2. ledna 2013 • 18:15

Na olympijských hrách se možná používalo nezjistitelné EPO

Autor:
Na olympiádě se možná používalo nezjsititelné EPO, říká italský prokurátor (ilustrační foto)
TOP VIDEA
Hašek perlil: Záviška se měl narodit jako kůň Hašek perlil: Záviška se měl narodit jako kůň
Bohemians - Plzeň: Júsuf proměnil pokutový kop a Klokani vedou 1:0! Bohemians - Plzeň: Júsuf proměnil pokutový kop a Klokani vedou 1:0!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Italský prokurátor Benedetto Roberti varuje, že během loňské olympiády v Londýně mohli někteří cyklisté používat vylepšené verze hormonu EPO, nezjistitelného při dopingových kontrolách. Vyvozuje to z vyšetřování Michela Ferrariho, bývalého lékaře padlého hrdiny Lance Armstronga.Podle vyšetřovatele Robertiho je antidopingový systém znovu o krok pozadu. V interwiew pro italský magazín Tuttobici tvrdí, že možná i na olympijských hrách v Londýně byly v cyklistice použity dvě nezjistitelné verze hormonu EPO.

Mluvil také o látce s názvem Aicar, která napomáhá v přeměně tzv. rychlých svalových vláken v pomalé, což je výhodné pro vytrvalostní sporty, mezi něž patří i cyklistika.

„Cyklisté mi nedávno vyprávěli o substancích, které se nedají vystopovat,“ říká Roberti. „Erytropoietin známý jako Z Retacrit, kterému se běžně říká EPO Z, není v dopingových kontrolách zjistitelný. Tento rok se objevilo také EPO z Číny, jehož jméno neznám. Pak je tu také Aicar, který je dodáván ve formě prášku, jde zřejmě o formu genového dopingu.“

Podle Robertiho si také někteří cyklisté píchají nebezpečný lidský hemoglobin, aby jím zamaskovali vysokou hladinu červených krvinek, způsobených použitím EPO.

„Potýkáme se s lidmi bez skrupulí, kteří jsou schopní si píchnout všechno a nevědí, co dělají. Používají produkty ukradené v nemocnicích, z východních zemí, bez jakékoli garance kvality,“ říká Roberti.

Na olympijských hrách v Londýně bylo uskutečněno přes 6000 antidopingových testů, z nichž bylo devět pozitivních, ani jeden však nepocházel z cyklistiky.

Témata:  sport, olympiáda, epo, doping
 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 11. kola Fortuna ligy »

12. kolo Fortuna ligy:

Bohemians 1905 - Plzeň (pá 19.10., 18:00), Olomouc - Zlín (so 20.10., 15:00), Slovácko - Teplice (so 20.10., 17:00), Baník - Karviná (so 20.10., 17:00), Příbram - Jablonec (so 20.10., 17:00), Dukla - Opava (ne 21.10., 15:00), Liberec - Slavia (ne 21.10., 17:00), Sparta - Boleslav (po 22.10., 18:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze