Rychlostní kanoisté Josef Dostál a Radek Šlouf vybojovali na olympijských hrách bronz v závodě deblkajaků na trati 1000 metrů a získali pro českou výpravu v Tokiu devátou medaili. Z vítězství se radovali Australané Jean van der Westhuyzen a Thomas Green, stříbro získali Max Hoff a Jacob Schopf z Německa.
Osmadvacetiletý Dostál si vynahradil obrovské zklamání z individuálního závodu, v němž skončil pátý, a má již čtvrtou olympijskou medaili. V Londýně 2012 získal bronz na čtyřkajaku, který obhájil o čtyři roky později v Riu de Janeiro. V Brazílii si dojel také pro stříbro na singlkajaku. O dva roky mladší Šlouf se prosadil na stupně vítězů při své olympijské premiéře.
Čeští reprezentanti postoupili do finále ze čtvrtého místa v semifinále a v úvodu jízdy o medaile se drželi na šestém místě. V polovině trati se posunuli na čtvrtou pozici a s dalšími dvěma posádkami bojovali o stříbro a bronz. Vítězní Australané měli sekundový náskok. Dostál se Šloufem sice v závěru nestačili na Hoffa se Schopfem, ale dokázali porazit maďarskou dvojici Bence Nádas, Bálint Kopasz.
Již třetí zlatou medaili získala v Tokiu novozélandská kajakářka Lisa Carringtonová, která dnes ovládla závod na 500 metrů a navázala na triumfy na trati 200 metrů a na deblkajaku na 500 metrů. Dvaatřicetiletá hvězda rychlostní kanoistiky ukončila vítěznou olympijskou sérii Danuty Kozákové z Maďarska, která usilovala o třetí výhru na pětistovce v řadě. V Japonsku ale skončila až čtvrtá.
Historicky první rychlostní kanoistkou, která získala na olympijských hrách zlatou medaili, se stala devatenáctiletá Američanka Nevin Harrisonová. Ve finále závodu na 200 metrů porazila šestinásobnou světovou šampionku na této trati Laurence Vincentovou-Lapointeovou z Kanady, bronz získala Ukrajinka Ljudmila Luzanová.
Závod kajakářů na 200 metrů ovládl Maďar Sándor Tótka a získal první olympijskou medaili v kariéře. Před pěti lety v Riu byl čtvrtý. Obhájce prvenství Liam Heath z Velké Británie byl třetí. V 36 letech vybojoval čtvrtou medaili na hrách.
Výsledky rychlostní kanoistiky na OH v Tokiu
Muži:
200 m:
K1: 1. Tótka (Maď.) 35,035, 2. Rizza (It.) -0,045, 3. Heath (Brit.) -0,167, 4. Csizmadia (Maď.) -0,282, 5. Arévalo (Šp.) -0,356, 6. Menning (Švéd.) -0,527, 7. Craviotto (Šp.) -0,533, 8. Akmens (Lot.) -0,979.
1000 m:
K2: 1. Van der Westhuyzen, Green (Austr.) 3:15,280, 2. Hoff, Schopf (Něm.) -0,304, 3. Dostál, Šlouf (ČR) -0,826, 4. Nádas, Kopasz (Maď.) -1,255, 5. Brown, Imrie (N. Zél.) -1,987, 6. Cubelos, Peňa (Šp.) -2,047, 7. Borykaj, Jurenja (Běl.) -2,489, 8. Wang Cchung-kchang, Pu Tching-kchaj (Čína) -4,332.
Ženy:
200 m:
C1: 1. Harrisonová (USA) 45,932, 2. Vincentová-Lapointeová (Kan.) -0,854, 3. Luzanová (Ukr.) -1,102, 4. Borowská (Pol.) -1,184, 5. Jácomeová (Šp.) -1,294, 6. Lin Wen-ťün (Čína) -1,676, 7. Romašenková (Rus.) -1,845, 8. Vincentová (Kan.) -1,902.
500 m:
K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:51,216, 2. Csipesová (Maď.) -0,639, 3. Jörgensenová (Dán.) -1,557, 4. Kozáková (Maď,) -2,198, 5. Stensilsová (Švéd.) -2,384, 6. Petersová (Belg.) -2,500, 7. Portelaová (Portug.) -4,598, 8. Woodová (Austr.) -6,035.
Zprávy ze dne 7. srpna 2021
ATLETIKA: Olympijskou vítězkou v maratonu je Keňanka Peres Jepchirchirová, jež vyhrála v Sapporu v čase 2:27:20 před krajankou Brigid Kosgeiovou a Molly Seidelovou z USA.


