Zdeněk Janda
1. února 2022 • 20:10

Covid komplikuje situaci nároďáku. Špačkové v pasti, útočník (asi) končí

Vstoupit do diskuse
4
TOP VIDEA
Já a Ribéry? Táta skoro brečel, přiznal Kušej. A mercedes je pravda…
Všech 98 ligových gólů Slavie ve stříbrné sezoně 2022/23
VŠECHNA VIDEA ZDE

Měl to být očekávaný den D. Den, kdy většina hokejového týmu odletí do Pekingu vstříc olympijskému dobrodružství. A pro medaili, pokud možno. Ovšem realita je trudná, pokračuje covidová kovbojka. Až ve středu brzo ráno šéfové reprezentace zjistí, kdo z ní vyklouzl, kdo ne. Už teď je jisté, že v pasti uvízli oba Špačkové. Jak útočník Michael, tak asistent kouče Jaroslav. Pro prvně jmenovaného olympijský sen nejspíš končí.Tak nějak se čekalo, že covid bude do plánů házet vidle. A skutečně hází. Se železnou pravidelností. Kdo dostane zelenou a odletí? Ještě v úterý večer to nebylo jasné, až středa odhalí víc.

Jisté je, že v největších problémech jsou útočník Michael Špaček a jeho jmenovec Jaroslav, olympijský vítěz z Nagana a současný asistent. U nich už je jasné, že odlet nestihnou, protože se jim nedaří zbavit pozitivních hodnot.

„Co na to říct? Nezlobte se, ale teď k tomu nechci nic říkat. Jsem bez nálady. Nedivte se,“ omluvil se v úterý odpoledne do telefonu kouč Jaroslav Špaček. „Je to zmar. Nic mi není, a přitom marně čekám na negativní test.“

Emoce s ním cloumají, víc k tomu nechtěl říkat. Což o to, jeho šance na olympiádu ještě žijí. Až splní přísnou podmínku, že bude mít pět negativních PCR testů za sebou, může do Pekingu doletět. Hůř je na tom útočník Špaček. Ten netrénuje, je zavřený v pokoji, v izolaci, ale ani tak stopy koronaviru nemůže ze sebe vypudit.

„Bohužel, vypadá to s ním špatně. Ještě dáme řeč s Filipem (Pešánem), ale jemu se olympiáda výrazně vzdaluje. Mrzí nás to, ale je to špatný,“ řekl Sportu generální manažer Petr Nedvěd . Hbitý útočník švédské Frölundy nechodí na led, navíc i on potřebuje splnit podmínku pěti negativních testů v řadě.

„Po deseti dnech bez tréninků se zapojit do rozehrané olympiády? To by ani vůči němu nebylo fér. Potřebujeme mít hráče, kteří jsou ready,“ vypočítává Nedvěd. Zdá se to tedy být nevyhnutelné, že místo Špačka naskočí jeden z náhradníků (z útočníků jsou to David Tomášek a Matěj Blümel). Definitivní verdikt ale ještě nepadl, Nedvěd to probere s hlavním koučem Pešánem, který už je s první skupinkou hráčů přímo v dějišti olympiády.

Nejistá je stále i situace mezi brankáři. V Pekingu už je Roman Will, ale Šimon Hrubec (uvažovaná jednička) a Patrik Bartošák stále měli hraniční hodnoty.

„Rozhodnou ještě výsledky testů,“ řekl Zdeněk Zikmund, tiskový mluvčí národního týmu. U nich ale existuje reálná varianta, že i kdyby nestihli středeční odlet, mohou se připojit v dalších dnech. Jejich hodnoty totiž budily optimismus. Národní tým startuje olympijský turnaj za týden zápasem proti Dánsku.

Do poslední chvíle se čekalo i na čtyři hráče z extraligy, kteří ještě v úterý večer hráli. Byli to sparťané Vladimír Sobotka a Michal Řepík, pardubický mladík Matěj Blümel (náhradník) a David Krejčí , klíčový muž Olomouce. „Krejčí hraje v Plzni, hned po zápase by se tam měl podrobit testu a má zajištěné auto, které ho převeze za námi na hotel,“ upřesňoval během úterního odpoledne Zikmund.

Jako realitu bere současné problémy GM Nedvěd. „Jestli to mám říct upřímně, čekali jsme to. Možná ještě horší. Taková je prostě dnešní doba,“ reaguje smířlivě šéf národního týmu.

Také hráči se snaží být nad věcí, i když to není snadné. Místo aby řešili, jak se na olympiádu naladit a nachystat, jim v hlavě šrotuje starost o výsledek testů. Varianta omikron je zrádná v tom, že sice v těle neudělá velkou paseku, ovšem drží se v něm dlouho. Alespoň takové jsou zkušenosti lidí kolem hokeje.

„Je to specifické. Jsem z toho určitě nervózní. Protože vím, že když je člověk pozitivní, může spadnout do problémů a kvůli tomu se olympiády nemusí zúčastnit. Už se těším, až se všichni sejdeme na tréninku v Pekingu,“ řekl útočník Jiří Smejkal, který v úterý absolvoval v Praze s týmem první trénink.

„Není to příjemný, ani nevím, jestli je nějaký recept, jak zařídit, aby to šlo mimo nás. Ale jsme tady všichni od toho, abychom makali a pokusili se vybojovat medaili,“ burcuje zkušený mazák Tomáš Zohorna , který se spolu s bráchou Hynkem připojili také až během úterý.

Odletí ve středu? Nebo covid zase zamíchá jízdním řádem?

co se aktuálně řeší

Špačkové

Ve středu neodletí s týmem útočník Michael ani trenér Jaroslav. Kouč má naději, že se připojí později, pro hráče už to vypadá bledě, o ZOH nejspíš přijde.

Výsledky testů

Ještě během večera měly být znát výsledky testů, které napoví, jestli náhodou covidová ruleta těsně před odletem nevyhodí ještě jiné hráče.

Jak s jedničkou?

Nejistota byla kolem brankáře Šimona Hrubce, který v posledních dnech netrénoval a také čekal na sérii negativních testů. Ale i kdyby neodletěl ve středu, je naděje, že se připojí brzo.

Sejdou se s Pešánem

Hlavní kouč Filip Pešán už je několik dní s menší skupinkou (většinou jsou to hráči z KHL) v Pekingu, takže až ve středu se potká se zbytkem týmu.

ONLINE PŘENOS - ZOH 2022
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě Česká účast
Ester Ledecká Ester Ledecká Hokejová reprezentace Hokejová reprezentace Markéta Davidová Markéta Davidová Martina Sáblíková Martina Sáblíková
Obnovit
Zprávy ze dne 20. 2. 2022
16:28
20. 2. 2022
Martina Sáblíková

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: „Zakončení se sportovci je vždy krásné, ale já upřímně mám radši zahájení. Když vidím, jak zhasíná oheň, tak končí čtyřletá etapa a mně to přijde hrozně smutné,“ řekla česká vlajkonoška Martina Sáblíková. Přiznala, že před začátkem her měla strach, jak bude olympiáda v Číně vypadat. „A myslím si, že jsem nebyla jediná. Ale myslím, že to bylo zvládnuté na jedničku,“ uvedla čtyřiatřicetiletá rychlobruslařka a pochválila vedení české výpravy za servis pro sportovce.

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
15:52
20. 2. 2022
 

Osmou držitelkou Ceny Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen ve sportu a olympijském hnutí je bývalá mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková.

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
15:38
20. 2. 2022
 

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Podívejte se na sestřih z krásného loučení s olympiádou!

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
15:34
20. 2. 2022
 

Jen dvě medaile z Pekingu místo sedmi z Pchjongčchangu. Podle předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala ale problém českého sportu není v počtu medailí, nýbrž v nefunkčním systému českého sportu. „Myslíme si, že to vždycky nějak utáhneme,“ říká Kejval. Rozhovor čte zde: Za čtyři roky se nezměnilo nic, hokejisti se scházeli jak švábi na pivo

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
15:20
20. 2. 2022
 

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Olympijský oheň zhasl, nad Ptačím hnízdem se takhle rozzářil ohňostroj i nápisy Jeden svět, Jedna rodina...

Závěrečný ceremoniál olympiády v Pekingu a zhasnutí olympijského ohně Závěrečný ceremoniál olympiády v Pekingu a zhasnutí olympijského ohně Závěrečný ceremoniál olympiády v Pekingu a zhasnutí olympijského ohně Závěrečný ceremoniál olympiády v Pekingu a zhasnutí olympijského ohně
Zprávy ze dne 20. 2. 2022
15:01
20. 2. 2022
 
Zprávy ze dne 20. 2. 2022
14:39
20. 2. 2022
 

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Domluveno, dětský sbor doprovodil závěrečné pasáže a zhasnutí olympijského ohně, olympijské vločky teď symbolicky míří do celého světa...

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
14:25
20. 2. 2022
 

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Proběhlo ještě videopředstavení příští zimní olympiády, promluvil šéf pekingských organizátorů, řeční i šéf MOV Thomas Bach.

Slavnostní zakončení olympiády v Pekingu Slavnostní zakončení olympiády v Pekingu Slavnostní zakončení olympiády v Pekingu
Zprávy ze dne 20. 2. 2022
14:15
20. 2. 2022
 
Zprávy ze dne 20. 2. 2022
14:13
20. 2. 2022
 

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Pomyslnou štafetu od čínských organizátorů přebírají starostové příštích pořadatelských měst v roce 2026, Milána a Cortiny d´Ampezzo. Na stožár stoupá italská státní vlajka a zpěvačka Malika Ayaneovou reprodukuje za doprovodu houslí státní hymnu Fratelli d´Italia.

Slavnostní zakončení olympiády v Pekingu

Vstoupit do diskuse
4
Play off
Články odjinud


Články odjinud