O kousek čtvrtá! Markéta Davidová jen o pár sekund nezískala medaili na olympijských hrách v Pekingu. Ve větrné loterii na střelnici závodu s hromadným startem nestačila pouze na vítěznou Francouzku Braisazovou-Bouchetovou a norské duo Eckhoffová, Olsbuová-Roiselandová. Lucie Charvátová dojela na 28. místě.
Fantastický závod. Markéta Davidová ustála bláznivý vítr na čínské střelnici a do poslední chvíle se rvala. „Ale bylo mi to k prdu. Teď vám k tomu asi moc neřeknu,“ litovala v cíli závodu s hromadným startem pro Českou televizi. A na obrazovkách bylo jasně vidět, jak se jí lesknou oči.
Z poslední střelby vyjížděla jen pár vteřin za duem norských favoritek. Pokoušela se je dotáhnout, ale odstup se zvětšoval. V cíli byl necelých 20 sekund. „Snažila jsem se, nevypustila jsem to do posledního metru. Tady se může stát cokoli, ale holky byly lepší,“ uznala.
„Makula“ za sebou má olympiádu s trochou smůly. Už v úvodním vytrvalostním závodě byla jednu ránu od zlata, nakonec z toho byla kvůli trestné minutě z posledního výstřelu šesté místo.
V posledním závodě ženského biatlonového programu ho 25letá reprezentanka vylepšila na kariérní maximum, bohužel z toho byla jen nepopulární brambora.
Závěrečný olympijský závod se kvůli obavám ze sobotních mrazů uskutečnil na trati v Čang-ťia-kchou o den dříve oproti původnímu programu.
Úvod vyšel lépe Charvátové, která po první čisté střelbě držela jedenácté místo. Davidová jednou minula a po trestném kole nabrala půlminutové manko. Devětadvacetiletá Charvátová však v běžecké části výrazně ztrácela a Davidová ji spolu s dalšími soupeřkami ještě před druhou střelbou předstihla. Poté, co rodačka z Hradce Králové udělala při další položce vleže dvě chyby, propadla se za první dvacítku.
Naopak Davidová si po čisté střelbě polepšila na šesté místo. Průběh závodu ovlivnil větrný poryv na třetí položce, kdy do té doby vedoucí Eckhoffová s Olsbuovou-Röiselanodvou ztratily na střelnici spoustu vteřin a následně musely na dvě trestná kola. Oproti tomu Davidová minula jen jednou a odjížděla s norskými konkurentkami ze střelnice jako čtvrtá.
Zatímco vedoucí Braisazová-Bouchetová si vypracovala zhruba patnáctivteřinový náskok, dorazila Davidová k poslední položce s norskou dvojicí a Elvirou Öbergovou ze Švédska.
Eckhoffová s Olsbuovou Röiselandovou dvakrát chybovaly, jenže dvě rány do terče se nevešly ani české závodnici. Davidová po absolvování trestných kol v závěrečném okruhu na běžecky silné norské duo nestačila. Od vítězné Braisazové-Bouchetové ji nakonec dělilo 53,4 sekundy a od bronzové Olsbuové Röiselandové takřka 20 sekund.
Vedoucí žena Světového poháru Olsbuová Röiselandová zakončila olympijské hry ziskem páté medaile, předtím vyhrála ve sprintu, stíhačce, smíšené štafetě a byla třetí ve vytrvalostním závodě.
Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km):
1. Braisazová-Bouchetová (Fr.) 40:18,0 (4 tr. okruhy), 2. Eckhoffová (Nor.) -15,3 (4), 3. Röiselandová (obě Nor.) -34,9 (4), 4. Davidová (ČR) -53,4 (4), 5. Rezcovová (Rus.) -1:11,0 (6), 6. Simonová (Fr.) -1:22,6 (6), 7. Džimová (Ukr.) -1:25,7 (3), 8. Preussová (Něm.) -1:26,4 (4), 9. E. Öbergová (Švéd.) -1:37,7 (4), 10. Solová (Běl.) -1:39,2 (8), ...28. Charvátová (ČR) -4:10,7 (5).
Zprávy ze dne 1. února 2022
KURIOZITY: Čang Wen-čchüan z Pekingu se na zimní olympijské hry, které začnou v pátek, těší zřejmě mnohem víc než většina obyvatel čínského hlavního města. Čang, který pracuje v oddělení logistiky stavební firmy, je posedlý olympiádou už 20 let - a stejnou dobu sbírá olympijské suvenýry z celého světa, napsala agentura Reuters. Jeho malý dům v úzké uličce historické čtvrti Si-čcheng zaplňuje více než 5000 předmětů - od obřích plyšových maskotů a replik olympijských pochodní až po pamětní známky a mince. „Nejsou to jen věci, ale také vzpomínky na každé olympijské hry,“ řekl. „Když je vidím, vybaví se mi nádherné okamžiky. Třeba zahajovací a závěrečný ceremoniál, sportovci a všechny krásné věci týkající se olympijských her,“ dodal.



OLYMPIJSKÁ VESNICE: Americká sáňkařka Summer Britcherová nepochybně přiměla závidět nejednoho sportovce, který se účastnil letních olympijských her v japonském Tokiu, kde se spalo na postelích z kartonové lepenky. Podle jejího příspěvku na Tiktoku jsou lůžka nachystaná na zimní olympiádě vhodná i pro královnu, napsal zpravodajský server New York Post. „Z téhle otázky jsem hrozně nadšená, protože se s vámi chci podělit o něco neuvěřitelného. Nejenže tu nemáme kartonové postele, ale vypadá to, jako by si organizátoři řekli: 'Jak bychom mohli naprosto trumfnout Tokio?'“

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Zatímco z covidu vyléčení hokejisté Mlýnková a brankář Will, nebo snowboardistka Maděrová to do včerejšího letadla směr Istanbul a pak Peking vzali normálně přes odletovou halu, po největší medailové naději českého týmu nebylo na letišti Václava Havla ani stopy. Lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká do linkového letu nastoupila skrz VIP salonek stranou veškeré pozornosti. Přesně tak, jak to má ráda. Více čtěte ZDE>>>

Zprávy ze dne 31. ledna 2022
Herec Jakub Štáfek se podělil o své vzpomínky, kde prožíval zlatý olympijský triumf hokejistů v Naganu a lyžařský triumf Ester Ledecké na hrách v Pchjončchangu. Má nějaký divácký rituál? „Člověk se musí předtím dobře vyčůrat,“ říká představitel fotbalisty Juliuse Lavického. Dozvíte se, že ze sportovců je mu nejbližší známý hokejista a že své osobní Nagano zažil v NHL. Podívejte se na pořad Czech Team TV Já a sport.
HOKEJ: Netradiční tréninkový zápas mají za sebou české hokejistky, které se na olympijských hrách v Pekingu chystají na premiérovou účast pod pěti kruhy. Svěřenkyně trenéra Tomáše Paciny sehrály modelové utkání proti Švédkám, které porazily 5:3. „Nehrály jsme v (reprezentačních) dresech a hrálo se třikrát dvacet minut hrubého času,“ popsala obránkyně Aneta Tejralová netradiční duel. „První dvě třetiny se hrálo pět na pět a třetí, po domluvě trenérů, jsme hrály oslabení a přesilovky,“ doplnila hráčka Nižného Novgorodu.


