I takové bizarní situace dnešní doba přináší. Pondělní zápas mezi hokejistkami Kanady a Ruska na olympijském turnaji v Pekingu začal s více než hodinovým zpožděním. Důvod? Hráčky sborné údajně nepředložily negativní výsledky testu. Duel nakonec začal, všechny aktérky nicméně měly na sobě respirátory. „Naši trenéři a lékařský tým nás nehodlali dostat do situace, kdy bychom se necítily bezpečně,“ zmínila kanadská útočnice Natalie Spoonerová. Na třetí třetinu už Rusky ochranu obličeje odložily.
COVID-19 si zatím naplno pohrává s hokejovými turnaji na ZOH v Pekingu. Zatímco muži mají problémy s nejasnými výsledky testů a hráči se vrací a zase oddělují od týmu, u žen nastala opravdu bizarní situace.
Kanaďanky se měly s Ruskami utkat krátce po poledni pekingského času (v 5:10 SEČ). Jenže zápas v tu dobu nezačal, Rusky totiž nedodaly aktuální výsledky testů, jak je na olympiádě zvykem. Zámořský výběr odmítl opustit šatnu, na rozdíl od soupeřek nedorazil na rozbruslení. Rozhodčí se snažily situaci co nejrychleji vyřešit, komunikovaly s IIHF i direktoriátem olympijských her. Následně poslaly Rusky do šatny, odešly i sudí. Hlasatel oznámil, že se začne minimálně s hodinovým zpožděním.
Podle oficiálního vyjádření Ruské hokejové federace prošly oba týmy testováním v 9 hodin, tedy tři hodiny před utkáním. Do začátku zápasu však výsledky nepřišly. „Myslím, že jsme věděli, že zápas bude pokračovat. Čekali jsme jen na výsledky testů Rusek, jakmile se vrátí. A když se vrátily, byly jsme v pohodě,“ prozradila kanadská útočnice Natalie Spoonerová pro CBC. Do utkání nicméně nastoupily oba týmy v respirátorech!
Kanaďanky nechtěly nic nechat náhodě. Po příjezdu do Pekingu bylo minulý týden v karanténě po pozitivních testech šest ruských hráček. „Byly jsme požádány, abychom počkaly, tak jsme čekaly. Byly jsme požádány, abychom čekaly déle, tak jsme čekaly déle. Pak přišlo rozhodnutí, že bychom si měly nasadit respirátory. Bez problémů jsme si je nasadily a šly,“ uvedla obránkyně Anna Šibanovová.
Favoritky ze zámoří nakonec utkání dovedly k jasnému vítězství 6:1 a připsaly si třetí jasný triumf v turnaji. Rusky zůstávají se třemi body na 3. místě skupiny A. Kanaďanky nerozhodila ani situace ve třetí třetině, do které už soupeřky nastoupily bez ochrany úst a nosu.
„Přišly výsledky a byly negativní. Řekly, že si respirátory sundají. Usoudily jsme, že jsme je měly na dvě třetiny, tak proč nezůstat v extra bezpečí ještě jednu třetinu,“ dodala Spoonerová.
K zápasu v respirátorech se po tréninku české reprezentace vyjádřil i trenér Filip Pešán: „Je to absurdní a myslím si, že i nebezpečné. U nich je to trochu jiné, že nemají mezi sebou ten fyzický kontakt. Kdo někdy sportoval s rouškou, tak ví, že i periferní vidění je trochu jiné. V mužském hokeji by to bylo nebezpečné.“
Dovolil by svým svěřencům s respirátorem nastoupit do zápasu? „Nejsem schopen úplně odpovědět, abyste mě nechytali za slovo,“ řekl Pešán. „Ale rozhodně bych hráčům nedoporučoval, aby do takového zápasu někdy šli. Opravdu si myslím, že je to nebezpečné.“
Zprávy ze dne 8. února 2022
HOKEJ: Ve středu od 14.10 hodin českého času vyzve reprezentace v úvodním duelu olympijských her Dánsko. Po úterním hodinovém tréninku se kouč Filip Pešán vyjádřil k sestavě. V brance bude stát Šimon Hrubec. „Od začátku to takhle bylo v našem plánu,“ povídal trenér. Dvojkou bude Patrik Bartošák. Do utkání půjde národní tým pravděpodobně se šesti obránci a třinácti útočníky. Více čtěte ZDE>>>
Zprávy ze dne 7. února 2022
„V hokeji musíte zkoušet chodit štěstí naproti, nesmíte jen čekat a být pasivní. Musíte mít sebevědomí, že ten gól dáte,“ říká Slavomír Lener. Jak vzpomíná na Nagano? A proč je podle něj mužský hokej v krizi? Podívejte se ve videu czechteam.tv.
HOKEJ: České hokejistky už mají postup do čtvrtfinále v kapse! Prohrou proti Dánsku si sice zkomplikovaly vyhlídky na postup, nakonec jim k jistotě pomohla pozdější výhra Švédska nad Čínou. Ve hře je ještě důležité první místo, které by znamenalo vyhnutí se zámořským favoritům ve čtvrtfinále. To mají svěřenkyně Tomáše Paciny stále ve svých rukou, stačí v úterním zápase porazit Japonky (od 9:40) alespoň za dva body. Jaký je formát play off ženského olympijského turnaje a jaké jsou možné soupeřky českých hokejistek ve čtvrtfinále? Čtěte ZDE>>>.
HOKEJ: Nebyl spokojený. Ani trochu. A nebál se to dát najevo. Kouč Tomáš Pacina po porážce s Dánkami (2:3) mluvil otevřeně. „Byl jsem velice zklamaný naším výkonem,“ vykládal trenér ženské reprezentace, jenž doufá, že pokud se jeho tým vrátí k tomu, jak hrál v úvodních dvou vítězných partiích, má šanci porazit Japonky. Ovšem musí přijít razantní zlepšení. Tentokrát to podle něj nebyl výkon hodný olympiády… Rozhovor čtěte ZDE>>>
HOKEJ: Komplikace! České hokejistky po dvou výhrách narazily. Proti Dánkám nezvládly roli těch, od koho se čekalo vítězství, a padnuly překvapivě 2:3. „Zavinily jsme si to samy. Od začátku jsme nehrály týmově a snažily se hrát moc individuálně. To se nám vymstilo,“ řekla upřímně kapitánka Alena Mills. Rozhovor čtěte ZDE>>>
