Linka s atlety, kteří budou reprezentovat Českou republiku na olympijských hrách v Tokiu, je právě na cestě do Japonska. Obavy, aby se v letadle nešířil koronavirus, panují. Stejně tomu totiž bylo u speciálu, v němž se nejspíš nedodržovala veškerá opatření. Prvním pozitivním byl neočkovaný lékař Vlastimil Voráček, následně se nákaza potvrdila u trenéra Simona Nausche, stolního tenisty Pavla Širučka a plážových volejbalistů Ondřeje Perušiče s Markétou Nausch Slukovou. Rozhodnutí neprodělat vakcinaci ale Voráčkovi atleti nevyčítají. Třeba premiér Andrej Babiš naopak ano.
Veřejnosti vadí zejména fakt, že ortoped Vlastimil Voráček vyrazil na Hry, přestože nebyl očkován. „Všude přesvědčujeme lidi, aby se naočkovali. A tady lékař naší delegace není naočkován. Je to hlavně nefér vůči sportovcům, kteří bohužel asi nebudou moci nastoupit,“ uvedl například premiér Andrej Babiš.
Atleti, kteří se na olympiádu chystají, mají ale odlišný názor. „Sám nejsem očkovaný, snažím se dělat maximum. Asi už jsem něco málo prodělal, naštěstí to nebylo nic vážného. Věřím ve svoji imunitu a zdravej rozum,“ tvrdí koulař Tomáš Staněk. „Doufám, že když budu dodržovat všechny protokoly, mít všude roušku a nedostávat se do kontaktu s ostatními, tak to bude v pohodě a předvedu dobrý výkon.“

Stejně se na situaci dívají i běžci Kristiina Mäki a Pavel Maslák. „Je to každého věc, jestli se nechá očkovat, nebo ne. Jsou i případy, že naočkovaní lidi se taky nakazí, takže to podle mě nemá takový vliv,“ tvrdí finská rodačka reprezentující Českou republiku. „Je to jeho věc a názor, jestli se nechá očkovat nebo ne,“ souhlasí Maslák.
Že sportovci se pro vakcíny nehrnuli, potvrzují i slova Nikoly Ogrodníkové. Oštěpařka z Ostravy totiž prozradila, že ani ona se nenechala očkovat. „Každý je svobodný sám za sebe a s očkováním se může rozhodovat, jak chce. Nikoho neodsuzuji a přiznám se, že taky nejsem očkovaná,“ řekla třicetiletá atletka.
Zprávy ze dne 19. července 2021
PLAVÁNÍ: Simona Kubová vyráží na svou třetí olympiádu, poprvé ale s novým jménem... V Riu jsem byla jak autopilot, chci přepsat své staré jméno, říká v rozhovoru před odletem. Více čtěte zde >>>

Výpravy jednotlivých zemí si zdobí balkony v olympijské vesnici. Český tým není výjimkou.




BASKETBAL: Tým USA zakončil přípravu na olympiádu vítězstvím. Vítězové posledních tří her, kteří budou v Tokiu jedním ze soupeřů české reprezentace, v Las Vegas porazili 83:76 úřadující mistry světa Španěly. Přípravu tak zakončili s vyrovnanou bilancí dvou proher a dvou výher.
Nejlepším střelcem Američanů byl s 19 body a šesti asistencemi Damian Lillard. Keldon Johnson přidal 15 bodů a Kevin Durant 14. „Bylo to důležité vítězství. Víme, že jsme dobří hráči a od začátku pracujeme na tom, abychom byli i dobrý tým,“ uvedl Lillard. „S každým zápasem jsme se tady v Las Vegas zlepšovali a myslím, že dnes už jsme hráli tak, jak chceme hrát v Tokiu. Hráli jsme jako reprezentace USA,“ dodal.
