21. července 2020 • 13:03

ČOV řeší zdraví sportovců. Doktor: Na olympiádu jsme roušky vozili už dřív

Autor: ČTK, apr
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Český olympijský výbor (ČOV) rok před odloženými olympijskými hrami v Tokiu v rámci zdravotního zabezpečení výpravy sleduje i epidemiologickou situaci, která se stala velmi ožehavým tématem vzhledem k aktuální pandemii koronaviru. Sportovci by měli mít k dispozici roušky, jež kvůli případné ochraně před jinými infekcemi ČOV na olympijské hry vozí pravidelně.



Zdravotní zabezpečení je pro sportovce zásadní a vzhledem k aktuální situaci získalo ještě na významu. „S doktorem Jiřím Neumannem celou dobu tu situaci monitorujeme. Tohle řešíme před každými hrami, i když v tuhle chvíli daleko intenzivněji, 31. července pořádáme seminář medicínského týmu. Budeme se zabývat tou epidemiologickou stránku věci. Připravujeme se na všechny možné varianty. Je ale třeba připomenout, že třeba roušky jsme vozili na každé hry, jen se nepoužívaly, protože to nebylo potřeba,“ řekl na dnešní tiskové konferenci sportovní ředitel ČOV Martin Doktor.

Českým nadějím olympijský výbor pomáhá nejen přímo na hrách, ale i v přípravě na ně. Poskytuje jim centrální servisní služby, pro které má k dispozici přední české odborníky například na spánkologii, aklimatizaci, prevenci zranění, výživu, mentální trénink nebo psychologii. „Máme také speciální centrum zrakového tréninku. To jsme nově zařadili na popud například střelce Davida Kosteleckého,“ doplnil Doktor.

Všechna místa, která sportovci pro sebe nebo pro svou zemi vybojovali před odložením olympijských her, zůstávají platná. Aktuálně je tak rozděleno 57 procent kvót. Česká výprava má nyní devět sportovců na jméno a celkově 41 získaných kvót. „Věřím, že se co největšímu počtu sportovců ještě podaří kvalifikační bariéry prolomit, i když v některých sportech je to čím dál těžší. Věříme, že se dostaneme přes sto sportovců. Přeji si, aby nakonec dopadli basketbalisté, tím by se rozrostl celý olympijský tým,“ přemítal Doktor.

Jednotlivé mezinárodní federace už zveřejnily upravená kvalifikační kritéria. Někde je o postoupivších takřka nebo úplně jasno, což se týká třeba pozemního hokeje nebo dráhové a silniční cyklistiky. Jinde, jako například v atletice, je vzhledem k nerovným podmínkám aktuálně olympijská kvalifikace pozastavená. „Je to u každého sportu jiné, nejlépe to vědí svazy a samotní sportovci,“ poznamenal Doktor.

Připomněl, že odložení olympijských her bylo pro některé sportovce dobrou zprávou. Například pro bronzovou maratonkyni z předloňského ME Evu Vrabcovou Nývltovou, která na konci dubna porodila dceru Adélku a letos by olympiádu nestihla. „Máme i sportovce a jednoho koně, kteří si doléčují zranění,“ dodal Doktor.

Na komfortu českých reprezentantů by roční odklad her neměl nic změnit. „Snažíme se o to, abychom to vzali, jak to bylo připravené na letošek, a posunuli to do příštího roku,“ doplnil dvojnásobný olympijský šampion z Atlanty 1996, který bude šéfem české výpravy.

ČOV kvůli odložení olympiády zaplatí 15 až 20 milionů korun navíc

Český olympijský výbor kvůli odložení olympijských her v Tokiu zaplatí navíc 15 až 20 milionů korun. Na dnešní tiskové konferenci to řekl jeho předseda Jiří Kejval. Celkově se výdaje za bezprecedentní odložení této akce pohybují v řádech miliard dolarů. Většinu zaplatí japonští pořadatelé. Olympijské hry se posunuly o rok kvůli pandemii koronaviru, která na jaře ochromila celý svět.

Okamžitě po březnovém rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru bylo zřejmé, že odklad bude drahý. „Očekává se, že zvýšené náklady obecně jsou někde v úrovni dvě až osm miliard dolarů (46 až 186 miliard korun). Což je obrovská částka. Asi největší část půjde na vrub organizátorů. MOV se podílí 800 miliony dolarů (18,6 miliardy korun), které v této chvíli už uvolnil ze svých rezerv,“ řekl Kejval.

Od MOV dostanou podporu i mezinárodní sportovní federace, protože zejména ty střední a menší jsou závislé na příjmu z olympiády. Podobně na tom jsou i národní olympijské výbory v menších a rozvojových zemích. Ztráty počítá i ten tuzemský. „Spočítali jsme si, že náklady navíc budou mezi 15 a 20 miliony korun. Do toho počítáme i náklady, které máme s olympijskými festivaly. Celá ta přípravná část se bude dělat dvakrát. To, co jsme udělali do toho března, můžeme z velké části smazat,“ řekl Kejval.

Organizátoři už vyřešili hlavní problémy spojené s přesunem olympiády. Zůstane zachována olympijská vesnice, i když měla být už letos na podzim rozprodaná na byty. Stejné zázemí bude připraveno i pro novináře. O olympijské medaile se bude bojovat na stejných sportovištích, takže program naplánovaný na letošek byl prakticky okopírován.

Z Japonska vzhledem k astronomickým nákladům na odložení her i současné globální zdravotní situaci létají do světa výsledky průzkumů o skeptickém postoji veřejnosti ke konání OH. Podle toho posledního se 70 procent lidí vyjádřilo pro to, aby byly hry znovu přeloženy nebo úplně zrušeny.

Kejval si ale myslí, že tento mediální obraz neodpovídá skutečnosti. Obyvatelé Tokia podle něj mají jiný názor, což prokázali před dvěma týdny při volbách. Svůj post obhájila současná tokijská guvernérka a zastánkyně olympiády Juriko Koikeová, i když její oponenti stavěli svou kandidaturu na odmítání olympijských her v této situaci. „Myslím, že výsledky těch voleb hovoří za všechno. Priority lidí se v téhle situaci mění, přesto jsme přesvědčení o tom, že ta podpora je velikánská,“ dodal Kejval.

Zakoupené vstupenky zůstávají platné, ale lidé je mohou případně vrátit. Aktuální podmínky pro české fanoušky by měly být jasné do konce léta. ČOV na tom spolupracuje s oficiálními prodejci Invia a IB Travel.

Vedle Tokia je v dohledu i zimní olympiáda v Pekingu. Ta se uskuteční v únoru 2022, což je jen pět měsíců po tokijských hrách. ČOV se proto už i na ni připravuje. „Naposledy to bylo takhle po sobě v roce 1992, takže pro nás velká změna. Začali jsme pracovat na oblečení, na možném olympijském domě. Poohlížíme se o ubytování. Bavíme se i o olympijských festivalech,“ vykládal Kejval.

A všechno bude záležet na tom, jak a zda vůbec se podaří uspořádat olympijské hry v Tokiu. MOV podle Kejvala připravuje řadu scénářů s různými variantami zdravotních a bezpečnostních opatření, které začne zveřejňovat na podzim. „Pokud se to podaří v Tokiu, jsem přesvědčený, že v Pekingu už to pak bude jenom lepší,“ řekl Kejval.

Jeho kolega z MOV Richard Pound nedávno upozornil, že to platí i naopak. Pokud by se za rok v Tokiu olympiáda uskutečnit nemohla, nepovažuje v původním termínu za reálné ani ZOH v Pekingu.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud