Mr. T „žere“ curling: Lituji konkurenci! Hvězdě radí píseň z Rockyho
Jsem nažhavený. Jsem připravený. Jsem natěšený. A lituji konkurenci! Populární americký herec Mr. T, neboli Lawrence Tureaud (69), žije olympiádou. Přestože se proslavil rolemi bijců, zahrál si v Rockym a v mládí dělal bodyguarda například Muhammadu Alimu, propadl úplně jinému sportu. Curlingu. Mr. T patří k nejvýraznějším a nejhorlivějším fanouškům amerických curlerů, kterým šéfuje John Shuster (39). Legenda, kterou čeká už pátá olympiáda.
Vousy, kotlety, vyčesané číro na oholené hlavě, hromada zlatých řetězů a výhružný výraz v obličeji. Kdo by si nepamatoval amerického svalovce s přezdívkou Mr. T z role Clubbera Langa v trojce Rockyho? Při podpoře amerických curlerů také zahrál na boxerskou notu.
„Podle čínského kalendáře právě začíná rok Tygra, takže Johnu Shusterovi připomínám písničku z Rocky 3 - The Eye Of The Tiger!“ napsal Tureaud na Twitter a přidal k tomu i svoji fotku s olympijskou bundou z minulých Her. Na ní zlatým písmem ručně napsaný vzkaz: Curling je cool! „Grrr! Hry můžou začít, je mi líto konkurence! Jsem nažhavený, můj oblíbený tým amerických curlerů je zpět. Pardon – tým obhájců olympijského zlata.“
Aliho ochranka
Tureaud v mládí hrával americký fotbal, díky němu také získal stipendium na univerzitě, přestože školní výsledky neměl nikdy valné. Sportovní kariéru mu rozbilo zranění kolene, pracoval jako armádní policista, vyhazovač i tanečník. Dělal bodyguarda Stevu McQueenovi, Muhammadu Alimu nebo Michaelu Jacksonovi, v roce 1980 si změnil jméno na Mr. T. Od té doby nosí typické číro. Údajně ho inspirovala fotka afrických bojovníků v National Geographic.
Curlingu doslova propadl během minulé olympiády v Pchjongčchangu. Stal se jedním z nejvěrnějších fanoušků amerického týmu vedeného Johnem Shusterem. „Lituji blázny, kteří nemilují curling,“ hlásal Mr. T emotivně.
Euforie byla na místě. Američané před čtyřmi lety poprvé v historii ovládli soutěž týmů. Kapitán Shuster, který se chystá na páté Hry, je společně s Mattem Hamiltonem, Johnem Landsteinerem, Chrisem Plysem a Colinem Hufmanem připravený na obhajobu. Navíc se znovu zapsal do historie. Stal se prvním curlerem, který na slavnostním zahájení nesl americkou vlajku.
Bylo to pro něj hodně emotivní. Okamžitě si totiž vybavil, jak měl na své první olympiádě v Turíně (2006) oči plné slz. Před šestnácti lety byl Shuster neznámým mladíkem v davu amerických olympioniků, které na Stadio Olimpico vedl coby vlajkonoš rychlobruslařský matador Chris Witty. Mladičký rodák z Minnesoty, kde také po vzoru svého táty ve dvanácti letech s curlingem začínal, hledal v davu známé tváře. Rodina za ním přijela do Itálie, protože nikdo nevěřil, že by se olympijský zážitek mohl opakovat
Nikdy jsem nebrečel víc
„Pamatuji si, jako by to bylo včera,“ líčil Shuster pro olympic.com. „Měl jsem pocit, jako bych se vznášel. Díval jsem se na tribuny, snažil jsem se najít svou rodinu. Jsou to oni? Támhle s americkou vlajkou? Nebo tam? Na konci prvního kola jsem si všiml, že se dostali až dolů k zábradlí. Nikdy v životě jsem nebrečel víc, byl to do té doby můj nejúžasnější zážitek.“
V Turíně vybojovali Američané bronz. První pódium v historii! „Nebylo to tak těžké,“ blesklo mladíkovi hlavou. Hořké chvíle však měly teprve přijít. Ve Vancouveru (2010) byli Američané poslední, v Soči (2014) předposlední. I Shuster se dostal pod ostrou palbu kritiky, nicméně makal dál. Přes všechny pády neztratil vášeň a zapálení. A v Pchjongčchangu (2018) dovedl Američany k historickému zlatu.
Pro svůj sport tím nadchnul a získal hromady fanoušků. Je mezi nimi i Mr. T. Shuster si podpory váží. S úsměvem říká, že vášni pro curling rozumí. Okamžik, kdy se curler sklouzne po ledu, vypustí kámen a prsty mu jemně dá směr a potřebnou rotaci, se prý ani nedá popsat „Je to poezie. Ladnost. Stačí jemná změna a máte tolik možností! Strategie a taktika. Tohle se jinde tolik nevidí.“
JOHN SHUSTER NA ZOH |
Peking 2022 ? |
Pchjongčchang 2018 1. místo |
Soči 2014 9. místo |
Vancouver 2010 10. místo |
Turín 2006 3. místo |
(vše v soutěži družstev) |
Zprávy ze dne 14. února 2022
HOKEJ: Adam Cracknell patří mezi ty stovky severoamerických hráčů, kterým i přes solidní výkony nebylo dopřáno udržet si stabilní flek v NHL. V AHL měl dlouhodobě skvělá čísla, dařilo se mu i při krátkých záskocích o patro výš. Jen jednu sezonu v kariéře strávil celou „nahoře“. Avšak žádná sláva to nebyla. Teď hraje za Kanadu na olympiádě, přitom před jejím startem neměl na kontě jediný duel za reprezentaci. Mohl však také hrát za Čínu. Více čtěte ZDE >>>
SNOWBOARDING: Když česká snowboarďačka Šárka Pančochová vylétla do vzduchu, zamířily na ni pohledy, pak uznale zatleskaly. „Super!“ Na atraktivní skoky v rámci Big Air se přišly podívat i hokejové reprezentantky, které si kulisy areálu, zapuštěného mezi komíny, užívaly. A troufly by si taky skočit? „Ty jo, to bych nesjela ani po zadku!“ smála se útočnice Kateřina Bukolská při pohledu na dopad pod obřím můstkem… Více čtěte ZDE >>>
SKOKY NA LYŽÍCH: Čeští skokani na lyžích nepostoupili do druhého kola olympijské soutěže družstev. Čtveřice Viktor Polášek, Čestmír Kožíšek, Filip Sakala a Roman Koudelka obsadila v prvním kole na velkém můstku v Čang-ťia-kchou devátou příčku se ztrátou 87,5 bodu na Švýcarsko, které zabralo poslední postupovou osmou pozici.
AKROBATICKÉ SKOKY NA LYŽÍCH: Soutěž v akrobatických skocích na olympiádě vyhrála domácí lyžařka Sü Meng-tchao a v Pekingu získala druhou medaili. Stříbro brala běloruská obhájkyně zlata Hanna Huskovová, bronz vybojovala Američanka Megan Nicková.
BIATLON: Úterní biatlonová štafeta mužů na olympijských hrách v Pekingu se uskuteční kvůli obavám z mrazu o dvě a půl hodiny dříve, než se původně plánovalo. Organizátoři dnes přesunuli start závodu na 4x 7,5 kilometru na 14:30 (7:30 SEČ), kdy by ještě teploty na trati neměly přesahovat povolených minus 15 stupňů Celsia. Mezinárodní biatlonová unie o tom informovala na svém webu.