Bizár s respirátory? Nebezpečné, řekl Pešán. Rusky je nakonec sundaly

Hokejistky hrály zápas Kanada vs. Rusko v respirátorech
Hokejistky hrály zápas Kanada vs. Rusko v respirátorech
Hokejistky Ruska a Kanady odehrály vzájemný souboj s respirátory
Hokejistky Ruska a Kanady odehrály vzájemný souboj s respirátory
Hokejistky hrály zápas Kanada vs. Rusko v respirátorech
Hokejistky Ruska a Kanady odehrály vzájemný souboj s respirátory
Hokejistky Ruska a Kanady odehrály vzájemný souboj s respirátory
23
Fotogalerie
adl, ok, zoh
Hokej na ZOH 2022
Vstoupit do diskuse (1)

I takové bizarní situace dnešní doba přináší. Pondělní zápas mezi hokejistkami Kanady a Ruska na olympijském turnaji v Pekingu začal s více než hodinovým zpožděním. Důvod? Hráčky sborné údajně nepředložily negativní výsledky testu. Duel nakonec začal, všechny aktérky nicméně měly na sobě respirátory. „Naši trenéři a lékařský tým nás nehodlali dostat do situace, kdy bychom se necítily bezpečně,“ zmínila kanadská útočnice Natalie Spoonerová. Na třetí třetinu už Rusky ochranu obličeje odložily.

COVID-19 si zatím naplno pohrává s hokejovými turnaji na ZOH v Pekingu. Zatímco muži mají problémy s nejasnými výsledky testů a hráči se vrací a zase oddělují od týmu, u žen nastala opravdu bizarní situace.

Kanaďanky se měly s Ruskami utkat krátce po poledni pekingského času (v 5:10 SEČ). Jenže zápas v tu dobu nezačal, Rusky totiž nedodaly aktuální výsledky testů, jak je na olympiádě zvykem. Zámořský výběr odmítl opustit šatnu, na rozdíl od soupeřek nedorazil na rozbruslení. Rozhodčí se snažily situaci co nejrychleji vyřešit, komunikovaly s IIHF i direktoriátem olympijských her. Následně poslaly Rusky do šatny, odešly i sudí. Hlasatel oznámil, že se začne minimálně s hodinovým zpožděním.

Podle oficiálního vyjádření Ruské hokejové federace prošly oba týmy testováním v 9 hodin, tedy tři hodiny před utkáním. Do začátku zápasu však výsledky nepřišly. „Myslím, že jsme věděli, že zápas bude pokračovat. Čekali jsme jen na výsledky testů Rusek, jakmile se vrátí. A když se vrátily, byly jsme v pohodě,“ prozradila kanadská útočnice Natalie Spoonerová pro CBC. Do utkání nicméně nastoupily oba týmy v respirátorech!

Kanaďanky nechtěly nic nechat náhodě. Po příjezdu do Pekingu bylo minulý týden v karanténě po pozitivních testech šest ruských hráček. „Byly jsme požádány, abychom počkaly, tak jsme čekaly. Byly jsme požádány, abychom čekaly déle, tak jsme čekaly déle. Pak přišlo rozhodnutí, že bychom si měly nasadit respirátory. Bez problémů jsme si je nasadily a šly,“ uvedla obránkyně Anna Šibanovová.

Favoritky ze zámoří nakonec utkání dovedly k jasnému vítězství 6:1 a připsaly si třetí jasný triumf v turnaji. Rusky zůstávají se třemi body na 3. místě skupiny A. Kanaďanky nerozhodila ani situace ve třetí třetině, do které už soupeřky nastoupily bez ochrany úst a nosu.

„Přišly výsledky a byly negativní. Řekly, že si respirátory sundají. Usoudily jsme, že jsme je měly na dvě třetiny, tak proč nezůstat v extra bezpečí ještě jednu třetinu,“ dodala Spoonerová.

