacienta by se tak zhoršil, že by prakticky nebyl schopen pohybu," uvedl pro Bild.de profesor Heinz Peter Moecke, který legendu formule jedna léčí.

Jak probíhá cvičení?

V čem konkrétně tedy cvičení s bezvládným tělem Schumachera spočívá? "Lékař se snaží pohybovat s jeho prsty, svírat a otevírat dlaně, každému článku se věnuje zvlášť. Dále mu pohybuje s celou paží, speciálně se věnuje pohybu zápěstí, lokte, ramena," říká Moecke.

"Rozhodně se ale cvičení nemůže týkat jen horních končetin. Stejnou péči věnujeme i nohám a chodidlům, s kterými lékaři pravidelně pohybují tak, aby klouby zůstaly ohebné," dodává profesor.

Nejdůležitější otázka, kterou si rodina a fanoušci Michaela Schumachera kladou, však stále zůstává nezodpovězena.

"Kdy pacienta probudíme? Až k tomu bude vhodná doba a ta ještě nenastala," dodává člen lékařského týmu profesor Jean Francois Payen.  

Začít diskuzi