ATLETIKA: V ženském maratonu už bohužel pokračují jen dvě české závodnice. Eva Vrabcová Nývltová se neobjevila na mezičasu na 15. kilometru, což značí, že v závou už nepokračuje.

Zprávy ze dne 6. srpna 2021
ATLETIKA: V Japonsku je 6 ráno, ale v Sapporu právě odstartoval maraton žen! Do závodu se vydaly i tři české běžkyně - Marcela Joglová, Tereza Hrochová a Eva Vrabcová Nývltová.
Česká olympijská účast v sobotu na OH v Tokiu:
- 23:00 atletika - maraton ženy (cíl): Joglová, Hrochová, Vrabcová Nývltová
- 0:30 golf - ženy - závěrečné 4. kolo: Spilková
- 2:44 rychlostní kanoistika - semifinále C1 1000 m muži: M. Fuksa
- 7:30 moderní pětiboj - muži: Kuf, Vlach
- 8:48 dráhová cyklistika - keirin muži: Bábek
- 13:00 atletika finále - oštěp muži: Vadlejch, Veselý
PLÁŽOVÝ VOLEJBAL:Markéta Nausch Sluková přijde kvůli karanténě po onemocnění covidem-19 také o evropský šampionát. Český volejbalový svaz to dnes oznámil v tiskové zprávě. Sluková kvůli koronaviru nemohla hrát na olympijském turnaji v Tokiu, v příštím týdnu ve Vídni ji po boku Barbory Hermannové nahradí Marie-Sára Štochlová.
„Po příletu do Česka můžeme kvůli českým zákonům ukončit karanténu v pátek (dnes) a s dalšími lékařskými prohlídkami začít nejdříve v pondělí. Jenže holky spolu netrénovaly už tři týdny a náš první zápas by se odehrál už ve středu. Proto jsme se rozhodli, že Markétu na mistrovství Evropy nahradí Marie-Sára Štochlová,“ prohlásil trenér a manžel Slukové Simon Nausch.
FOTBAL: Kanadské fotbalistky vybojovaly premiérové zlaté medaile. Ve finále v Jokohamě porazily Švédky 3:2 na penalty.

PARKUR: Byl to historický moment, protože parkurový tým se na olympijské hry vrátil poprvé od Her v Berlíně 1936. „Patříme sem. Doufám, že to osloví i nějaké sponzory pro jezdce, pro mladé naděje, aby začali koně v Čechách víc kolovat a bylo jich víc,“ říká Anna Kellnerová. VÍCE ČTĚTE ZDE>>>



Báječné výkony české hrdinky druhého olympijského týdne Kristiiny Mäki a další dva velké příběhy z letošních Her, kde hrají hlavní roli ženy: to je aktuální Olympiáda naruby.

ATLETIKA: Sprinterskou štafetu na 4x100 metrů nečekaně vyhráli v novém národním rekordu Italové. V dramatickém finiši předstihli Velkou Británii o jedinou setinu sekundy, třetí skončila Kanada.



ATLETIKA: Jamajské sprinterky po trojnásobném triumfu na 100 m ovládly na OH i štafetu. Elaine Thompsonová-Herahová má v Tokiu třetí zlato, celkově už páté.
