9. srpna 2021 • 13:12

Fibingerová zkritizovala koulařské nástupkyně: Při vší úctě jsou tlusté

Autor: iSport.cz, ros
Vstoupit do diskuse
33
TOP VIDEA
SESTŘIH: Sparta - Baník 4:3. Dramatickou přestřelku řídili Birmančevič a Kuchta
PRVNÍ DOJEM se Zbyňkem Irglem: Každý hráč Třince ví, co dělat
VŠECHNA VIDEA ZDE

Její maximum patří mezi nejdéle držené ženské světové rekordy vůbec. Helena Fibingerová je jednou z nejvýznamnějších osob historie československé atletiky. Legendární koulařka si nenechala ujít tokijské hry a pustila se bez servítek do svých nástupkyň. „Čekala jsem, že půjdou jinou cestou..." začala dnes již 72letá olympijská medailistka.Jedna meta Heleně Fibingerové utekla. Olympijské zlato. „Nesu to těžce. Byla jsem v Mnichově (1972), kde mi neuznali poslední pokus, z čehož by byla nejspíš stříbrná medaile," vyprávěla bývalá vynikající koulařka. V Moskvě (1980) se zase zranila. „A do Los Angeles (1984) nás nepustili," litovala.

Jedinou medaili má tak z her v Montrealu 1976, kde vybojovala bronz. „Pořád cítím, že jsem byla nejlepší na světě, držela jsem rekord, ale nesplnila to, co jsem měla. První místo," smutnila. Její halové maximum (22,50 m) z Jablonce odolává světové konkurenci i po 44 letech.

Nejlepší koulařky z Pekingu: zlatá Číňanka Kung Li-ťiao stříbro získala Američanka Raven Saundersová, bronz novozélandská veteránka Valerie Adamsová za 19,62
Nejlepší koulařky z Pekingu: zlatá Číňanka Kung Li-ťiao stříbro získala Američanka Raven Saundersová,  bronz novozélandská veteránka Valerie Adamsová za 19,62

A na jeho „převrhnutí" možná jen tak nedojde. Číňanka Kung Li-ťiao sice vyhrála podle očekávání v Tokiu soutěž koulařek výkonem 20,58 metru, ale... „Čekala jsem, že koulařky půjdou trochu jinou cestou. Byla jsem přešťastná, že Číňanka o pět centimetrů míň než já na olympiádě v Montrealu, abych nemusela čelit poznámkám," usmívala se ve studiu Sazka studio Stromovka na czechteam.tv. Ve skutečnosti tehdy Fibingerová hodila dokonce o devět centrimetrů dál (20,67).

Na současných koulařkách vidí nedostatky. „Vážím si jejich výkonu, ale.. Když se podíváte na moje fotografie z té doby, měla jsme to postaveno na síle, ale také běhání a skákání," popisovala. Nad hmotností moderních koulařek se pozastavuje. „Když je vidím, mohou s takovou konstitucí hodit 20 metrů, ale určitě ne víc. Jsou tlusté. Musím při vší úctě ke všem třem medailistkám říct, že jsou tlusté," zakončila.

OH naruby: kdo v Tokiu nejvíc zaujal a kdo měl nejlepší hlášku ze všech
Video se připravuje ...

Vstoupit do diskuse
33
Články odjinud


Články odjinud