Deblkajak si dojel pro bronz! Dostál si po boku Šloufa spravil chuť

0
Kdo je favoritem finále hokejové extraligy a jaké faktory mohou rozhodnout?
Zdrcený Trpišovský, Hranáč je teď NEJ stoper ligy. Co Svědík a plzeňská stopa?

Rychlostní kanoisté Josef Dostál a Radek Šlouf vybojovali na olympijských hrách bronz v závodě deblkajaků na trati 1000 metrů a získali pro českou výpravu v Tokiu devátou medaili. Z vítězství se radovali Australané Jean van der Westhuyzen a Thomas Green, stříbro získali Max Hoff a Jacob Schopf z Německa.

Osmadvacetiletý Dostál si vynahradil obrovské zklamání z individuálního závodu, v němž skončil pátý, a má již čtvrtou olympijskou medaili. V Londýně 2012 získal bronz na čtyřkajaku, který obhájil o čtyři roky později v Riu de Janeiro. V Brazílii si dojel také pro stříbro na singlkajaku. O dva roky mladší Šlouf se prosadil na stupně vítězů při své olympijské premiéře.

Čeští reprezentanti postoupili do finále ze čtvrtého místa v semifinále a v úvodu jízdy o medaile se drželi na šestém místě. V polovině trati se posunuli na čtvrtou pozici a s dalšími dvěma posádkami bojovali o stříbro a bronz. Vítězní Australané měli sekundový náskok. Dostál se Šloufem sice v závěru nestačili na Hoffa se Schopfem, ale dokázali porazit maďarskou dvojici Bence Nádas, Bálint Kopasz.

Již třetí zlatou medaili získala v Tokiu novozélandská kajakářka Lisa Carringtonová, která dnes ovládla závod na 500 metrů a navázala na triumfy na trati 200 metrů a na deblkajaku na 500 metrů. Dvaatřicetiletá hvězda rychlostní kanoistiky ukončila vítěznou olympijskou sérii Danuty Kozákové z Maďarska, která usilovala o třetí výhru na pětistovce v řadě. V Japonsku ale skončila až čtvrtá.

Historicky první rychlostní kanoistkou, která získala na olympijských hrách zlatou medaili, se stala devatenáctiletá Američanka Nevin Harrisonová. Ve finále závodu na 200 metrů porazila šestinásobnou světovou šampionku na této trati Laurence Vincentovou-Lapointeovou z Kanady, bronz získala Ukrajinka Ljudmila Luzanová.

Závod kajakářů na 200 metrů ovládl Maďar Sándor Tótka a získal první olympijskou medaili v kariéře. Před pěti lety v Riu byl čtvrtý. Obhájce prvenství Liam Heath z Velké Británie byl třetí. V 36 letech vybojoval čtvrtou medaili na hrách.

Výsledky rychlostní kanoistiky na OH v Tokiu

Muži:

200 m:

K1: 1. Tótka (Maď.) 35,035, 2. Rizza (It.) -0,045, 3. Heath (Brit.) -0,167, 4. Csizmadia (Maď.) -0,282, 5. Arévalo (Šp.) -0,356, 6. Menning (Švéd.) -0,527, 7. Craviotto (Šp.) -0,533, 8. Akmens (Lot.) -0,979.

1000 m:

K2: 1. Van der Westhuyzen, Green (Austr.) 3:15,280, 2. Hoff, Schopf (Něm.) -0,304, 3. Dostál, Šlouf (ČR) -0,826, 4. Nádas, Kopasz (Maď.) -1,255, 5. Brown, Imrie (N. Zél.) -1,987, 6. Cubelos, Peňa (Šp.) -2,047, 7. Borykaj, Jurenja (Běl.) -2,489, 8. Wang Cchung-kchang, Pu Tching-kchaj (Čína) -4,332.

Ženy:

200 m:

C1: 1. Harrisonová (USA) 45,932, 2. Vincentová-Lapointeová (Kan.) -0,854, 3. Luzanová (Ukr.) -1,102, 4. Borowská (Pol.) -1,184, 5. Jácomeová (Šp.) -1,294, 6. Lin Wen-ťün (Čína) -1,676, 7. Romašenková (Rus.) -1,845, 8. Vincentová (Kan.) -1,902.

500 m:

K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:51,216, 2. Csipesová (Maď.) -0,639, 3. Jörgensenová (Dán.) -1,557, 4. Kozáková (Maď,) -2,198, 5. Stensilsová (Švéd.) -2,384, 6. Petersová (Belg.) -2,500, 7. Portelaová (Portug.) -4,598, 8. Woodová (Austr.) -6,035.

Medailové pořadí zemí ZDE>>>

ONLINE PŘENOS - Olympiáda minutu po minutě
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě
Adam Ondra Adam Ondra COVID-19 COVID-19 Jiří Prskavec Jiří Prskavec Josef Dostál Josef Dostál Lukáš Krpálek Lukáš Krpálek Markéta Vondroušová Markéta Vondroušová Program dne Program dne
Obnovit
Zprávy ze dne 8. 8. 2021
7:46
8. 8. 2021

ATLETIKA: Bahrajnský běžec Sádik Michu byl kvůli zakázané krevní transfuzi na olympijských hrách v Tokiu do vyšetření případu suspendován. Informovala o tom Mezinárodní testovací agentura. Na možný krevní doping upozornila kontrola, které se Michu podrobil před startem v úterních rozbězích na 1500 metrů. Marocký rodák, jenž do semifinále nepostoupil, nyní může požádat o překontrolování vzorku B.

7:44
8. 8. 2021

Olympijský řád na závěr her v Tokiu obdrží nejen nejvyšší představitel organizačního výboru, jak bývá zvykem. Kromě Seiko Hašimotové budou stejně vyznamenáni i japonský premiér Jošihide Suga a tokijská guvernérka Juriko Koikeová. Mezinárodní olympijský výbor se je podle předsedy Thomase Bacha rozhodl ocenit za podporu, jakou japonské úřady poskytly olympijským hrám v době koronavirové pandemie, kvůli níž musela být akce o rok odložena.

7:43
8. 8. 2021

BOX: Duel posledních dvou mistryň světa v boxu váhy do 60 kg o olympijské zlato vyhrála Irka Kellie Ann Harringtonová nad Brazilkou Beatriz Ferreiraovou. Kubánský boxer Andy Cruz získal olympijský titul ve váze do 63 kg. V Tokiu v repríze finále předloňského MS opět porazil Američana Keyshawna Davise.

6:25
8. 8. 2021

MODERNÍ PĚTIBOJ: Je to trend v mnoha sportech. Udělat divácky co nejatraktivnější formát. Asi nejvýraznější ukázkou toho byla premiéra sportovního lezení, kde se kombinace tří disciplín nelíbila snad žádnému účastníkovi. Také moderní pětiboj se snaží přizpůsobit rychlé době, příliš diváky neobírat o čas. A tak se za tři roky na olympijských hrách v Paříži objeví tento tradiční sport ve své devadesátiminutové verzi. Více čtěte ZDE >>>

6:12
8. 8. 2021

DRÁHOVÁ CYKLISTIKA: Olympijský závod dráhařek v omniu vyhrála Američanka Jennifer Valenteová před Japonkou Jumi Kadžiharaovou a Nizozemkou Kirsten Wildovou.

6:01
8. 8. 2021

BASKETBAL: Basketbalistky Spojených států amerických ovládly posedmé za sebou olympijské hry. V Saitamě zvítězily nad domácím Japonskem 90:75 a vyhrály devátý z dvanácti turnajů pod pěti kruhy. Pátou zlatou medaili získaly Sue Birdová a Diana Taurasiová, které to dokázaly jako první zástupkyně týmových sportů.

Basketbalistky USA získaly na OH posedmé za sebou zlato
6:00
8. 8. 2021

MODERNÍ GYMNASTIKA: Bulharské moderní gymnastky na hrách v Tokiu získaly zlato ve víceboji družstev a ukončily 21 let dlouhou nadvládu ruských reprezentantek, které se musely spokojit s druhým místem. Bronz má Itálie.

5:47
8. 8. 2021

HÁZENÁ: Norské házenkářky po pěti letech obhájily bronzové olympijské medaile. V utkání o třetí místo na hrách v Tokiu porazily 36:19 Švédsko. Ve finále se od osmi hodin SELČ stejně jako v Riu de Janeiro utkají obhájkyně Rusky s Francií.

5:46
8. 8. 2021

Olympijské hry v Tokiu byly úspěšné vzhledem k nejistotě, která panovala po jejich ročním odkladu kvůli pandemii koronaviru, prohlásil předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. Sportovci podle něj dodali světu odvahu. „Když vezmeme v úvahu všechny nejistoty za poslední dva roky ohledně toho, zda můžeme tyto hry vůbec uskutečnit. Před dvěma týdny jsme si pak při zahajovacím ceremoniálu uvědomili, že by se mohly stát skutečností,“ uvedl Bach v Tokiu před dnešním koncem her.

5:19
8. 8. 2021

DRÁHOVÁ CYKLISTIKA: Již sedmé olympijské zlato získal britský dráhový cyklista Jason Kenny, který obhájil prvenství v keirinu. Třiatřicetiletý jezdec vybojoval devátou medaili pod pěti kruhy. V Tokiu měl dosud na kontě stříbro z týmového sprintu.