Olympiáda na dosah. Maratonkyně Joglová zazářila a má blízko do Tokia | iSport.cz
Martin Hašek
7. prosince 2020 • 11:57

Olympiáda na dosah. Maratonkyně Joglová zazářila a má blízko do Tokia

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Opava - Sparta: Plavšič nekompromisně propálil Fendricha
LIGA NARUBY: eskymák Hancko, křik na Radu a střela do rozhodcovského pozadí
VŠECHNA VIDEA ZDE

Je to nezmar. Marcela Joglová pokračuje ve svém příběhu amatérské běžkyně, která se z ulice vypracovala mezi elitu. A v neděli ve Valencii se díky skvělému osobnímu rekordu přiblížila olympiádě v Tokiu. Časem 2:31:26 hodiny se stala třetí nejrychlejší Češkou historie.Cestu ze dna Marcela Joglová umí. Kdysi bojovala s bulímií, na sportovní kariéru dávno zapomněla. Ale našla si zase svůj směr a její nová atletická kariéra stále víc udivuje. K maratonu ve Valencii znovu šla z malého pekla.

„Když si uvědomím, že před šesti týdny jsem vůbec neměla chuť běhat, byla jsem absolutně bez motivace a nedokázala jsem si závod ani představit, tak je to super výkon,“ radovala se Joglová poté, co si ve Valencii zlepšila osobní rekord v maratonu o víc než pět minut a přiblížila se startu na olympijských hrách.

V polovině října přitom na světovém šampionátu v půlmaratonu v polské Gdyni zametla, drsný krach ji postavil na hranu rozhodnutí. Rozešla se tak s trenérem Pavlem Červinkou, který ji v posledních dvou letech pomáhal zvládnout přechod z úspěšné amatérské běžkyně do profesionálního pole.

„Vzhledem k posledním, ne příliš úspěšným závodům, jsem potřebovala změnu, protože jsem neměla příliš sebevědomí. Bohužel spolupráce s trenérem již nějakou dobu nefungovala tak, jak by asi měla, což k tréninku příliš nesedí,“ líčila Joglová. „Gdyně byla bohužel vyvrcholením nespokojenosti a psychické nepohody. Cítila jsem se doslova psychicky vyždímaná. Potřebovala jsem se rozejít s trenérem a odjet někam pryč.“

Místo své obnovy našla na Mallorce, kde se připravovala od konce října s výhledem na valencijský maraton. A měla před sebou těžký úkol – pokusit se o olympijský limit, který byl však v hodnotě 2:29:30 hodiny o víc než sedm minut lepší jejího osobního rekordu. Na trati o něj ale za pomoci vodiče Davida Vaše bojovala.

Marcela Joglová má na dosah olympijský sen
Marcela Joglová má na dosah olympijský sen

„Do čtyřiadvacátého kilometru se mi běželo dobře, byli jsme pod limit. Ale pak tam byla dlouhá rovinka proti větru a tam jsem ztratila hodně sil, přestože jsem měla Davida. Bohužel, pak už jsem neměla sílu,“ líčila Joglová.

Její čas 2:31:26 má ale i tak velkou hodnotu. V české historii běžely rychleji jen Alena Peterková a národní rekordmanka Eva Vrabcová-Nývltová.

„Marcela předvedla výborný výkon a jsem směrem k její účasti na olympijských hrách velkým optimistou. Vytvořila si skvělý osobní rekord,“ ocenil běžkyni její atletický manažer Alfonz Juck.

Olympijský limit Joglové o téměř dvě minuty uniknul. Další možnost bude mít na jaře, už teď se ale účasti na Hrách přiblížila díky posunu ve světovém žebříčku, který se bude uzavírat na konci května.

„Jsem šťastná, jak jsem si zlepšila osobák. Teď už věřím, že to na jaře klapne. Limit mě samozřejmě mrzí, ale stále jsem ve hře a jsem mnohem blíž,“ věří Joglová.

Česko má pro olympijský maraton ještě další naději v Evě Vrabcové-Nývltové, která se vrací po mateřské pauze.

ČESKÉ HISTORICKÉ TABULKY

Eva Vrabcová-Nývltová 2:26:31 (Berlín 2018)
Alena Peterková 2:27:00 (Pardubice 1995)
Marcela Joglová 2:31:26 (Valencie 2020)

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud