6. dubna 2014 • 04:59

Schumacher se pomalu probouzí, ale vyhráno není. Jak to přežil jeho mozek?

Autor: rou
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Kroměříž proti Slavii trhla rekord a potvrdila vzestup. Vzory? Klubový šéf zmiňuje i ligový klub
Vítejte v malé NHL. Čeští junioři Zielinski a Glas ukázali podmínky v kanadském Monctonu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Je to nejlepší zpráva roku, nechal se slyšet o informacích o zlepšujícím se stavu Michaela Schumachera jeho bývalý manažer Willi Weber. Jenže jakkoliv jsou zprávy o jeho reakcích na podněty povzbuzující, zdaleka není vyhráno. Klíčovou otázkou totiž zůstává, v jakém stavu bude po třech měsících v komatu jeho mozek.Podle deníku Bild už Schumachera dokonce v grenobelské nemocnici, kde leží od svého pádu na lyžích 29. prosince, přemístili z jednotky intenzivní péče do oddělení, které je zaměřeno více na následnou péči. Německý deník také tvrdí, že sedminásobný šampion formule 1 reaguje na hlasy, což je dobré znamení.

„To je naprosto pozitivní, to nemůže být považováno za reflex, který se vyskytuje bez zapojení mozku. Jeho vnímání by tak mohlo být neporušené a funkční,“ věří primář neurochirurgického oddělení v Hamburku Joachim Rother.

Jenže právě to, jak těžkou nehodu na lyžích a následný tříměsíční umělý spánek přežil Schumacherův mozek, teď bude klíčové. „Mozek má neuvěřitelnou kapacitu k regeneraci,“ říká doktor Max Pemberton, který se na podobné případy specializuje v Anglii.

Michael je ten nejideálnější partner, říká jeho žena Corinna. Dočká se ho zpátky?
Michael je ten nejideálnější partner, říká jeho žena Corinna. Dočká se ho zpátky?

„I lidé s velice vážným zraněním mozku se dokázali plně zotavit,“ vysvětluje v deníku Telegraph s tím, že této vlastnosti mozku se říká neuroplasticita. Mnohdy se dokáže celé centrum mozkové aktivity z poškozené oblasti přesunout jinam. Všechno to samozřejmě potřebuje spoustu času a nemusí to jít vůbec podle ideálního scénáře.

„Pacienti někdy zůstanou jen v jakémsi stavu snížené vnímavosti, kdy jsou technicky vzhůru, ale prakticky nevnímají okolí. I když se proberou z bezvědomí, tak nejsou schopni normálně fungovat,“ varuje Pemberton s tím, že obecně šance na plné zotavení klesá s délkou pacientova kómatu.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud