1. srpna 2012 • 07:12

Překonala bolest i nádory, teď chce dotáhnout americké basketbalistky ke zlatu

Autor:
TOP VIDEA
TOP góly 9. kola: Slalomem kupředu! Baroš, Stanciu i Moravec zazářili kličkami TOP góly 9. kola: Slalomem kupředu! Baroš, Stanciu i Moravec zazářili kličkami
Jablonec - Plzeň: Trávník nádhernou ranou zvyšuje na 2:0! Jablonec - Plzeň: Trávník nádhernou ranou zvyšuje na 2:0!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ve čtrnácti letech se basketbalistka Seimone Augustusová objevila na obálce časopisu Sports Illustrated For Women s titulkem: Je tohle nový Michael Jordan? Nyní je jí dvacet osm let, je hvězdou NBA a v těchto dnech v americkém dresu září i na olympiádě. Není to ale ona stará fotografie z obálky, která ji táhne k velkým výkonům. Je to obrázek na mobilu – fotografie nádorů, které měla ještě před dvěma lety v břiše.Do roku 2009 běžela kariéra Seimone Augustusové jako na drátkách, hráčka sbírala úspěchy ve středoškolských i univerzitních soutěžích. Už na univerzitě jí sice lékaři diagnostikovali fibroidy, nezhoubné nádory dělohy, kterými trpěla její matka i babička, operace ale nebyla nutná. Nádory byly malé a Augustusová nechtěla na operaci i ze strachu, že skončí jako jedna rodinná přítelkyně, která při takovém zákroku zemřela.

Seimone Augustusová na snímku s bývalou spoluhráčkou.Seimone Augustusová na snímku s bývalou spoluhráčkou.
V roce 2006 se Augustusová stala jedničkou draftu a o dva roky později pomohla týmu USA vybojovat olympijské zlato v Pekingu.

Jenže pak přišel červen 2009 a sezonu jí už krátce po začátku ukončilo vážné zranění – přetržený křížový vaz v koleni. „Mučení,“ vzpomíná Augustusová stručně na rehabilitaci, která bolela více než zranění samotné. Bolestí křičela tak hlasitě, že děsila ostatní pacienty. Dokonce uvažovala o tom, že v pouhých pětadvaceti letech s basketbalem skončí. Nakonec se ukázalo, že to horší má teprve přijít.

Po doléčení zranění se vrátila k tréninku, ale brzy ji s velkými bolestmi břicha převezli do nemocnice. Doktoři jí oznámili, že nádor se zvětšil natolik, až si přerušil přívod krve a drtil jí dělohu. Okamžitě podstoupila operaci, při které jí odebrali tři nádory. Augustusová jejich velikost vystihla přirovnáním ke sportovnímu vybavení: bowlingová koule, sofballový míč a golfový míček. Největší nádor vážil více než dva a čtvrt kilogramu.

Seimone Augustusová se svojí partnerkou.
Seimone Augustusová se svojí partnerkou.

Po návratu pod vysoké koše je basketbalistka s vášní pro stará auta ještě lepší než dříve. S týmem Minnesota Lynx získala loni první titul ve WNBA a stala se nejužitečnější hráčkou finále. Těžké období jí připomíná už jen fotografie nádorů, kterou nosí s sebou, jinak se do minulosti zbytečně nevrací. „Je to, jako by to bylo už hrozně dávno,“ vzpomíná Augustusová na operaci. „Jsem vděčná. To je ten nejlepší způsob, jak se k tomu postavit.“

S favorizovaným americkým týmem si nyní Augustusová brousí zuby na obhajobu olympijského zlata. A pak už vyhlíží další budoucnost, nejen basketbalovou. Po pětileté známosti totiž požádala o ruku svou přítelkyni LaTayu Varner, která s ní prošla všemi jejími potížemi. „Vypořádala se i s mým příšerným přístupem ve dnech, kdy jsem byla úplně na dně a nechtěla jsem mluvit vůbec s nikým,“ chválí Augustusová svou partnerku.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 8. kola Fortuna ligy »

9. kolo Fortuna ligy:

Zlín - Ostrava (pá 21.9., 18:00), Olomouc - Dukla (so 22.9., 15:00), Opava - Teplice (so 22.9., 17:00), Mladá Boleslav - Slovácko (so 22.9., 17:00), Karviná - Příbram (so 22.9., 17:00), Sparta - Liberec (so 22.9., 19:00), Slavia - Bohemians (ne 23.9., 18:00), Jablonec - Plzeň (po 24.9., 18:00)
Klasická verze
Mobilní verze