Byl už jen pár dní od momentu, kdy mohl navázat na rodinnou tradici dědečka Borise, který přivezl v roce 1964 z Her v Tokiu stříbrnou medaili. Teď se ale plážovému volejbalistovi Ondřeji Perušičovi všechno obrátilo. Kvůli pozitivnímu testu na koronavirus po příjezdu do olympijské vesnice je v karanténě na izolačním hotelu a jeho účast na turnaji spolu s Davidem Schweinerem je ohrožená.
„První je, že olympiáda je sen každého sportovce, každý by chtěl hrát, zúčastnit se, a to mě samozřejmě moc mrzí. Na druhou stranu v tomhle případě by měla dostat přednost ochrana zdraví. Nejen mého, ale hlavně všech ostatních sportovců a všech účastníků her a lidí, které bych mohl potenciálně ohrozit. To je v tuhle chvíli důležitější věc,“ říká šestadvacetiletý volejbalista. „Nevidím to zatím jako konec světa a rozhodně to neberu nějak tragicky už jen proto, že pro mě osobně bylo daleko důležitější, že jsme se na olympiádu zvládli kvalifikovat a že jsem sám sobě dokázal, že na to mám. To bylo zdrojem největšího uspokojení.“
Uvědomuje si, že pokud s parťákem zasáhne do turnaje, nebude to účast podle představ.
„Hrozí, že si buď nezahraju vůbec, nebo pro náš tým bude touhle situací turnaj zasažený. To je velká komplikace. Ale asi bych to nevyměnil za možnost se na olympiádu kvalifikovat. Mrzí mě, že ta situace nastala zejména vůči mému týmu, ať už vůči spoluhráči Davidovi nebo i trenérům a všem, kdo se na tom podíleli, protože do toho investovali spoustu energie a prostředků,“ líčí Perušič. „Ale tím se dostáváme zase zpátky k tomu, že ochrana zdraví by měla mít přednost. Kde jsem se nakazil a jak k tomu došlo, to by byly jen spekulace, to se asi nikdy nedozvíme. Hlavně doufám, že všichni ostatní sportovci a další členové olympijského týmu, nejen našeho, budou v pořádku a že hry proběhnou pokud možno co nejbezpečněji.“
Pozitivní test má Perušič i přesto, že absolvoval vakcinaci.
„Chtěl bych zdůraznit, že můj případ – byl jsem naočkovaný a snažili jsme se dodržovat hygienické standardy – by neměl sloužit jako střelivo pro zastánce konspiračních teorií. Bohužel někde jsem asi udělal chybu a nakazil jsem se. Je to zejména moje zodpovědnost. A hlavně doufám, že jsem neohrozil někoho dalšího.“
Každopádně přijde o možnost zúčastnit se pátečního slavnostního zahájení. Nástupovou kolekci přesto nenechá jen v kufru. „Samozřejmě slibuju, že se obléknu aspoň symbolicky tady v karanténě. Můžu v něm pochodovat z jedné strany pokoje na druhou.“
Zprávy ze dne 25. července 2021
TENIS: Tomáš Macháč bojuje v utkání s Portugalcem Sousou, druhý set získal poměrem 6:4 pro sebe. O postupujícím rozhodne závěrečná třetí sada.

PLAVÁNÍ: Jan Čejka se při premiéře v Tokiu do semifinále na 100 m znak nedostal. S časem 54,69 obsadil v rozplavbách 30. místo.
TENIS: Tomáš Macháč v tie-breaku těsně ztratil první set zápasu s Portugalcem Sousou, ONLINE ZDE>>>
FOTBAL: Pětatřicetiletý útočník André-Pierre Gignac hattrickem pomohl fotbalistům Francie k výhře 4:3 na olympijském turnaji nad Jihoafrickou republikou. Evropský celek tak napravil zaváhání z úvodního duelu s Mexikem, který prohrál 1:4. Poprvé na turnaji zvítězila také Argentina, Egypt porazila 1:0. Brazilští obhájci zlata pouze remizovali bez branek s Pobřežím slonoviny.
JUDO: Uta a Hifumi Abeovi vybojovali v Tokiu několik minut po sobě dvě zlaté olympijské medaile v judu pro pořadatelské Japonsko a jako první sourozenci v historii získali pod pěti kruhy nejcennější kov v tentýž den. Nejprve ve slavné hale Nippon Budokan triumfovala jednadvacetiletá Uta ve váze do 52 kg a brzy nato ji napodobil v kategorii do 66 kg její o dva roky starší bratr Hifumi.

CYKLISTIKA: Její vítězství překvapilo všechny. I nejbližší soupeřku. Olympijskou vítězkou v silničním závodě cyklistek se nečekaně stala Rakušanka Anna Keisenhoferová. A Nizozemku Annemiek van Vleutenovou to šokovalo tak, že když jako druhá dorazila do cíle, chvíli euforicky slavila zlato. Brzy ale zjistila, že se nakonec musí spokojit jen se stříbrnou medailí. Více čtěte ZDE>>>

PLAVÁNÍ: Simona Kubová z rozplavby na 100 metrů znak do pondělního semifinále nepostoupila. Devětadvacetiletá rodačka z Chomutova, která pod pěti kruhy startovala v Londýně a v Riu de Janeiro ještě pod dívčím jménem Baumrtová, s časem 1:01,35 skončila na 27. místě. Za postupovou šestnáctkou zaostala o 1,31 sekundy.
VZPÍRÁNÍ: Soutěž vzpěračů ve váze do 61 kg vyhrál v Tokiu Číňan Li Fa-pin a přidal premiérové olympijské zlato k titulu mistra světa.
ATLETIKA: Popáté a naposledy se dnes vydala do dějiště olympijských her oštěpařka Barbora Špotáková. Čtyřicetiletá atletka debutovala v Aténách 2004 a na následujících hrách se vždy prosadila mezi medailistky. Získala dvě zlaté a před pěti lety v Riu bronzovou medaili. Pokud se na stupně vítězů prosadí i v Tokiu, stane se historicky nejstarší českou atletickou medailistkou pod pěti kruhy. Špotáková chce v Japonsku uspět, za favoritku se ale nepovažuje. „Nad tím jsem nikdy nepřemýšlela a je to strašně vzdálené. Říká se ale, že všechno je možné,“ řekla Špotáková novinářům před odletem.

TENIS: Úspěšný český den na olympijských dvorcích pokračuje! Karolína Plíšková s Markétou Vondroušovou jsou ve druhém kole čtyřhry.

Sledujte ve videu Czech Team TV zákulisní novinky z české výpravy v Tokiu! V akci trenéři basketbalistů nebo Lukáš Krpálek.
TENIS: Karolína Plíšková s Markétou Vondroušovou začaly dobře duel ve čtyřhře, proti čínskému páru získaly první set se skóre 6:2.
STOLNÍ TENIS: Češka Hana Matelová nestačila ve svém prvním utkání na olympiádě na Thajku Orawan Paranangovou a po prohře 2:4 vypadla ve druhém kole.

TENIS: Petra Kvitová zvládla zápas prvního kola proti Italce Jasmine Paolinové! Vyhrála ve dvou setech 6:4, 6:3.

LUKOSTŘELBA: Korejské lukostřelkyně vyhrály v Tokiu soutěž družstev i podeváté od Soulu 1988, kdy byla zařazena do olympijského programu.