Linka s atlety, kteří budou reprezentovat Českou republiku na olympijských hrách v Tokiu, je právě na cestě do Japonska. Obavy, aby se v letadle nešířil koronavirus, panují. Stejně tomu totiž bylo u speciálu, v němž se nejspíš nedodržovala veškerá opatření. Prvním pozitivním byl neočkovaný lékař Vlastimil Voráček, následně se nákaza potvrdila u trenéra Simona Nausche, stolního tenisty Pavla Širučka a plážových volejbalistů Ondřeje Perušiče s Markétou Nausch Slukovou. Rozhodnutí neprodělat vakcinaci ale Voráčkovi atleti nevyčítají. Třeba premiér Andrej Babiš naopak ano.
Veřejnosti vadí zejména fakt, že ortoped Vlastimil Voráček vyrazil na Hry, přestože nebyl očkován. „Všude přesvědčujeme lidi, aby se naočkovali. A tady lékař naší delegace není naočkován. Je to hlavně nefér vůči sportovcům, kteří bohužel asi nebudou moci nastoupit,“ uvedl například premiér Andrej Babiš.
Atleti, kteří se na olympiádu chystají, mají ale odlišný názor. „Sám nejsem očkovaný, snažím se dělat maximum. Asi už jsem něco málo prodělal, naštěstí to nebylo nic vážného. Věřím ve svoji imunitu a zdravej rozum,“ tvrdí koulař Tomáš Staněk. „Doufám, že když budu dodržovat všechny protokoly, mít všude roušku a nedostávat se do kontaktu s ostatními, tak to bude v pohodě a předvedu dobrý výkon.“

Stejně se na situaci dívají i běžci Kristiina Mäki a Pavel Maslák. „Je to každého věc, jestli se nechá očkovat, nebo ne. Jsou i případy, že naočkovaní lidi se taky nakazí, takže to podle mě nemá takový vliv,“ tvrdí finská rodačka reprezentující Českou republiku. „Je to jeho věc a názor, jestli se nechá očkovat nebo ne,“ souhlasí Maslák.
Že sportovci se pro vakcíny nehrnuli, potvrzují i slova Nikoly Ogrodníkové. Oštěpařka z Ostravy totiž prozradila, že ani ona se nenechala očkovat. „Každý je svobodný sám za sebe a s očkováním se může rozhodovat, jak chce. Nikoho neodsuzuji a přiznám se, že taky nejsem očkovaná,“ řekla třicetiletá atletka.
Zprávy ze dne 1. srpna 2021
VZPÍRÁNÍ: Druhou zlatou medaili pro Ekvádor na olympiádě v Tokiu získala vzpěračka Neisi Dajomesová Barrerová. Ve váze do 76 kg zvítězila se součtem 263 kg.
BASKETBAL: V sobotním iSport studiu k zápasu Česko - USA (84:119) řešili experti Michal Ježdík a Pavel Pumprla i charakteristické vlastnosti Tomáše Satoranského. „On třeba na tréninku minul dvojtakt a byl schopen mlátit do zdi pod košem asi pět vteřin a u toho křičel - Proč jsem to nedal, proč jsem to nedal, měl jsem zasmečovat! Mohl si při tom zlomit zápěstí na střelecké ruce. Jirka Welsch ho tenkrát uklidňoval a říkal – Pojď, Saty, vrátíme se do obrany, příště to dáš,“ vybavuje si někdejší reprezentační kouč. Ježdíkova slova potvrzuje i kapitán z MS 2019 v Číně Pavel Pumprla. Více čtěte ZDE >>>

ATLETIKA: Běloruská běžkyně Kryscina Cimanouská a kritička režimu prezidenta Alexandra Lukašenka byla podle svých slov donucena se vrátit z olympijských her v Tokiu do vlasti. Cimanouská měla závodit pondělí v běhu na 200 metrů, ale běloruský tým ji odvezl na letiště. Agentuře Reuters sprinterka řekla, že byla z olympijského týmu vyhozena po stížnostech na trenéry.
Cimanouská dříve veřejně kritizovala jak režim, tak běloruské sportovní funkcionáře. Podle novinářky Hanny Ljubakovové ji na letiště doprovodili dva zástupci olympijské výpravy. Na otázku, zda se obává letu do Běloruska, Cimanouská podle novinářky odpověděla, že ano