České basketbalistky proti USA držely krok první čtvrtinu, pak odpadly

Autor: ČTK, ivp
0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

FOTOGALERIE | České basketbalistky podle očekávání nestačily na olympijských hrách v Londýně na favorizované Američanky a prohrály 61:88. V repríze finále předloňského mistrovství světa však úvod zvládly sympaticky a ještě ve 14. minutě vedly. Po čtyřech zápasech mají na kontě jedno vítězství a v neděli si zahrají s Angolou o postup do čtvrtfinále. Američanky si připsaly 37. výhru na olympijských hrách za sebou.

Zatímco v předchozích třech duelech Češky začaly špatně, tentokrát jim vstup do duelu vyšel náramně. Možná vědomí, že nemají co ztratit, jim nesvazovalo ruce a výsledkem byly dvě rychlé trojky Vítečkové a vedení 10:0.

Američanky sice výrazně zagresivněly obranu, kterou vytáhly na celé hřiště, a rychle se dotáhly, jenže české hráčky se nadále držely. A to i přesto, že do hry zasáhly náhradnice Pecková, Bartoňová či Zrůstová, které trojkami přispěly k tomu, že první čtvrtinu reprezentantky vyhrály 26:24.

"Neřekl bych, že nás podcenily, dobře se na nás připravovaly, určitý respekt od MS z nás mají," hodnotil po zápase překvapivý vývoj skóre trenér Blažek.

Ještě ve 14. minutě vedly Češky 32:31, jenže pak začala pod košem úřadovat pivotka Charlesová, Američankyutekly na pět bodů, čímž zlomily český odpor a svůj náskok už jen zvyšovaly. Přispělo k tomu i to, že klíčová česká pivotka Burgrová se dostala rychle do problémů s fauly a musela střídat.

Když v úvodu druhé půle po dvou trojkách Taurasiové odskočily USA už na 18 bodů, bylo o vítězi jasno. Oba celky se alespoň bavily útočnou hrou a šanci dostaly všechny hráčky včetně Bartákové, která se na palubovce objevila poprvé na turnaji. Naopak zkušené hráčky Horáková, Vítečková či Veselá už do druhé půle zasáhly minimálně, protože je trenér Blažek šetřil na další zápasy.

Pozitivem bylo, že i mladé náhradnice jako Zrůstová (s 15 body nejlepší česká střelkyně), Hanušová či Pecková byly schopné se proti Američankám prosazovat v ofenzivě. V obraně však na Američanky nestačily a ztráta se stále zvětšovala až na konečných 27 bodů.

"Myslím, že jsme odehráli dobrý zápas, i když jsme prohráli o 27 bodů. Ve finále mistrovství světa to ale bylo o dvacet a tehdy jsme hráli v kompletní sestavě," komentoval konečný výsledek Blažek.

Američanky dominovaly zejména pod oběma koši. Připsaly si 27 útočných doskoků, což je zhruba třikrát tolik, než bývá obvyklé, a většinu bodů zaznamenaly právě z pod koše či po nájezdech.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 18 body Taurasiová. Pětinásobná nejlepší střelkyně WNBA se dosud na turnaji trápila, proti Češkám však měla především při trojkách pevnou ruku a výrazně přispěla k výhře.
Cashová v podkošovém souboji se Zrůstovou a Kulichovou

O postup do čtvrtfinále se reprezentace v neděli utká s Angolou. Trenér Blažek svému týmu hodlá naordinovat podobný přístup, jako proti Američankám. "Angolanky jsou hráčky, které umějí bojovat, to je jejich velká přednost. Jsou velice rychlé ve hře jedna na jednu, po doskocích jdou rychle hned přes celé hřiště. Myslím, že není možné je podcenit," varuje.

Nad možným čtvrtfinálovým soupeřem Blažek raději nechce spekulovat. "Věřím, že se nám podaří dostat na 4. místo ve skupině. Pak už je jedno, jestli narazíme na Rusky, Australanky nebo Francouzky, tam si člověk nevybere a je potřeba odehrát špičkový zápas," konstatoval kouč české reprezentace.

Skupina A:
ČR - USA 61:88 (26:24, 38:48, 47:70)
Nejvíce bodů: Zrůstová 15, Vítečková 12, Pecková 7 - Taurasiová 18, Charlesová 16, Mooreová 14, Catchingsová 10. Rozhodčí: Černovová (Rus.), Benito (Braz.), Gode (Keňa). Fauly: 14:12. Pět chyb: 26. Burgrová, 33. Kulichová. Trestné hody: 8/5 - 13/11. Trojky: 6:7. Diváci: 9341.

Chorvatsko - Angola 75:56 (41:32), Turecko - Čína 82:55 (39:27).