První české vystoupení na ZOH v Pekingu a první strhující výhra. Postarali se o ni manželé Zuzana a Tomáš Paulovi, kteří vstoupili do olympijského turnaje smíšených dvojic v curlingu dramatickým vítězstvím 7:6 v nastavení nad norským párem Kristin Skaslienová, Magnuse Nedregotten. Triumf nad obhájci bronzových medailí ale příliš neoslavovali.
Proběhl zápas podle vašich představ?
Tomáš Paul: „Hráli jsme pod své možnosti, trošku jsme bojovali s tím, jak správně číst led. To se pak projevilo v chybách, které jsme museli celou druhou půlku zápasu dotahovat. Ale ve finále se nám podařilo dostat se zpátky tím, že Norové udělali chybu v osmém endu a pak se nám podařilo ukrást extra end.“
Co jste říkali na atmosféru utkání?
Zuzana Paulová: „Velmi mile mě překvapilo, že tady Číňané připravili kapelu dudáků, protože pro curling jsou dudy něco jako státní symbol, takovou váhu mají. Pro náš sport je to trochu jako hymna. Slyšet tady dudáky je něco jen o trochu míň, jak slyšet českou hymnu.“
Tomáš Paul: „Mně to přineslo hodně emocí, protože když člověk slyší dudy a vychází na hrací plochu, chce se mu brečet. Musel jsem to trochu zamáčknout.“
Potěšilo vás, že přišli fandit hokejisté?
Zuzana Paulová: „Jsme úplně nadšení. Kluci strašně moc děkujeme, byli jste úplně nejlepší. Chápu, že to pro vás bylo strašně těžký sledovat zápas bez komentátorů, vůbec nevím, co jste z toho měli, ale jsme strašně rádi, že jste dorazili.“
Co podle vás nakonec zlomilo zápas z Nory?
Tomáš Paul: „Nikdy nevzdáváme koncovky, protože vždycky může přijít chyba. Myslím, že zápas zlomila chyba Kristin v osmém endu, byla trošku široká s takeoutem, měli jsme možnost dohodit na čtyři. To se nám sice nepovedlo, ale stále jsme věřili, že ukradneme poslední end.“
Co jste si řekli, když se to povedlo? Ani jste se neradovali…
Zuzana Paulová: „Curleři se snaží neradovat, když vyhrají chybou soupeře. Nebyl to určitě lehký kámen, sama bych ho házet nechtěla, ale byl to pořád prohraný zápas soupeřů, ne náš vyhraný. A to není moment, kdy se curleři začnou bezhlavě radovat. Já za sebe cítila hlavně extrémní úlevu, že zápas skončil. Necítila jsem se úplně jistá v kramflecích, dělala jsem chyby, které normálně nedělám. Zápas jsem neodehrála podle svých standardů. Hlavně jsem se z toho chtěla otřepat a vyběhnout. Ale je strašně důležité, že to klaplo, vyhráli jsme a máme něco v zápise.“
Zprávy ze dne 12. ledna 2022
SNOWBOARDING: Zranění, operace zlomených kotníků, boj s časem o možnost účasti na olympijských hrách v Pekingu... A teď ještě nákaza COVID-19. Ale snowboardistka Eva Samková nepropadá chmurám a o ZOH se ještě popere. „Stále dělám maximum pro to, abych stihla olympiádu, ale stále jsem jen člověk z masa kostí,“ vzkázala z izolace, kam ji odeslala koronavirová mutace omikron. Více čtěte ZDE>>>
HOKEJ: Požár dokázali uhasit. Ještě před několika týdny se řešilo, jestli bude čínskému hokejovému nároďáku vůbec umožněno zahrát si olympijský turnaj. Prý hrozilo fiasko a stogólová ostuda. Razítko ale nakonec domácí dostali. Teď řeší složení týmu. Ještě tři týdny před startem Her nemají naturalizované cizince, bez nichž by byla blamáž jistá. „Čína se zavázala, že reprezentaci připraví. Zatím se tak nestalo,“ píše Mark Dreyer ze serveru China Sport Insider. Více čtěte ZDE>>>
Zprávy ze dne 11. ledna 2022
RYCHLOBRUSLENÍ: Tradice antického olympijského míru uklidnila horkou atmosféru kolem trenéra Petra Nováka. Kluby rychlobruslařského svazu se dohodly, že kauzu údajných finančních machinací reprezentačního kouče dořeší po olympijských hrách v Pekingu. „Situaci se podařilo minimálně do konce sezony uklidnit,“ řekla předsedkyně svazu Marcela Bradová. Více čtěte ZDE>>>
Nizozemský olympijský výbor vyzval reprezentanty, kteří pojedou na olympiádu do Pekingu, aby doma nechali mobilní telefony i notebooky. Důvodem jsou obavy ze špionáže. „Kybernetická bezpečnost je čím dál důležitější,“ řekl listu De Volkskrant mluvčí výboru Geert Slot. „Čínský internet je navíc uzavřený, takže je to zcela výjimečný případ,“ přidal.
BĚH NA LYŽÍCH: Běloruské běžkyně na lyžích Svjatlana Andryjuková a Darja Dolidovičová agentuře Reuters řekly, že jim domácí funkcionáři znemožnili účast na závodech kvůli tomu, že údajně podporují politickou opozici. Andryjuková proto podle svých slov přišla o možnost kvalifikovat se na zimní olympijské hry v Pekingu.