FOTO, VIDEO: Těmito holínkami chtějí Češi ohromit Londýn

Deblkanoista Ondřej Štěpánek předvedl slušivé holinky
Zuzana Hejnová v olympijské kolekci
Součástí olympijského setu budou holinky i deštník
Překážkářka Zuzana Hejnová pózuje v olympijském oblečení
Deblkanoista Ondřej Štěpánek pózuje v olympijském oblečení
5
Fotogalerie
Barbora Žehanová, ČTK
LOH Londýn 2012
Začít diskusi (0)

NOMINACE DO LONDÝNA | Může se vám líbit, nebo nemusí. Jisté však je, že podobně jako na olympiádě ve Vancouveru vzbudí i na letních Hrách v Londýně nástupové oblečení české výpravy pozornost a emoce. Sportovci totiž budou při slavnostním ceremoniálu vystupovat v holínkách.

„Oblečení se mi líbí, akorát mám trochu strach z těch holínek na nástupu. Jestli nám v nich tam nebude trošku vedro. Trochu nám z nich vypadává noha, tak abychom se tam nepřerazili jeden přes druhého. Ale zvládneme to a bude to super,“ věřila plavkyně Petra Chocová, jež si zapózovala i na pódiu při představení nástupového setu.

Video placeholder
Podívejte se, v čem budou nastupovat čeští sportovci na zahájení olympiády • Barbora Žehanová

„Holínky jsem naposledy měla, když mi je oblékala máma. Vím, že je tam docela často deštivo, ale doufám, že je využijeme co nejméně.“

Po úspěchu extravagantního oblečení ve Vancouveru je tentokrát motiv v národních barvách inspirován dílem Dvoubarevná fuga od Františka Kupky. U nástupového oblečení, jež vyrobila společnost Alpine Pro ve spolupráci se studiem E.Daniely, se promítne na deštníkách nebo na capri kalhotách u žen.

„Chceme být vidět. Kolekce je výrazná a doplňky jako holínky a deštníky celek jen umocní a dodají mu ten správný šmrnc. Navíc v Londýně, který je svým počasím pověstný,“ řekl předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Slavnostní oblečení navazuje na sportovní kolekci, která má 33 položek. „Je to takový vyletněné. Těším se, že se nebudeme pařit na zahájení. Jenom na holínky nejsem zvyklý, ale třeba se budou hodit,“ říkal badmintonista Petr Koukal.

Popularitě gumové obuvi, jež se nosí v různých barevných variacích i v létě, dosud nepodlehl.

„Vlastní holínky jsem nikdy neměl, vždycky jsem se na to díval tak nějak s nadhledem. Zažil jsem to v Dánsku asi před šesti lety, když tam tahle móda přišla, a říkal jsem si: Co to je? Pak se to dostalo i k nám do Česka. Je to zvláštní, ale jde o zvyk, docela se mi to v kombinaci s kraťasama líbí. Budeme vidět, ale zároveň si myslím, že nebudeme jediní, je to skoro celosvětová móda. Sám jsem na to zvědavý.“

Z důvodu srovnávání se na zahájení těší i Petra Chocová. „Těším se na ceremoniál, kde uvidím všechny státy. Na univerziádách měli většinou Afričané svoje kroje a kmenové obleky, to se mi strašně líbí,“ říkala mistryně Evropy na 50 metrů prsa. Sama by klidně šla na nástup i v některém z českých či moravských krojů. „Dokázala bych si to určitě představit. Byl by to zajímavý nápad.“

V Londýně bude minimálně 118 českých olympioniků

Českou republiku bude na olympijských hrách v Londýně reprezentovat minimálně 118 sportovců, z toho 65 mužů a 53 žen.

Jejich nominaci ve čtvrtek v Praze schválilo plénum Českého olympijského výboru, ale číslo ještě nemusí být konečné. Už v pátek může přibýt dvanáct basketbalistek, neboť jejich tým dělí jediná výhra od postupu do Londýna.

Tím by se počet českých sportovců dostal prakticky na úroveň minulých olympiád. Před čtyřmi lety v Číně startovalo 134 olympioniků, v roce 2004 v Aténách bylo rekordních 142 sportovců.

Na poslední chvíli do výběru pro Londýn přibyli oštěpaři Petr Frydrych a Jakub Vadlejch, kteří sice nemají ostrý limit, ale dostali od IAAF divokou kartu.

Pozvánku mezi 16 nejlepších dostala také štafeta čtvrtkařek, takže k dvojici Denisa Rosolová, Zuzana Hejnová, které mají nominaci na sólových tratích, se připojí ještě Zuzana Bergrová, Jitka Bartoničková a Lenka Masná. Kajakáře Jana Štěrbu, který měl pozitivní dopingový nález, nahradil ve čtyřkajaku Pavel Davídek.

Basketbalistky mají postup na dosah, stačí jim v pátek porazit Japonsko, ale ani prohra by ještě neznamenala konec nadějí. Poražení čtvrtfinalisté budou hrát v Ankaře o poslední volné místo. Tým na hry nemusí být úplně stejný jako ten, který hrál kvalifikaci.

Atleti mohou plnit limity nejen teď v Helsinkách, ale i po šampionátu až do 7. července. Zvětšit se může i výprava tenistů, v níž může přibýt ještě jedna dvojice do mužské čtyřhry. Všechny dodatečně nominované bude tradičně potvrzovat prezident ČOV Milan Jirásek, který k tomu dnes dostal pověření.

