LOH Rio 2016: MOV Rusům OH nezakázal. Ale nechá rozhodnout jednotlivé sporty | iSport.cz
24. července 2016 • 16:07

MOV Rusům olympiádu nezakázal. Ale nechá rozhodnout jednotlivé sporty

Autor: iSport.cz, ČTK
TOP VIDEA
Berdych vysvětlil konec kariéry: Jednoho dne jsem se probudil a touha se trápit byla pryč Berdych vysvětlil konec kariéry: Jednoho dne jsem se probudil a touha se trápit byla pryč
iSport podcast: Reprezentace je závislá na Slavii. Ale Šilhavý týmu dokázal dát nadšení iSport podcast: Reprezentace je závislá na Slavii. Ale Šilhavý týmu dokázal dát nadšení
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ruští sportovci (kromě už potrestaných atletů a vzpěračů) si pravděpodobně mohou oddechnout. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) dnes odmítl kolektivně potrestat celou ruskou výpravu a zakázat jí kvůli obřímu dopingovému skandálu účast v Riu. Nechá ale rozhodnout vedení jednotlivých sportovních federecí, zda ruské sportovce do svých soutěží pustí."Bylo před námi velmi těžké rozhodnutí," citovala agentura SID předsedu MOV Thomase Bacha po dnešním mimořádném zasedání výkonného výboru. "Museli jsme najít rovnováhu mezi kolektivní odpovědností a právem jednotlivce. Každý by měl dostat šanci proti obvinění bojovat. Ctíme presumpci neviny, proto jsme zavedli přísná kritéria, která musí každý ruský sportovec splnit, pokud chce na hrách startovat," dodal.

MOV proto nařídil ruské výpravě, že do Brazílie nesmí nominovat žádného sportovce, který v minulosti dostal trest za doping. Týká se to i běžkyně Julie Stěpanovové, která pomohla aféru odkrýt a na hrách chtěla startovat jako neutrální sportovkyně. Kvůli dopingové minulosti však výbor její žádost zamítl.

Šéf Ruského olympijského výboru Alexandr Žukov uvedl, že s pravidlem zakazujícím start v Riu sportovcům, kteří mají dopingový škraloup, nesouhlasí, odvolávat se však proti němu nebude. "Na něco takového nemáme dost času," řekl s poukazem na to, že hry začínají za 12 dnů.

Žukov, jenž se telekonference s výkonným výborem MOV účastnil, nicméně nevyloučil individuální odvolání ruských sportovců. "Všichni mohou jít k CAS," řekl. V roce 2011 označil arbitrážní soud CAS za protiprávní takzvané "Ósacké pravidlo" MOV, jež zakazovalo účast sportovců na následujících hrách, pokud si odkroutili minimálně šestiměsíční trest za doping.

Mezi další opatření patří také to, že všichni ruští reprezentanti v Riu budou podrobeni dodatečným mimosoutěžním kontrolám a sportovní svazy mají při rozhodování o účasti Rusů na hrách mimo jiné přihlížet jen k výsledkům antidopingových testů provedených mimo Rusko.

Rusku hrozilo vyloučení kvůli státem organizovanému dopingu, o kterém poprvé promluvil bývalý šéf moskevské laboratoře Grigorij Rodčenkov a jeho slova poté potvrdilo i vyšetřování nezávislé komise WADA. Ta se zabývala především dopingem na olympiádě před dvěma lety v Soči, k manipulacím se vzorky však docházelo od roku 2011. Doping ve spolupráci s tajnými službami krylo i ruské ministerstvo sportu.

Kvůli aféře už mezinárodní atletická federace IAAF vyloučila z olympiády ruské atlety, jejichž trest poté potvrdila i sportovní arbitráž CAS. V Brazílii, kde hry začnou 5. srpna, budou kvůli užívání zakázaných látek chybět také ruští vzpěrači.

 

Aktuální sportovní soutěže

Global Champions Prague Playoffs (21. - 24. listopadu 2019, O2 arena)
Program Vstupenky Anna Kellnerová Aleš Opatrný

SP v alpském lyžování (26. října 2019 - 22. března 2020)
Program Ester Ledecké Program SP

Články odjinud


Články odjinud