
Vedle klasické olympijské kolekce představil český tým ještě jednu. Unikátní nástupovou, která spojuje české a japonské tradice a zároveň odkazuje na rok 1964, kdy si fanoušci v Tokiu zamilovali především Věru Čáslavskou. Jak to bude sportovcům slušet o 57 let později? Posuďte sami.
Vzdáleně připomíná klasický český kroj, české sportovkyně půjdou na nástup v Tokiu v modré jupce, jejich mužští kolegové přehodí přes košili vestičku stejné barvy. Přesto má speciální kolekce velkou spojitost s hostitelskou zemí. Díky technologii výroby.
„Modrotisk podle několika zdrojů přišel do České republiky právě z Japonska a je tam stále oblíbenou barvířskou technikou. Kolekcí jsem chtěla reflektovat krásu siluety našich krojů, výrazný rozdíl mezi postavou ženy a muže,“ říká návrhářka Zuzana Osako, která outfit vymyslela.
Pro české fanoušky představili oblečení plavecké hvězdy Barbora Seemanová a Jan Micka. Speciální video se točilo v Japonské zahradě v Praze. Každý člen výpravy ale bude mít své kousky na míru.
„Proporce sportovců z různých disciplín často představují pro střih extrém v určitých partiích,“ vysvětluje Osako, s níž se na tvorbě kolekce podíleli také čeští sportovci Ondřej Synek, Kateřina Šafránková a Anežka Drahotová. „Právě proto, že oni zrovna nemají moc konfekční figury.“
Kolekce má dva praktické doplňky, tašku a vějíř, který v předpokládaném japonském parnu přijde vhod. „I když jsou u kalhot a šatů hluboké kapsy pro uložení akreditací, telefonů a jiných nezbytností, chtěli jsme poskytnout možnost elegantního a bezpečného uchování věcí při sobě po celý den,“ řekla Osako. Tašky z lýka jsou upletené rovněž ručně, stejně tak vějíře, které jsou z modrotisku ručně zasazeného do bambusových rámů.