Nejpočetnější částí výpravy budou atleti, kterých je aktuálně v nominaci 29. Větší zastoupení mají také veslaři, jichž je dvanáct. Po deseti sportovcích budou mít v Londýně střelci a cyklisté. Naopak jen po jednom zástupci mají vzpěrači, boxeři a zápasníci. Zatím se na hry neprobojoval žádný tým v kolektivních sportech.

Rekordmankou ve výpravě bude vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová, která pojede na šesté hry. V nominaci jsou i všichni tři obhájci zlata z Pekingu - oštěpařka Barbora Špotáková a střelci Kateřina Emmons a David Kostelecký.

Nominace českých sportovců na olympijské hry v Londýně:

Atletika: Pavel Maslák (200 a 400 m), Jakub Holuša (800 m), Jan Kreisinger (maraton), Josef Prorok (400 m př.), Jaroslav Bába (výška), Jan Kudlička (tyč), Antonín Žalský (koule), Lukáš Melich (kladivo), Petr Frydrych, Jakub Vadlejch, Vítězslav Veselý (všichni oštěp), Roman Šebrle (desetiboj), Kateřina Čechová (100 m), Tereza Čapková (1500 m), Zuzana Hejnová (400 m př. a 4x400 m), Jitka Bartoničková (4x400 m), Zuzana Bergrová (4x400 m), Lenka Masná (4x400 m), Lucie Škrobáková (100 m př.), Denisa Rosolová (400 a 400 m př. a 4x400 m), Ivana Sekyrová (maraton), Oldřiška Marešová (výška), Jiřina Ptáčníková (tyč), Věra Cechlová (disk), Kateřina Šafránková (kladivo), Jarmila Klimešová, Barbora Špotáková (oba oštěp), Lucie Pelantová (20 km chůze), Eliška Klučinová (sedmiboj).

Badminton: Kristína Gavnholtová, Petr Koukal.

Box: Zdeněk Chládek (do 64 kg).

Cyklistika: Roman Kreuziger, Jan Bárta (silniční závod), Pavel Kelemen (dráhová - sprint), Denis Špička (dráhová - keirin), Jaroslav Kulhavý, Ondřej Cink, Jan Škarnitzl, Kateřina Nash (všichni horská kola), Aneta Hladíková, Romana Labounková (obě bikros).

Gymnastika: Martin Konečný, Kristýna Pálešová (sportovní gymnastika), Zita Frydrychová (skoky na trampolíně).

Jachting: Karel Lavický (RS:X), Michal Maier (Finn), Viktor Teplý (Radial), Veronika Fenclová (Laser Radial).

Judo: Jaromír Ježek (do 73 kg), Jaromír Musil (do 81 kg), Lukáš Krpálek (do 100 kg),

Rychlostní kanoistika: Filip Dvořák, Jaroslav Radoň (C2 1000 m), Daniel Havel, Josef Dostál, Pavel Davídek, Lukáš Trefil (K4 1000 m).

Moderní pětiboj: David Svoboda, Ondřej Polívka, Natálie Dianová.

Plavání: Martin Verner (100 v. zp.), Simona Baumrtová (100 a 200 m znak), Petra Chocová (100 m prsa), Martina Moravčíková (100 m prsa), Barbora Závadová (400 m pol. záv.), Jana Pechanová (10 km), Soňa Bernardová, Alžběta Dufková (synchronizované plavání).

Plážový volejbal: Petr Beneš, Přemysl Kubala; Lenka Háječková, Hana Klapalová; Kristýna Kolocová, Markéta Sluková.

Stolní tenis: Iveta Vacenovská, Dana Hadačová (dvouhra).

Sportovní střelba: Václav Haman (libovolná malorážka 60 vleže a 4x40, vzduchová puška), Martin Podhráský, Martin Strnad (oba rychlopalná pistole), Kateřina Emmons, Adéla Sýkorová (obě vzduchová puška, sportovní malorážka), Lenka Marušková (sportovní pistole, vzduchová pistole), David Kostelecký, Jiří Lipták (oba trap), Jakub Tomeček, Jan Sychra (oba skeet).

Tenis: Tomáš Berdych (dvouhra, čtyřhra), Radek Štěpánek (dvouhra, čtyřhra, mix), Petra Kvitová (dvouhra, mix), Lucie Šafářová, Petra Cetkovská (obě dvouhra, čtyřhra), Klára Zakopalová (dvouhra), Lucie Hradecká, Andrea Hlaváčková (čtyřhra).

Triatlon: Jan Čelůstka, Přemysl Švarc, Vendula Frintová, Radka Vodičková.

Veslování: Ondřej Synek (oba skif), Milan Bruncvík, Michal Horváth, Matyáš Klang, Jakub Podrazil (čtyřka bez kormidelníka), Jiří Kopáč, Jan Vetešník, Ondřej Vetešník, Miroslav Vraštil (čtyřka bez kormidelníka lenkých vah), Miroslava Knapková (skif), Jitka Antošová, Lenka Antošová (dvojskif).

Vodní slalom: Vavřinec Hradilek (K1 a C2), Stanislav Ježek (C1 a C2), Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek (C2), Štěpánka Hilgertová (K1).

Vzpírání: Jiří Orság (nad 105 kg)

Zápas: David Vála (řeckořímský, do 96 kg).

Začít diskuzi