První české vystoupení na ZOH v Pekingu a první strhující výhra. Postarali se o ni manželé Zuzana a Tomáš Paulovi, kteří vstoupili do olympijského turnaje smíšených dvojic v curlingu dramatickým vítězstvím 7:6 v nastavení nad norským párem Kristin Skaslienová, Magnuse Nedregotten. Triumf nad obhájci bronzových medailí ale příliš neoslavovali.
Proběhl zápas podle vašich představ?
Tomáš Paul: „Hráli jsme pod své možnosti, trošku jsme bojovali s tím, jak správně číst led. To se pak projevilo v chybách, které jsme museli celou druhou půlku zápasu dotahovat. Ale ve finále se nám podařilo dostat se zpátky tím, že Norové udělali chybu v osmém endu a pak se nám podařilo ukrást extra end.“
Co jste říkali na atmosféru utkání?
Zuzana Paulová: „Velmi mile mě překvapilo, že tady Číňané připravili kapelu dudáků, protože pro curling jsou dudy něco jako státní symbol, takovou váhu mají. Pro náš sport je to trochu jako hymna. Slyšet tady dudáky je něco jen o trochu míň, jak slyšet českou hymnu.“
Tomáš Paul: „Mně to přineslo hodně emocí, protože když člověk slyší dudy a vychází na hrací plochu, chce se mu brečet. Musel jsem to trochu zamáčknout.“
Potěšilo vás, že přišli fandit hokejisté?
Zuzana Paulová: „Jsme úplně nadšení. Kluci strašně moc děkujeme, byli jste úplně nejlepší. Chápu, že to pro vás bylo strašně těžký sledovat zápas bez komentátorů, vůbec nevím, co jste z toho měli, ale jsme strašně rádi, že jste dorazili.“
Co podle vás nakonec zlomilo zápas z Nory?
Tomáš Paul: „Nikdy nevzdáváme koncovky, protože vždycky může přijít chyba. Myslím, že zápas zlomila chyba Kristin v osmém endu, byla trošku široká s takeoutem, měli jsme možnost dohodit na čtyři. To se nám sice nepovedlo, ale stále jsme věřili, že ukradneme poslední end.“
Co jste si řekli, když se to povedlo? Ani jste se neradovali…
Zuzana Paulová: „Curleři se snaží neradovat, když vyhrají chybou soupeře. Nebyl to určitě lehký kámen, sama bych ho házet nechtěla, ale byl to pořád prohraný zápas soupeřů, ne náš vyhraný. A to není moment, kdy se curleři začnou bezhlavě radovat. Já za sebe cítila hlavně extrémní úlevu, že zápas skončil. Necítila jsem se úplně jistá v kramflecích, dělala jsem chyby, které normálně nedělám. Zápas jsem neodehrála podle svých standardů. Hlavně jsem se z toho chtěla otřepat a vyběhnout. Ale je strašně důležité, že to klaplo, vyhráli jsme a máme něco v zápise.“
Zprávy ze dne 5. února 2022
AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ: Je tváří pekingské olympiády. Je mladistvá energií osmnácti let, kterou ukazuje na módních molech. Neobyčejná akrobatickými kousky. Výjimečná z mnoha pohledů i příběhem. A především je lyžařská freestylistka Ailing Eileen Ku na forhontě pozornosti sportovního světa i pyšné Číny, pro níž je bezvadnou značkou Her. Země středu se o to sama přičinila, když mladou suverénku ze smíšeného vztahu přetáhla z týmu Spojených států. Příběh mladé akrobatické lyžařky a modelky si přečtěte ZDE.

LYŽOVÁNÍ: Závěrečný trénink na nedělní olympijský závod ve sjezdu mužů znemožnil vítr. Na novou sjezdovku „The Rock“ se vydali jen tři lyžaři, načež pořadatelé jízdy přerušili. Nakonec Mezinárodní lyžařská federace FIS z bezpečnostních důvodů trénink ukončila, protože předpověď nedávala naději na zlepšení podmínek. Závodit se má v neděli nad ránem českého času.
SNOWBOARDING: Šárka Pančochová je po prvním kole se skóre 25,51 bodu na 24. místě z 28 snowboardistek, které nastoupily. Do finále jich postupuje tucet. Dvanácté místo zatím drží Britka Katie Ormerodová s výsledkem 47,38. Ale dá se čekat, že ve druhém kole se postupová hranice zvedne vysoko přes 50 bodů.
SNOWBOARDING: Šárce Pančochové první jízda nevyšla. Po druhém railu se posadila do sněhu a bude muset spoléhat na druhou kvalifikační jízdu.

SNOWBOARDING: Slovenka Klaudia Medlová nakonec do kvalifikace vůbec nenastoupí...