Schumacher se pomalu probouzí, ale vyhráno není. Jak to přežil jeho mozek?

Michael je ten nejideálnější partner, říká jeho žena Corinna. Dočká se ho zpátky?
Rozvětvení sjezdovky nad Meribelem. Poblíž se zranil na konci minulého roku Michael Schumacher
Pohled na město Meribel ze sjezdovky, kde upadl Michael Schumacher
Michael Schumacher v počátcích své kariéry ve formuli 1
Corinna Schumacherová s manželem za šťastnějších časů...
Boj Michaela Schumachera o život sleduje s napětím celý svět
Vítězná gesta předváděl Michael Schumacher během svojí kariéry mnohokrát
10
Fotogalerie
rou
Strach o Schumachera
Začít diskusi (0)

Je to nejlepší zpráva roku, nechal se slyšet o informacích o zlepšujícím se stavu Michaela Schumachera jeho bývalý manažer Willi Weber. Jenže jakkoliv jsou zprávy o jeho reakcích na podněty povzbuzující, zdaleka není vyhráno. Klíčovou otázkou totiž zůstává, v jakém stavu bude po třech měsících v komatu jeho mozek.

Podle deníku Bild už Schumachera dokonce v grenobelské nemocnici, kde leží od svého pádu na lyžích 29. prosince, přemístili z jednotky intenzivní péče do oddělení, které je zaměřeno více na následnou péči. Německý deník také tvrdí, že sedminásobný šampion formule 1 reaguje na hlasy, což je dobré znamení.

„To je naprosto pozitivní, to nemůže být považováno za reflex, který se vyskytuje bez zapojení mozku. Jeho vnímání by tak mohlo být neporušené a funkční,“ věří primář neurochirurgického oddělení v Hamburku Joachim Rother.

Jenže právě to, jak těžkou nehodu na lyžích a následný tříměsíční umělý spánek přežil Schumacherův mozek, teď bude klíčové. „Mozek má neuvěřitelnou kapacitu k regeneraci,“ říká doktor Max Pemberton, který se na podobné případy specializuje v Anglii.

„I lidé s velice vážným zraněním mozku se dokázali plně zotavit,“ vysvětluje v deníku Telegraph s tím, že této vlastnosti mozku se říká neuroplasticita. Mnohdy se dokáže celé centrum mozkové aktivity z poškozené oblasti přesunout jinam. Všechno to samozřejmě potřebuje spoustu času a nemusí to jít vůbec podle ideálního scénáře.

„Pacienti někdy zůstanou jen v jakémsi stavu snížené vnímavosti, kdy jsou technicky vzhůru, ale prakticky nevnímají okolí. I když se proberou z bezvědomí, tak nejsou schopni normálně fungovat,“ varuje Pemberton s tím, že obecně šance na plné zotavení klesá s délkou pacientova kómatu.

Začít diskuzi