K zápasu v respirátorech se po tréninku české reprezentace vyjádřil i trenér Filip Pešán: „Je to absurdní a myslím si, že i nebezpečné. U nich je to trochu jiné, že nemají mezi sebou ten fyzický kontakt. Kdo někdy sportoval s rouškou, tak ví, že i periferní vidění je trochu jiné. V mužském hokeji by to bylo nebezpečné.“

Dovolil by svým svěřencům s respirátorem nastoupit do zápasu? „Nejsem schopen úplně odpovědět, abyste mě nechytali za slovo,“ řekl Pešán. „Ale rozhodně bych hráčům nedoporučoval, aby do takového zápasu někdy šli. Opravdu si myslím, že je to nebezpečné.“

KonecLIVE
16

Online přenos - ZOH 2022

Zprávy ze dne 2. února 2022

Hokejová reprezentace
2. února 2022 · 21:08

HOKEJ: Když se rozdávaly letenky, koukal na to z dálky, zpoza skla s respirátorem. Aby nikoho neohrozil. Na něj nezbyla… V covidové pasti uvízl i kouč Jaroslav Špaček (47), někdejší obránce a olympijský šampion z Nagana. V upřímném rozhovoru pro Sport popisuje aktuální zmar i motivaci udělat úspěch. „Ať si každý myslí, co chce, tak máme úžasný trenérský štáb!“ říká asistent, který spolu s další ikonou Martinem Strakou pomáhá hlavnímu kouči Filipovi Pešánovi. Více čtěte ZDE>>>.

Hokejová reprezentace
2. února 2022 · 13:49

HOKEJ: Oheň v Pekingu ještě hořet nebude, ale hokejistky svoji soutěž už odpálí proti Číně (čtvrtek ráno českého času). Češky se poprvé dostaly na olympiádu, ale do Pekingu nejely pro suvenýry a selfie. Ani náhodou... Jaké jsou šance a největší osobnosti týmu? Více čtěte zde >>>

Hokejová reprezentace
2. února 2022 · 10:42

HOKEJ:Část nároďáku, která už je v Pekingu, mezitím trénuje... A vedle kustoda vypomáhá i kouč Pešán!

Důležitý moment
Hokejová reprezentace
2. února 2022 · 10:15

HOKEJ: Jaká je covidová situace hokejového nároďáku? Do dějiště olympiády odletělo už 26 z 28 nominovaných hráčů. Chybí už jen brankář Šimon Hrubec s útočníkem Michaelem Špačkem a také jeden z asistentů Jaroslav Špaček. „Věříme, že Šimon Hrubec se k nám brzy připojí,“ uvedl tiskový mluvčí Zdeněk Zikmund. Hrubec měl podobně jako Bartošák v posledních dnech hraniční hodnoty. „Michael Špaček a asistent Jarda Špaček však zatím zůstávají doma,“ přiblížil Zikmund, GM Nedvěd včera pro Sport připustil, že Michaelovi se olympiáda výrazně vzdaluje. „Je to zmar. Nic mi není, přitom marně čekám na negativní test,“ řekl také Jaroslav Špaček.

Hokejová reprezentace
2. února 2022 · 09:49

HOKEJ:Kustod jako hvězda reprezentace! Zastavují se a ptají se: „Ty jo, kdo je to? Kdo je to v té české brance?“ Olympijští pozorovatelé, znalí poměrů, se nestačí divit. Ani Hrubec, ani Will, ani Bartošák. A jak mu to čape při trénincích! Seznamte se: kustod Petr Šulan. Právě on teď zachraňuje národní tým v Pekingu. „Je to pro mě životní zážitek,“ popisuje sám někdejší gólman. Více čtěte zde >>>

Kustod Petr Šulan pomáhá reprezentaci na trénincích v bráně
Kustod Petr Šulan pomáhá reprezentaci na trénincích v bráně
Vstoupit do diskuze (1)