České biatlonistky obsadily ve štafetovém závodě na olympijských hrách v Pekingu solidní osmé místo. Po prvním úseku a průběžném 17. místě Evy Puskarčíkové vytáhla Markéta Davidová tým na pátou příčku, Jessica Jislová ale poté o dvě klesla a finišmanka Lucie Charvátová po trestném kole neudržela sedmou pozici ve spurtu s Olenou Bilosjukovou z Ukrajiny.
Vyhrály Švédky, které v sestavě Linn Perssonová, Mona Brorssonová, Hanna Öbergová a Elvira Öbergová vylepšily čtyři roky staré stříbro z Pchjongčchangu a získaly ve štafetě první olympijský triumf v historii. Druhé místo vybojovaly Rusky, třetí skončily Němky před Norkami. Obhájkyně prvenství Bělorusky doběhly po pěti trestných kolech třinácté.
Češky vylepšily dvanácté místo z minulých her v Pchjongčchangu. Nejlépe skončily před osmi lety v Soči, kdy se po dodatečné diskvalifikaci Rusek posunuly na třetí příčku. Biatlonový program na ZOH uzavřou závody s hromadným startem v pátek a sobotu.
Reprezentační štafetu rozjížděla na prvním úseku jednatřicetiletá Puskarčíková, pro níž šlo o první start na této olympiádě. Nejzkušenější biatlonistka v týmu zvládla úvodní položku bez chyby, při „stojce“ ale dvakrát chybovala. Kvůli pomalejším běhu předala Davidové jako sedmnáctá se ztrátou 55,8 sekundy na čelo.
První úsek nedokončila kvůli zdravotním potížím Irene Cadurishová ze Švýcarska, která měla podobné potíže jako ve stíhacím závodě Ingrid Tandrevoldová z Norska. Ta v minulých dnech olympijské dějiště v Číně opustila a ve štafetě ji nahradila Karoline Knottenová.
Hlavní česká naděje Davidová na druhém úseku štafetě výrazně polepšila. Po bezchybné střelbě vleže dobíjela vestoje jen jednou a vytáhla tým na páté místo. Naopak jedna z favoritek Tiril Eckhoffová jela na dvě trestná kola a Norky vypadly z první desítky. V polovině závodu ztrácely Češky na čelo minutu a sedmnáct sekund.
Jislová na třetím úseku sice jen dvakrát dobíjela, po běžecké stránce ale ztrácela a před předávkou se přes ni dostaly jak Justine Braisazová Bouchetová z Francie, tak Ida Lienová z Norska. Finišmanka Charvátová převzala štafetu na sedmém místě se ztrátou minuty a 41 sekund.
Rodačka z Hradce Králové vleže navázala na úspěšnou střelbu z dřívějších závodů, vestoje ale nedokázala ani s náhradními náboji sestřelit poslední terč a musela na trestné kolo. Přestože se na trati ještě vrátila na sedmé místo, ve finiši s Bilosjukovou neměla tolik sil a dokončila osmá.
Výsledky biatlonu na ZOH:
Ženy - štafeta 4x6 km: 1. Švédsko (Perssonová, Brorssonová, H. Öbergová, E. Öbergová) 1:11:03,9 hod. (0 tr. okruhů + 6 dobíjení), 2. Rusko (Kazakevičová, Rezcovová, Mironovová, Nigmatullinová) -12,0 (1+7), 3. Německo (Voigtová, Hinzová, Preussová, Herrmannová) -37,4 (0+6), 4. Norsko -50,7 (2+8), 5. Itálie -1:33,1 (0+5), 6. Francie -2:13,0 (2+10), 7. Ukrajina -3:00,2 (1+6), 8. Česko (Puskarčíková, Davidová, Jislová, Charvátová) -3:02,1 (1+8), 9. Rakousko -4:03,7 (3+7), 10. Kanada -4:30,4 (0+8).
Zprávy ze dne 7. února 2022
SHORT TRACK: Italská rychlobruslařka na krátké dráze Arianna Fontanaová obhájila olympijské zlato na 500 m, má rekordní desátou medaili. Mužům na 1000 m vládli Číňané.
SKOKY NA LYŽÍCH: Bláznivý závod smíšených družstvev končí suverénním vítězstvím Slovinska. Druhé skončilo Rusko, třetí naprosto senzačně Kanada. Závod poznamenalo hned 5 (!) diskvalifikací skokanek z favorizovaných zemí, o šance kvůli nevyhovujícím kombinézám přišlo Rakousko, Japonsko, Německo i Norsko. Česka sestava ve složení Ulrichová, Kožíšek, K. Indráčková a Koudelka skončila sedmá.
BIATLON: Konečně se dočkala a stálo to za to. Biatlonistka Lucie Charvátová v devětadvaceti letech zažila olympijskou premiéru. A tentokrát nebyla žádným postrachem střelnice. Ve vytrvalostním závodě chyby udržela na dvou a o místo se vměstnala do top dvacítky. „Asi mi svědčí, když je zima jako kráva,“ usmívala se. Rozhovor čtěte ZDE>>>

BIATLON:Trenér Jiří Holubec hodnotí výkon biatlonistky Markéty Davidové a je s ním maximálně spokojený, stejně tak chválí i jízdu Lucie Charvátové. V tréninku nic příliš měnit nehodlá. Podívejte se na rozhovor czechteam.tv přímo z Pekingu.
HOKEJ: Nebyl spokojený. Ani trochu. A nebál se to dát najevo. Kouč Tomáš Pacina po porážce s Dánkami (2:3) mluvil otevřeně. „Byl jsem velice zklamaný naším výkonem,“ vykládal trenér ženské reprezentace, jenž doufá, že pokud se jeho tým vrátí k tomu, jak hrál v úvodních dvou vítězných partiích, má šanci porazit Japonky. Ovšem musí přijít razantní zlepšení. Tentokrát to podle něj nebyl výkon hodný olympiády… Rozhovor čtěte ZDE>>>
SKOKY NA LYŽÍCH: Kuriózní průběh má soutěž smíšených družstev ve skocích... Česko postoupilo do druhého kola ze sedmého místa, pomohly mu ale tři diskvalifikace závodnic z favorizovaných týmů. Kvůli nevyhovujícím kombinézám přišly o šance na medaile Japonsko, Německo i Rakousko. S téměř padesátibodovým náskokem vede Slovinsko, které míří pro zlato.

HOKEJ: Komplikace! České hokejistky po dvou výhrách narazily. Proti Dánkám nezvládly roli těch, od koho se čekalo vítězství, a padnuly překvapivě 2:3. „Zavinily jsme si to samy. Od začátku jsme nehrály týmově a snažily se hrát moc individuálně. To se nám vymstilo,“ řekla upřímně kapitánka Alena Mills. Rozhovor čtěte ZDE>>>

KRASOBRUSLENÍ: Dvojnásobný olympijský vítěz Juzuru Hanju poprvé trénoval v dějišti her v Pekingu. Znovu potvrdil, že se chce pokusit o čtverný axel, který dosud žádný závodník neskočil. Jeho první návštěva tréninkové haly přitahovala větší mediální pozornost než souběžně probíhající soutěž družstev, v níž Rusové kráčeli za olympijským zlatem.
