Tušili jste, že vyluxování obývacího pokoje je energeticky náročnější než zisk olympijské medaile v běhu na 100 metrů? Alespoň podle výzkumu vědců z Arizonské státní univerzity, kteří porovnali, kolik energie museli do svých závodů vložit zlatí medailisté z Londýna a kolik vložíte vy do běžných, deset minut trvajících činností.
Fenomenální sprinter Usain Bolt se vlastně na své zlato tolik nenadřel, řeknete si, když zjistíte, že v boji o něj spálil jen asi 30 kalorií.
Vždyť rozběh, semifinále a finále zvládl v součtu za necelých 30 vteřin.
Desetiminutovým zametáním nebo luxováním spálíte více kalorií než on. Jen místo medaile získáte čistou podlahu a místo hymny vám „zahraje“ vysavač...
Zřejmě lákavější alternativu pro pálení kalorií představuje návštěva kasina. I deset minut hazardu vám totiž vezme více energie, než sebrala Boltovi jeho cesta za titulem nejrychlejšího muže planety.
Nikoho asi nepřekvapí, že nejvíce energie při svém závodě spálí maratonci. Etiopská vytrvalkyně Tiki Gelana potřebovala v Londýně na olympijský rekord (2:23:07) více než 1800 kalorií. Muži měli v této disciplíně výdej energie ještě zhruba o 700 kalorií vyšší.
Podtrženo a sečteno, maratonští vytrvalci a vytrvalkyně v závodě spálí přibližně stejné množství kalorií, jaké spotřebují průměrný muž a žena během jednoho celého dne.
Překvapí ovšem sportovní disciplína, která se ve výzkumu odborníků z Arizonské státní univerzity ukázala jako nečekaně energeticky náročná – lukostřelba.
Závodníci se při ní sice příliš nepohybují, zato však musí ve vzpřímeném postoji vydržet tři a půl hodiny, díky čemuž spálí přes tisíc kalorií. Přibližně tolik, kolik byste za stejný čas vydali při zametání a vysávání podlahy.
Nutno však podotknout, že výzkum nebyl ke sportovcům tak úplně spravedlivý. Odborníci do něj totiž zahrnuli pouze energii potřebnou k zisku olympijského titulu během samotného závodu (včetně kvalifikací, rozběhů atd.).
Nepočítali tedy energii vydanou při tréninku, rozcvičení a také po závodě, kdy metabolismus sportovců pracuje na vyšší obrátky.