
Je to nejlepší zpráva roku, nechal se slyšet o informacích o zlepšujícím se stavu Michaela Schumachera jeho bývalý manažer Willi Weber. Jenže jakkoliv jsou zprávy o jeho reakcích na podněty povzbuzující, zdaleka není vyhráno. Klíčovou otázkou totiž zůstává, v jakém stavu bude po třech měsících v komatu jeho mozek.
Podle deníku Bild už Schumachera dokonce v grenobelské nemocnici, kde leží od svého pádu na lyžích 29. prosince, přemístili z jednotky intenzivní péče do oddělení, které je zaměřeno více na následnou péči. Německý deník také tvrdí, že sedminásobný šampion formule 1 reaguje na hlasy, což je dobré znamení.
„To je naprosto pozitivní, to nemůže být považováno za reflex, který se vyskytuje bez zapojení mozku. Jeho vnímání by tak mohlo být neporušené a funkční,“ věří primář neurochirurgického oddělení v Hamburku Joachim Rother.
Jenže právě to, jak těžkou nehodu na lyžích a následný tříměsíční umělý spánek přežil Schumacherův mozek, teď bude klíčové. „Mozek má neuvěřitelnou kapacitu k regeneraci,“ říká doktor Max Pemberton, který se na podobné případy specializuje v Anglii.
„I lidé s velice vážným zraněním mozku se dokázali plně zotavit,“ vysvětluje v deníku Telegraph s tím, že této vlastnosti mozku se říká neuroplasticita. Mnohdy se dokáže celé centrum mozkové aktivity z poškozené oblasti přesunout jinam. Všechno to samozřejmě potřebuje spoustu času a nemusí to jít vůbec podle ideálního scénáře.
„Pacienti někdy zůstanou jen v jakémsi stavu snížené vnímavosti, kdy jsou technicky vzhůru, ale prakticky nevnímají okolí. I když se proberou z bezvědomí, tak nejsou schopni normálně fungovat,“ varuje Pemberton s tím, že obecně šance na plné zotavení klesá s délkou pacientova kómatu.