1. června 2016 • 18:33

Podmol bude na X-Games bojovat o zlato. Hrozí mu pád střemhlav z 10 metrů

Autor:
Libor Podmol se představí na prestižních X-Games v americkém Austinu.
TOP VIDEA
Česká výprava na ZOH je třetí nejpočetnější v historii. Účast mohla být ještě vyšší, lituje Kejval Česká výprava na ZOH je třetí nejpočetnější v historii. Účast mohla být ještě vyšší, lituje Kejval
Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy
VŠECHNA VIDEA ZDE

Libor Podmol se představí na prestižních X-Games v americkém Austinu. Český freestyle motokrosař bude v noci ze čtvrtka na pátek soutěžit v disciplíně Step Up. „Chci bojovat o zlato,“ vyhlašuje Podmol, který v loňském roce skončil ve skoku do výšky druhý. Mistr světa z roku 2010 bude o nejvyšší příčky premiérově usilovat také v disciplíně Quarter Pipe Best Trick, ve které se jezdci odráží do devadesátistupňového úhlu a skok končí na vedlejším dopadu. Ta je na programu v neděli. Dále je Podmol prvním náhradníkem ve Freestyle.Podmol je považován za specialistu ve skoku do výšky – od roku 2013 pokaždé vybojoval v této disciplíně medaili. Na X-Games v Mnichově dokázal ve Step Upu dokonce zvítězit.

„Rozjezd je dlouhý pět metrů, při odrazu používáte veškerou sílu motorky a cit pro akceleraci plynem. Když se v něčem udělá chyba, s motorkou se přetočíte a letíte deset metrů střemhlav dolů,“ vysvětluje Podmol, který v minulém roce přeskočil laťku ve výšce 33 stop, tedy 10,058 metru. Maximálně se skáče do výšky 12 metrů.

VIDEO: Představení Libora Podmola

Podmol cítí šanci, že v Austinu zopakuje tři roky starý triumf. „Předpovídají deštivé počasí, což by mi mohlo pomoci. Nebude totiž rozhodovat tolik výkon motorky, ale technika skoku. Tu jsem piloval na mém tréninkovém kopci na zahradě. Dával jsem si pozor, abych si při tvrdém dopadu z výšky neporanil kotník nebo zápěstí,“ popisuje Podmol, který do závodu vyjede na své yamaze.

Step Up celé X-Games v pátek nad ránem otevře. Právě skok do výšky je nejsledovanější disciplínou. Původně měl do ní odstartovat Podmol na tovární motorce značky Husqvarna. Z toho nakonec sešlo.

„Jsem za to nakonec rád. Na yamaze jsem dokázal vybojovat bronz a stříbro, bylo by skvělé, kdybych se s touhle motorkou dokázal rozloučit zlatem. Bude to totiž pro ni poslední závod,“ dodává Podmol, který bude o medaile bojovat také v disciplíně Quarter Pipe Best Trick a v sobotu se může ukázat také ve Freestylu. „To by se ale někdo musel zranit, nebo onemocnět. Bylo by úžasné si třikrát zazávodit.“

Olympiády extrémních sportů se zúčastňují nejlepší jezdci z celého světa z freestyle motokrosu, skateboardingu, BMX nebo rallye. Přímý přenos jde do 215 zemí a 439 milionů domácností po celém světě. Letošní ročník odvysílá kompletně stanice NOVA Sport 2.

Program Podmola na X-Games
pátek 3. 6.    
2:30    Moto X Step Up
sobota 4. 6.
1:00    Moto X Freestyle (Podmol 1. náhradníkem)
neděle 5. 6.
23:00    Moto X Quarter Pipe Best Trick
 
Podmolovy výsledky na X-Games
2013
Sao Paulo: 3. místo Step Up , 4. místo Freestyle
Mnichov: 1. místo Step Up
Los Angeles: 2. místo Step Up
2014
Austin: 3. místo Step Up
2015
Austin: 2. místo Step Up

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze