Čeští bobisté si zvykají na poněkud těsných pokojících v olympijské vesnici v Jen-čchingu, chystají si odznáčky na výměnu s lyžařskými hvězdami a dny před oficiálním otevření dráhy s podobou horského hada se cvičí aspoň na simulátoru. „Jako první jsem dokázal vylítnout z dráhy,“ smál se český pilot Dominik Dvořák pro Czech Team TV.
Olympijská vesnice v Jen-čchingu na pekingském předměstí je ze tří ubytovacích areálů pro olympioniky ta nejmenší, bydlí tu jen bobisté, sáňkaři, skeletonisté a alpští lyžaři.
„Líbí se mi tady moc. Můžu to porovnat s Koreou i s Ruskem. Je vidět, že Číňani jsou připravení, podmínky jsou super. Pokoje jsou docela malinké, s Kubou (Noskem) se docela mačkáme, ale celkově je zázemí super,“ pochvaluje si Dvořák.
Nadšený je i brzdař Dominik Záleský, národní rekordman v běhu na 100 metrů, který se na olympiádu dostal se čtyřbobem poté, co se mu to vloni v létě nepovedlo se sprinterskou štafetou.
„Vesnice je fakt nádherná. Je trošku menší, je nás tu míň, není to tak přelidněné. Ale zatím super, využíváme vesnici na maximum,“ líčí Záleský, který dlouhodobě pracuje na zvýšení své sprinterské váhy. „Bojím se, že za dva týdny bude jídlo monotónní. Doufám, že se to změní a podaří se mi nějaké kilo přibrat.“
Bobisté si zatím připravují české odznáčky na tradiční vyměňování se sportovci z ostatních zemí. Na výběr budou mít mezi hvězdami svého sportu, nebo třeba lyžaři známých jmen.
„Hrajeme vyměňování odznáčků, uvidíme, kdo jich nasbírá víc do konce olympiády,“ usmívá se Záleský.
„Čekám, až se dostanu na dráhu. Chci si vyměnit odznáčky s bobisty. Když je dostanu od Kanaďana Krippse, nebo od Friedricha, budu mít osobní vzpomínku,“ jmenuje Dvořák elitní piloty.
Bobisté si sice úplně novou olympijskou dráhu vyzkoušeli už při říjnovém tréninkovém kempu a na olympiádě ji našli ve velmi podobném stavu.
„Olympijská dráha je vlastně úplně stejná, jako když jsme tady byla v říjnu,“ líčil Dvořák po první prohlídce trati. „Možná na některých místech je led malinko narostlý, ale není to nic hrozného. Uvidíme, jak se to bude chovat v tréninku. Jediná změna je startovní trámek, který je asi o dva centimetry vyšší, ale to bude na brzdařích, jak se s tím poperou, myslím, že to nebude problém.“
Zatímco Dvořák už je na své třetí olympiádě, Záleský je nováčkem. Atletický národní rekordman a mistr republiky v běhu na 100 metrů si boby sice vyzkoušel už před pěti lety, teprve v této sezoně se jim ale věnoval naplno. V bobu má přitom důležitou funkci brzdaře. Na startu pomůže roztlačit bob, naskočí do něj a dole má klíčový úkol – zabrzdit.
„Po pravdě moc nemyslím, si myslím,“ směje se Záleský s myšlenkami na jízdu. „Většinou se držím a věřím pilotovi. Vnímám, kde v té dráze jsem, počítám zatáčky, abych věděl, kde přesně zabrzdit. V Innsbrucku se mi to v prvním závodě s Dominikem nepovedlo a dojeli jsme až na gumy. Naštěstí naše nože vydržely.“
Zprávy ze dne 16. února 2022
HOKEJ: Odstartovalo první čtvrtfinále. Slovensko hraje s USA. Online přenos zápasu sledujte zde>>>

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Kryštof Krýzl ani Jan Zabystřan nedokončili první kolo olympijského slalomu na hrách v Pekingu. Oba vypadli po chybě zhruba ve stejném místě v polovině trati po druhém mezičase. V čele se drží rakouský lyžař Johannes Strolz, jenž vykročil za druhým olympijským zlatem po triumfu ve čtvrteční kombinaci. Nejrychlejší trojici ale dělí před druhým kolem začínajícím v 6:45 SEČ pouhých šest setin sekundy.




AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ: Olympijskou soutěž ve slopestylu ovládli akrobatičtí lyžaři ze Spojených států, vyhrál Alexander Hall před Nicholasem Goepperem. Třetí místo obsadil Švéd Jesper Tjäder a navázal na bronz krajana Henrika Harlauta z Big Airu. Český rodák reprezentující Rakousko Matěj Švancer skončil osmý.
Muži - slopestyle: 1. Hall 90,01, 2. Goepper (oba USA) 86,48, 3. Tjäder (Švéd.) 85,35, 4. Ragettli (Švýc.) 83,50, 5. Ruud (Nor.) 79,33, 6. Bösch (Švýc.) 78,05, 7. Stevenson (USA) 77,41, 8. Švancer (Rak.) 73,05, 9. Moffatt (Kan.) 70,40, 10. Barclay (N. Zél.) 67,40.


HOKEJ: České reprezentantky se vrátily z Pekingu domů. Více čtěte zde>>>
HOKEJ: Obránce Libor Šulák se stěhuje z Vladivostoku z Kontinentální ligy do konce sezony do švédského Örebro. Sedmadvacetiletý člen českého týmu na olympijských hrách v Pekingu, který v úterý vypadl v předkole play off se Švýcarskem, tak bude mít šanci pokračovat v sezoně na klubové úrovni. V KHL totiž byla po přerušení před olympiádou předčasně ukončena základní části a Admiral se do play off nedostal. S Vladivostokem, kde byl kapitánem týmu, před měsícem Šulák prodloužil kontrakt až do dubna 2023.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Muži jedou první kolo slalomu. Mezi aktéry jsou i Češi Jan Zabystřan a Kryštof Krýzl. Sledujte závod online zde>>>
AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ: Muži bojují o medaile ve finále slopestylu. Sledujte závod online zde>>>
CURLING: Dvanáctý den Her startují další zápasy curlerek. Konkrétně se hrají duely Kanada – USA, Švýcarsko – Jižní Korea a Čína – Velká Británie. Sledujte je online zde>>>
Zprávy ze dne 15. února 2022
BIATLON: Hlavní hvězdou českého biatlonu na Hrách v Pekingu je Markéta Davidová. Jenže i u té to nějak drhne, nemůže se dostat do pohody, v jaké byla v některých závodech během sezony. Příčin může být několik, třeba i její lyže, ačkoliv jezdí na stejné značce jako už trojnásobná olympijská vítězka Marte Olsbuová Röiselandová. V čem je tedy problém? „Nemyslím si, že by nemohla dostat obdobný materiál jako Norky. Faktem však je, že norský servis má dvojnásobný počet lidí,“ vysvětluje bývalý biatlonista Michal Šlesingr. Více čtěte ZDE >>>
HOKEJ: Je to tu zase. Zatímco se velcí kluci budou prát o víkendu o medaile, čeští hokejisté už budou dávno doma. Zažitým standardem posledních let byl konec ve čtvrtfinále. Jenže na olympiádě v Pekingu je výsledek ještě horší. Národní tým vypadl už o den dřív, v předkole play off nestačil na Švýcary (2:4). Celkově skončil na devátém místě, jde o nejhorší umístění v historii Česka i Československa. Bude stát propadák místo trenéra Filipa Pešána a manažera Petra Nedvěda? „Situaci budeme řešit,“ říká prezident svazu Tomáš Král. Více čtěte ZDE >>>